• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pantielejmon Sazonow

  Przeczytaj także...
  3 października jest 276. (w latach przestępnych 277.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 89 dni.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Sępy (ros. Стервятники, Stierwiatniki) – radziecki krótkometrażowy film animowany z 1941 roku w reżyserii Pantielejmona Sazonowa z czasów II wojny światowej.
  Bajka o popie i parobku jego Bałdzie (Сказка о Попе и его работнике Балде)
  Słoń i Mops (Слон и Моська)

  Pantielejmon Pietrowicz Sazonow (ros. Пантеле́ймон Петро́вич Сазо́нов; ur. 27 maja 1895; zm. 3 października 1950) – radziecki reżyser filmów animowanych. Ojciec radzieckiej montażystki i animatorki Tatiany Sazonowej. Najbardziej znany z wyreżyserowania filmu Bajka o popie i parobku jego Bałdzie, będącego adaptacją baśni Aleksandra Puszkina pt. Bajka o popie i jego parobku Jołopie. Wyreżyserował też filmy animowane będące ekranizacją bajek Iwana Kryłowa m.in. Słoń i Mops, Orzeł i kret, Jak lisica budowała kurnik.

  Orzeł i kret (ros. Орёл и крот, Orioł i krot) – radziecki krótkometrażowy film animowany z 1944 roku w reżyserii Pantielejmona Sazonowa i Łamisa Briedisa powstały na podstawie baśni Iwana Kryłowa o tej samej nazwie.Animator.ru – rosyjska strona internetowa poświęcona radzieckim kreskówkom, a także ludziom przemysłu animowanego, tj. reżyserom, animatorom oraz innym twórcom filmów animowanych. Dostępna w dwóch językach - rosyjskim i angielskim.

  Wybrana filmografia[]

 • 1940: Bajka o popie i parobku jego Bałdzie (Сказка о Попе и его работнике Балде)
 • 1941: Słoń i Mops (Слон и Моська)
 • 1941: Sępy (Стервятники)
 • 1944: Orzeł i kret (Орёл и крот)
 • 1950: Jak lisica budowała kurnik (Лиса строитель)
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • Pantielejmon Sazonow w bazie Animator.ru
 • Aleksandr Siergiejewicz Puszkin (ros.Александр Сергеевич Пушкин; ur. 26 maja/6 czerwca 1799 w Moskwie, zm. 29 stycznia/10 lutego 1837 w Petersburgu) – poeta rosyjski, także dramaturg i prozaik, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu rosyjskiego, kamerjunkier cesarza Mikołaja I Romanowa.Tatiana Pantieliejmonowna Sazonowa (ros. Татьяна Пантелеймоновна Cазонова) (ur. 29 grudnia 1926 r. w Moskwie, zm. 11 listopada 2011 tamże) – radziecka montażystka i animatorka.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Iwan Andriejewicz Kryłow, ros. Иван Андреевич Крылов (ur. 13 lutego 1769 w Moskwie, zm. 21 listopada 1844 w Petersburgu, daty według kalendarza gregoriańskiego) – poeta, dramaturg, bajkopisarz rosyjski.
  Jak lisica budowała kurnik (ros. Лиса строитель, Lisa stroitiel) - radziecki film animowany z 1950 roku na podstawie baśni Iwana Kryłowa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.