• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Panhard

  Przeczytaj także...
  Auverland SA – francuskie przedsiębiorstwo branży motoryzacyjnej zajmujące się produkcją samochodów terenowych, w tym przeznaczonych dla wojska. Siedziba przedsiębiorstwa mieściła się w Saint-Germain-Laval, w departamencie Loara.Peugeot (wymowa: pøˈʒo) – francuska marka samochodów osobowych i dostawczych, a także rowerów, motocykli i skuterów, powstała w 1810 roku. Współtworzy koncern PSA.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Panhard 24

  Panhard – założone w 1891 roku francuskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne i zbrojeniowe.

  Przedsiębiorstwo powstało jako Panhard et Levassor, założone przez René Panharda i Emile'a Levassora w 1887 r. Ich pierwszy automobil z silnikiem na licencji Daimlera pojawił się w sprzedaży w 1890 r. Levassor współpracował w tym okresie z Daimlerem, wymieniając się doświadczeniami.

  Cadillac (Cadillac Motor Car Division) – marka amerykańskich luksusowych samochodów osobowych, założona w 1902 roku.Louis François René Panhard (ur. 27 stycznia 1841 w Paryż, zm. 16 kwietnia 1908 w Bourboule) – francuski konstruktor i producent samochodów oraz kierowca wyścigowy, jeden z pionierów motoryzacji oraz sportu samochodowego.

  Pierwsze pojazdy ustanowiły wiele standardów konstrukcyjnych przejętych potem przez innych producentów na lata. Wyposażone były w innowacyjne elementy, takie jak pedał sprzęgła, czy łańcuchowa skrzynia biegów oraz umieszczona z przodu chłodnica. W 1891 zbudowano pierwszy samodzielnie zaprojektowany przez Levassora, Systeme Panhard wyposażony w cztery koła, z silnikiem umieszczonym z przodu, napędzającym tylne koła za cenę 3500 franków. Zastosowana tu przekładnia pozostała standardem aż do modyfikacji wprowadzonej przez Cadillaca w 1928 r. W tym samym roku Panhard udzielił licencji na silnik producentowi rowerów Peugeotowi, który założył własną wytwórnię.

  Bordeaux (wym. MAF [bɔʁdo]; oksyt. Bordèu) – miasto i gmina we Francji, stolica regionu Nowa Akwitania, w departamencie Żyronda. Daimler Motor Company – przedsiębiorstwo założone w 1896 roku przez Fredericka Richarda Simmsa, który otrzymał w 1893 licencję na import silników i samochodów przedsiębiorstwa Daimler-Motoren-Gesellschaft i używanie nazwy Daimler na terenie Wielkiej Brytanii.

  W 1894 roku samochód marki Panhard wygrał pierwsze Rajd Paryż-Rouen (ex aequo z Peugeotem).

  W 1895 roku samochód marki Panhard wygrał pierwsze Grand Prix na trasie Paryż-Bordeaux. Samochody Panhard odniosły w sumie 22 zwycięstwa w wyścigach Grand Prix.

  W latach 60. XX w. przedsiębiorstwo zostało wykupione przez Citroëna. Od 2005 roku jest własnością spółki Auverland.

  Rajd Paryż-Rouen (fr. Concours des Voitures sans Chevaux) – pierwsza impreza sportu samochodowego i pierwszy rajd samochodowy w historii.Émile Levassor (ur. 21 stycznia 1843 w Marolles-en-Hurepoix, zm. 14 kwietnia 1897 w Paryżu) – francuski konstruktor i producent samochodów oraz kierowca wyścigowy, uważany za jednego z pionierów motoryzacji oraz sportu samochodowego.


  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • http://doyennes.pl.free.fr/
 • Warto wiedzieć że... beta

  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.