• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

  Przeczytaj także...
  Zelatorzy – osoby kierujące grupami Żywego Różańca, czyli tzw. „Różami” lub „Kółkami Różańcowymi”, składającymi się z 15 bądź 20 osób (po modyfikacji różańca wprowadzonej przez bł. Jana Pawła II w opublikowanym 16 października 2002 liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae). Każdy z członków Róży ma obowiązek przez miesiąc odmawiać codziennie jedną z tajemnic różańcowych, którą mu poleci zelator (kierownik grupy mężczyzn) lub zelatorka (grupy kobiet). Każdy z zelatorów raz w miesiącu, najczęściej jest to pierwsza niedziela miesiąca, organizuje spotkanie modlitewne podległej mu grupy.Światowy Dzień Misyjny – święto ustanowione przez papieża Piusa XI w 1926 roku (w Polsce tzw. Niedziela Misyjna, rozpoczynająca Tydzień Misyjny). Dzień Misyjny przypada corocznie w przedostatnią niedzielę października; jest to dzień solidarności misyjnej w Kościele katolickim.
  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.

  Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary (PDRW) jest jednym z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych. Jego zadaniem jest wspieranie działalności misyjnej w Kościele katolickim na całym świecie. Działając na wszystkich kontynentach, w ponad 150 krajach świata, budzi świadomość misyjną i odpowiedzialność za misyjne dzieło Kościoła wśród wszystkich jego członków.

  Paulina Jaricot właściwie Pauline Marie Jaricot (ur. 22 lipca 1799 w Lyonie, zm. 9 stycznia 1862 tamże) - francuska sługa Boża, założycielka Związku Lyońskiego - podstawy dzisiejszych Papieskich Dzieł Misyjnych.Papieskie Dzieła Misyjne (PDM) – Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary (PDRW), Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła (PDPA), Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (PDMD) oraz Papieska Unia Misyjna (PUM) – zostały założone w XIX i XX wieku i miały za cel budzenie świadomości misyjnej wśród wiernych Kościoła katolickiego: dorosłych, młodzieży, dzieci oraz duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego.

  Głównymi celami PDRW są: kształtowanie odpowiedzialności za misje, duchowa i materialna pomoc misjom, informowanie o różnych potrzebach misji, kształtowanie animatorów i współpracowników misji.

  Historia[]

  Dzieło Rozkrzewiania Wiary powstało 3 maja 1822 roku w Lyonie (Francja). Jego założycielką jest sługa Boża Paulina Jaricot (1799-1862). Pomysł powstania Dzieła zrodził się po głębokim nawróceniu Założycielki. Przyczynił się do tego również jej starszy brat Filas, który przygotowywał się do pracy misyjnej w Chinach. Członkowie Dzieła działali w grupach złożonych z dziesięciu osób, organizowanych w setki, a następnie w tysiące. Na każdym szczeblu grupami kierowali odpowiedni przewodnicy. Pierwszymi członkiniami były robotnice, a pierwsze zelatorki (przewodniczące grup) zostały wybrane spośród robotnic ze stowarzyszenia Wynagrodzicielek Najświętszego Serca Pana Jezusa. Każdy członek miał obowiązek codziennej modlitwy i niewielkiej, cotygodniowej ofiary. Dzieło Rozkrzewiania Wiary papieże polecali biskupom, kapłanom i wiernym. W 1922 r. Pius XI uczynił je Papieskim. W 1963 r. papież Jan XXIII podpisał dekret stwierdzający heroiczność cnót sługi Bożej Pauliny Jaricot - założycielki PDRW.

  Lyon (rzymskie Lugdunum, arpit. Liyon) – najstarsze miasto we Francji, trzecia co do wielkości aglomeracja (po Paryżu i Marsylii).

  Dzień patronalny PDRW[]

  Dniem patronalnym PDRW jest Światowy Dzień Misyjny nazywany również Niedzielą Misyjną i obchodzony każdego roku w przedostatnią niedzielę października. Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony przez papieża Piusa XI dekretem z dnia 14 kwietnia 1926 roku na prośbę Rady Wyższej Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Jest to dzień solidarności misyjnej w całym Kościele powszechnym. Z tym dniem związane jest papieskie orędzie misyjne, które ukazuje się regularnie od 1963 roku – od początku pontyfikatu Pawła VI aż do dziś.

  Żywy Różaniec[]

  Z inicjatywy założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary Pauliny Jaricot powstał także w 1826 r. Żywy Różaniec. Jest to forma wspólnotowej modlitwy różańcowej. Dzięki inicjatywie Pauliny Jaricot Żywy Różaniec rozprzestrzenił się najpierw we Francji, a potem w wielu krajach świata. W Polsce pierwsze koła Żywego Różańca zostały założone pod koniec XIX w. Każda z osób w nim stowarzyszonych (Róża) odmawia jedną tajemnicę różańca dziennie. Znajduje się w nim tyle osób, ile jest tajemnic różańcowych, a przewodniczą im zelatorzy. W ten sposób każdego dnia odmawiany jest cały różaniec. Żywy Różaniec to wspólnota osób, które w duchu odpowiedzialności za Kościół i świat i w wielkiej prostocie otaczają modlitewną opieką tych, którzy najbardziej jej potrzebują. Misyjne korzenie Żywego Różańca odkrył na nowo abp Fulton J. Sheen (1895-1979), dyrektor Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary w USA. Pragnął, aby każdy chrześcijanin modlił się w intencjach całego Kościoła, dlatego każdy dziesiątek różańca jest w innym kolorze i symbolizuje jeden z kontynentów.

  Misje Dzisiaj[]

  Organem prasowym Dzieła jest dwumiesięcznik Misje Dzisiaj.

  Linki zewnętrzne[]

  Oficjalna strona internetowa PDRW
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama