• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Papirus Bremner-Rhind

  Przeczytaj także...
  Aleksander IV (323-310 p.n.e.) – władca Macedonii i Egiptu, syn Aleksandra Wielkiego i księżniczki baktryjskiej Roksany.Papirus Matematyczny Rhind (oznaczony symbolem katalogowym RMP lub pBM10058 lub BM 10057) – papirus zawierający obliczenia matematyczne, którego nazwa pochodzi od nazwiska szkockiego adwokata i egiptologa - amatora - Aleksandra Henriego Rhinda. Został odnaleziony w wyniku nielegalnych prac wykopaliskowych w Ramesseum lub w jego oklicach, zakupiony przez Rhinda w 1858 roku w Luksorze.
  Aleksander Henry Rhind (ur. 1833 w Wick w Szkocji, zm. 1863) – szkocki adwokat i egiptolog amator. Studiował prawo na University of Edinburgh. W 1855 roku, dla poprawienia swego słabego zdrowia, wyjechał po raz pierwszy do Egiptu, gdzie uległ fascynacji starożytną kulturą i sztuką. Prowadził prace w Tebach i Qurna. Wiele ze znalezisk odnalezionych w czasie tych prac wzbogaciło kolekcję The Royal Museum of Scotland w Edynburgu. Następnie rozpoczął gromadzenie materiałów dotyczących nekropoli tebańskich, co zaowocowało wydaniem w 1862 roku pracy pod tytułem „Thebes, its Tombs and their Tenants”. Zorganizował własną ekspedycję archeologiczną, z którą przez dwa lata prowadził wykopaliska na terenie nekropolii tebańskich. W wyniku tych prac muzea w Edynburgu i w Londynie wzbogaciły się o wiele cennych, starożytnych zabytków egipskich. Najsłynniejsze z nich to dokumenty: Skórzany Zwój Rhind, Papirus Matematyczny Rhind i Papirus Bremner-Rhind. Wszystkie te dokumenty zostały sprzedane do Muzeum Brytyjskiego przez pełnomocnika Rhind’a – Davida Bremner’a w 1865 roku i obecnie tamże się znajdują.

  Papirus Bremner-Rhind – oznaczony numerem katalogowym British Museum 10188. Jego nazwa związana jest z nazwiskiem szkockiego egiptologa-amatora - Aleksandra Henriego Rhind'a. Został spisany z polecenia kapłana Nesmina około 312 roku p.n.e. - około 12 roku panowania Aleksandra II, syna Aleksandra Wielkiego. Jest on papirusem o tematyce mitologiczno-religijnej. Składa się z czterech części.

  Aleksander III Macedoński (stgr. Ἀλέξανδρος ὁ Τρίτος ὁ Μακεδών Aleksandros ho Tritos ho Makedon) zwany też Aleksandrem Wielkim (Ἀλέξανδρος ὁ Μέγας Aleksandros ho Megas) i niezwyciężonym (άνίχητος); ur. 19-20 lipca 356 p.n.e. w Pelli, zm. 10 czerwca 323 p.n.e. w Babilonie – król Macedonii z dynastii Argeadów w latach 336-323 p.n.e. Jest powszechnie uznawany za wybitnego stratega i jednego z największych zdobywców w historii ludzkości. Okres panowania Aleksandra wyznacza granicę między dwiema epokami historii starożytnej: okresem klasycznym i epoką hellenistyczną.
 • Pierwsza "Pieśni Izydy i Neftydy", zawiera pieśni, wykonywane podczas misteriów w świątyni Ozyrysa.
 • Druga "Rytuał przenoszenia Sokarisa", stanowiła być może również część pieśni misterów ozyriackich.
 • Trzecia "Księga o pokonaniu Apopa", stanowi opowieść o walce Re z Apopem, zawierającą mistyczne zaklęcia, które chronią Re przed atakami Apopa.
 • Czwarta "Lista imion Apopa, które nie powinny istnieć".
 • Papirus stanowi połączenie misteriów ozyriackich z elementami mitów heliopolitańskich. Wraz z Papirusem Matematycznym Rhind został sprzedany do Muzeum Brytyjskiego przez pełnomocnika Rhind'a - Davida Bremner'a w 1865 roku.

  Zobacz też[]

 • Papirus Matematyczny Rhind
 • Aleksander Henry Rhind • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama