Pankracy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pankracyimię męskie pochodzenia greckiego. Oznacza „wszechmocny”, a powstało przez złożenie greckiego słowa παν (pan) – „wszystko, wszech-” i κρατος (kratos) „moc, siła”. W chrześcijaństwie prawosławnym imię to używane jest jako przydomek Chrystusa; posiada ono również swojego świętego patrona.

Pankracy Klemme (ur. ok. 1475 w Jeleniej Górze, zm. 1546 w Gdańsku) – dominikanin, kaznodzieja, osobisty znajomy Marcina Lutra, przywódca protestantyzmu w Gdańsku i tamtejszy proboszcz. W 1529 wprowadził do kościoła Mariackiego w Gdańsku nabożeństwa luterańskie. Pochowano go pod amboną kościoła Najświętszej Panny Marii w Gdańsku.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.

Pankracy imieniny obchodzi: 3 kwietnia i 12 maja.

Osoby noszące imię Pankracy[ | edytuj kod]

 • Święty Pankracy
 • Pankracy Klemme
 • Pankraz Labenwolf
 • Zapoznaj się również z:

 • Piątek z Pankracym
 • Saint-Pancrasse
 • Jezus Chrystus (ur. ok. 8–4 p.n.e., zm. 30 lub 33 w Jerozolimie) – centralna postać religii chrześcijańskiej, założyciel Kościoła. W chrześcijaństwie uznawany za Boga i człowieka, współistotnego Bogu Ojcu.Piątek z Pankracym – program telewizyjny dla dzieci emitowany od marca 1978 do roku 1990, w piątki, około 16:40, w programie pierwszym telewizji polskiej. Prowadzącym był najpierw Zygmunt Kęstowicz, później Tadeusz Chudecki i jako ostatni Artur Barciś (wtedy program ukazywał się pod tytułem Okienko Pankracego). Scenariusze pisał Maciej Zimiński. Pankracy był lalką imitującą psa, animowaną przez Huberta Antoszewskiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Pankraz Labenwolf (ur. 1492 w Norymberdze - zm. 20 października 1563 tamże) - niemiecki ludwisarz renesansowy, główny okres twórczości przypada na lata 1549 - 1557, tworzył w Norymberdze.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Saint-Pancrasse – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Isère. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Pankracego.

  Reklama