Wejście do Papieskiej Akademii Nauk.
Papieska Akademia Nauk (łac. Pontificia Academia Scientiarum), watykańskie towarzystwo naukowe, do którego należą powoływani przez papieży wybitni przedstawiciele nauk matematycznych i przyrodniczych z różnych państw.
Podobnie jak włoska Narodowa Akademia Rysiów, wywodzi swą tradycję z założonej w 1603 r. przez księcia Federico Cesi Akademii Rysiów (Accademia dei Lincei), do której należał m.in. Galileusz. Upadłe po śmierci fundatora stowarzyszenie naukowców reaktywował w 1847 r. papież Pius IX pod nazwą Pontificia accademia dei Nuovi Lincei. W 1936 r. papież Pius XI dokonał reorganizacji akademii i zmienił jej nazwę na Papieska Akademia Nauk (w związku z powstaniem po zjednoczeniu Włoch akademii narodowej mającej w nazwie również odwołanie do rysiów).
Nagroda Crafoorda – nagroda przyznawana od 1982 roku za badania naukowe w takich dziedzinach jak matematyka, astronomia i nauki biologiczne, których nie obejmują Nagrody Nobla. Jej nazwa pochodzi od nazwiska Holgera Crafoorda, Szweda, który zaprojektował pierwszą sztuczną nerkę.Michał Kazimierz Heller (ur. 12 marca 1936 w Tarnowie) – polski prezbiter katolicki, teolog, profesor nauk filozoficznych specjalizujący się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara.
Obecni członkowie[ | edytuj kod]
Zreformowana Akademia ma 80 członków powoływanych przez papieża. Są wśród nich m.in.
Chen Ning Franklin Yang (chiń. upr.: 杨振宁; chiń. trad.: 楊振寧; pinyin: Yáng Zhènníng; ur. 1 października 1922 w Hefei) – amerykański fizyk pochodzenia chińskiego, laureat nagrody Nobla.Papież (Ojciec Święty) (łac. Summus Pontifex, od staroż. Pontifex Maximus; wł. papa, gr. pappas; forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego papež) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego, głowa Stolicy Apostolskiej oraz Suweren Państwa Miasto Watykan. Obecnym papieżem jest Franciszek.
W dziedzinie fizyki[ | edytuj kod]
Claude Cohen-Tannoudji
Rudolf Mößbauer
William D. Phillips
Carlo Rubbia
Charles Hard Townes
Chen Ning Yang
W dziedzinie chemii[ | edytuj kod]
Paul Berg
Paul J. Crutzen
Manfred Eigen
Jean-Marie Lehn
Mario Molina
John Polanyi
Ahmed H. Zewail
W dziedzinie fizjologii lub medycyny[ | edytuj kod]
Werner Arber
David Baltimore
Günter Blobel
Christian de Duve
Rita Levi-Montalcini
Joseph Murray
W dziedzinie ekonomii[ | edytuj kod]
Gary Becker
Martin Rees – astronom, laureat nagrody Crafoorda
Vera Rubin – astronom, laureatka Złotego Medalu Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego
Ignacio Rodriguez-Iturbe – hydrolog
Walter Thirring – fizyk, laureat Medalu Maxa Plancka
Stephen Hawking – astrofizyk i kosmolog (zm. 2018)
Michał Heller – filozof, fizyk teoretyczny (relatywista-kosmolog), laureat Nagrody Templetona
Czesław Olech – matematyk (zm. 2015)
Andrzej Szczeklik – lekarz (zm. 2012)
Stanisław Łojasiewicz – matematyk (zm. 2002)
Dawni członkowie[ | edytuj kod]
Aage Niels Bohr
George Emil Palade
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Informacje o Akademii na stronach Watykanu

Jean-Marie Lehn (ur. 30 września 1939 w Rosheim, Francja) - chemik francuski, jeden ze współtwórców, pionierów chemii supramolekularnej. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1987.Paul Josef Crutzen (ur. 3 grudnia 1933 w Amsterdamie) – holenderski chemik atmosfery i meteorolog. W 1995 r. otrzymał Nagrodę Nobla z dziedziny chemii za pracę nad zmianami ilości ozonu.
Warto wiedzieć że... beta
Charles Hard Townes (ur. 28 lipca 1915 w Greenville w stanie Karolina Południowa) - fizyk, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1964 za badania w dziedzinie elektroniki kwantowej i wynalezienie masera.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Aage Niels Bohr (ur. 19 czerwca 1922 w Kopenhadze, zm. 8 września 2009) – duński fizyk teoretyk. Od 1956 roku był profesorem Instytutu Fizyki Teoretycznej im. N. Bohra Uniwersytetu w Kopenhadze, a w latach 1963-1970 jego dyrektorem. Był czwartym synem fizyka Nielsa Henrika Bohra i Margrethe Bohr.
Watykan, Państwo Watykańskie (wł. Città del Vaticano, Stato della Città del Vaticano, łac. Status Civitatis Vaticanæ) – miasto-państwo europejskie, enklawa w Rzymie. Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni.
Galileusz (wł. Galileo Galilei; ur. 15 lutego 1564 w Pizie, zm. 8 stycznia 1642 w Arcetri) – włoski astronom, astrolog, matematyk, fizyk i filozof, twórca podstaw nowożytnej fizyki.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.