• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paola Pezzo

  Przeczytaj także...
  XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atlancie w Stanach Zjednoczonych w dniach 19 lipca - 4 sierpnia 1996 roku.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Kolarstwo górskie (MTB — z ang. mountain biking) — forma kolarstwa uprawianego za pomocą rowerów górskich, których konstrukcja umożliwia poruszanie się w trudnym terenie.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Paola Pezzo (ur. 8 stycznia 1969 r. w Bosco Chiesanuova) – włoska kolarka górska, dwukrotna złota medalistka olimpijska, pięciokrotna medalistka mistrzostw świata, czterokrotna medalistka mistrzostw Europy oraz zdobywczyni Pucharu Świata.

  10. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Górskim – zawody sportowe, które odbyły się w dniach 11 września - 19 września 1999 roku w szwedzkim Åre. Rozegrano dziesięć konkurencji: cross-country, cross-country juniorów, downhill i downhill juniorów zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, cross-country mężczyzn U-23 oraz, po raz pierwszy w historii, sztafetę cross-country.11. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Górskim – zawody sportowe, które odbyły się w dniach 3 czerwca - 11 czerwca 2000 roku w Sierra Nevada w Hiszpanii. Po raz pierwszy rozegrano tam zawody w dualu.

  Kariera[ | edytuj kod]

  W swoim olimpijskim debiucie, na igrzyskach w Atlancie w 1996 roku wywalczyła złoty medal w cross-country. Sukces ten powtórzyła cztery lata później, podczas igrzysk olimpijskich w Sydney. Wystartowała także na igrzyskach w Atenach jednak nie zdołała ukończyć zawodów.

  Gunn-Rita Dahle Flesjå (ur. 10 lutego 1973 r. w Stavanger) - norweska kolarka górska, złota medalistka olimpijska, sześciokrotna medalistka mistrzostw świata, pięciokrotna medalistka mistrzostw świata w maratonie, wielokrotna medalistka mistrzostw Europy w cross-country i maratonie oraz czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata w kolarstwie górskim.Margarita "Marga" Fullana Riera (ur. 9 kwietnia 1972 w San Lorenzo) – hiszpańska kolarka górska, brązowa medalistka olimpijska, sześciokrotna medalistka mistrzostw świata oraz siedmiokrotna medalistka mistrzostw Europy w kolarstwie górskim.

  Swój pierwszy medal mistrzostw świata zdobyła w 1993 roku na mistrzostwach świata w Métabief, gdzie indywidualnie okazała się najlepsza. Również na mistrzostwach świata w Château d'Oex w 1997 roku zdobyła złoty medal. Dwa lata później, podczas mistrzostw świata w Åre zdobyła brązowy medal, wyprzedziły ją jedynie zwyciężczyni Margarita Fullana z Hiszpanii oraz druga na mecie Kanadyjka Alison Sydor. Z mistrzostw świata w Sierra Nevada w 2000 roku przywiozła srebrny medal wywalczony indywidualnie oraz brązowy zdobyty w sztafecie. Były to ostatnie medale mistrzostw świata zdobyte przez Pezzo.

  XXVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie rozgrywane były w Atenach (Grecja) w dniach 13-29 sierpnia 2004. Uczestniczyło w nich ponad 10 500 sportowców z 202 państw. Rozdanych zostało 301 kompletów medali w 28 dyscyplinach olimpijskich.Alison Jane Sydor (ur. 9 września 1966 r. w Edmonton) - kanadyjska kolarka górska, srebrna medalistka olimpijska, dwunastokrotna medalistka mistrzostw świata oraz trzykrotna zdobywczyni Pucharu Świata w kolarstwie górskim oraz brązowa medalistka mistrzostw świata w kolarstwie szosowym.

  W latach 1994, 1996 i 1999 Pezzo zdobywała złote medale mistrzostw Europy, a w 2000 roku wywalczyła srebrny medal. Jest ponadto czterokrotną mistrzynią Włoch w kolarstwie górskim (lata 1991, 1992, 1993 i 2005).

  Obok Norweżki Gunn-Rity Dahle Paola Pezzo jest jedyną zawodniczką, która zdobyła złoty medal olimpijski, złoty medal mistrzostw świata i Puchar Świata w kolarstwie górskim.

  Pezzo otrzymała Order Zasługi Republiki Włoskiej 3 października 2000 roku.

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Order Zasługi Republiki Włoskiej (wł. Ordine al Merito della Repubblica Italiana, OMRI) – najwyższe odznaczenie włoskie, nadawane od 1951 roku.
  4. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Górskim – zawody sportowe, które odbyły się w dniach 17-18 września roku we francuskim miejscowości Métabief. Rozegrano cztery konkurencje: cross-country i downhill, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.