• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paolo Montarsolo

  Przeczytaj także...
  Richard Strauss (ur. 11 czerwca 1864 w Monachium, zm. 8 września 1949 w Garmisch-Partenkirchen) - niemiecki kompozytor muzyki późnego romantyzmu, dyrygent.Napój miłosny (L’elisir d’amore) – opera komiczna w 2 aktach z librettem Felice Romani i muzyką Gaetano Donizettiego
  Giacomo Antonio Domenico Michele Secondo Maria Puccini (ur. 22 grudnia 1858 w Lukce, zm. 29 listopada 1924 w Brukseli) – włoski kompozytor muzyki operowej, wolnomularz.

  Paolo Montarsolo (ur. 16 marca 1925, zm. 31 sierpnia 2006) – włoski bas operowy, najaktywniejszy w latach 60 do 80 XX wieku, utożsamiany przede wszystkim z rolami buffo.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Paolo Montarsolo urodził się w Portici. Po studiach wokalnych w Neapolu i Mediolanie zadebiutował w Teatro di San Carlo w Neapolu 1949 roku. Jednak swój pierwszy w pełni profesjonalny debiut zanotował w 1950 roku w Operze Bolońskiej jako Luardo w I quatro rusteghi Ermanno Wolf-Ferrariego. W 1952 r. został zaangażowany do La Scali, gdzie występował przez 10 sezonów.

  Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Początkowo śpiewał małe role, ale szybko dał się poznać w rolach buffo w operach Mozarta i Gioacchino Rossiniego. W 1954 roku zaczął występować poza granicami Włoch, głównie w Wiedniu, Salzburgu, Paryżu, Londynie, Glyndebourne. W 1957 roku zadebiutował w Stanach Zjednoczonych w Dallas Opera, następnie występował w San Francisco Opera, Lyric Opera of Chicago gdzie w 1958 r. po raz pierwszy zaśpiewał rolę Don Basilia w Cyruliku Sewilskim G. Rossiniego, oraz Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

  Kawaler srebrnej róży lub Kawaler z różą ((niem.) Der Rosenkavalier) – opera komiczna z muzyką Richarda Straussa i librettem Hugona von Hofmannsthala.Luigi Cherubini (ur. 8 września lub 14 września 1760 we Florencji, zm. 15 marca 1842 w Paryżu) – włoski kompozytor, znany przede wszystkim z twórczości operowej i religijnej.

  Odszedł ze sceny w 1997 roku, ale pozostał aktywny jako reżyser i pedagog. Zmarł w Rzymie w 2006 roku.

  Największe kreacje[ | edytuj kod]

 • Don Bartolo w "Weselu Figara" W.A.Mozarta, w tym w reżyserii Jean-Pierre Ponnelle pod dyrekcją Karla Boehma,
 • Don Basilio w "Cyruliku Sewilskim" G. Rossiniego, w tym w reżyserii Jean-Pierre Ponnelle, pod dyrekcją Claudio Abbado,
 • Don Magnifico w "Kopciuszku" G. Rossiniego, w tym w reżyserii Jean-Pierre Ponnelle, pod dyrekcją Claudio Abbado,
 • Don Alfonso w "Così fan tutte" W.A. Mozarta, w tym w reżyserii Jean-Pierre Ponnelle, pod dyrekcją Nicolausa Harnoncourta
 • Mustafa, bej Algieru we "Włoszce w Algierze" G. Rossiniego.
 • Brał również udział w wielu przedstawieniach oper innych XVIII-wiecznych kompozytorów takich jak: Giovanni Battista Pergolesi, Luigi Cherubini, Domenico Cimarosa, Giovanni Paisiello itd.

  Metropolitan Opera – teatr operowy w Nowym Jorku, pierwotnie (od powstania do 1966 roku) znajdujący się w gmachu przy Broadwayu, pomiędzy 39. a 40. ulicą.Giovanni Battista Pergolesi (ur. 4 stycznia 1710 r. w Jesi koło Ankony, zm. 16 marca 1736 w Pozzuoli koło Neapolu) – włoski kompozytor, skrzypek i organista epoki baroku.

  Oprócz ról w repertuarze 18 wiecznym kreował:

 • Fra Melitone w "Mocy przeznaczenia" G. Verdiego
 • Geronte w "Manon Lescaut" G. Pucciniego
 • Tytułową rolę w "Gianni Schicchi" G. Pucciniego
 • Barona Ochs w "Kawalerze srebrnej róży" R. Straussa
 • Doktora w "Wozzecku" A. Berga
 • Doctora Dulcamarę w "Napoju miłosnym" G. Donizettiego
 • Tytułową rolę w "Don Pasquale" G. Donizettiego
 • jak również role we współczesnych dziełach.

  31 sierpnia jest 243. (w latach przestępnych 244.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 122 dni. Gioachino Antonio Rossini albo Gioacchino Antonio Rossini, (ur. 29 lutego 1792 w Pesaro, zm. 13 listopada 1868 w Passy, obecnie. XVI dzielnica Paryża) – włoski kompozytor, twórca 39 oper.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • http://www.operanews.com/Opera_News_Magazine/2006/9/News/Paolo_Montarsolo,_81,_Italian_Basso_Buffo_and_Frequent_Collaborator_in_Ponnelle_Stagings,_Has_Died.html
 • http://www.bruceduffie.com/montarsolo.html
 • Bas – najniższy solowy i chóralny głos męski, sięgający od E wielkiego do f razkreślnego (różne źródła podają różne skale). Basem określa się też osobę śpiewającą basem (w przypadku głosu w chórze używamy liczby mnogiej basy).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Giovanni Paisiello (inaczej Paesiello, ur. 9 maja 1740 w Tarencie, zm. 5 czerwca 1816 w Neapolu) – włoski kompozytor epoki klasycyzmu.
  Teatro alla Scala – najsłynniejsza scena operowa w Mediolanie i we Włoszech i jedna z najsłynniejszych na świecie. Gmach teatru zaprojektował w latach 1776–1778 architekt Giuseppe Piermarini. Na podstawie jego planów, w ciągu dwóch lat powstał gmach z klasycystyczną fasadą. W teatrze mieściło się ponad 3000 widzów, iluminowany był tysiącem świec, posiadał 5 wieńców lóż, z których każda była inna.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Moc przeznaczenia (La forza del destino) opera Giuseppe Verdiego z 1862. Autorem libretta jest Francesco Maria Piave, który oparł je na sztuce Angela de Saavedry księcia Rivas pt. Don Alvaro.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.