• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pandeiro

  Przeczytaj także...
  Tremolo (z wł. drżenie) – określenie rodzaju artykulacji, która polega na szybkim wykonywaniu wielu dźwięków o tej samej wysokości lub szybkim przejściu między dwoma dźwiękami o różnej wysokości (tremolando). Capoeira – wywodząca się z tradycji afrykańskiej i brazylijskiej sztuka walki, której formy są rytmiczne, akrobatyczne i skupiają się na kopnięciach. Istotą capoeiry są elementy tańca wpływające na płynność i nieprzewidywalność ataków.
  Bębenek baskijski, tamburyn (wł. tamburino, tamburello basco lub tamburo basco, skrót: tmbno., tmb. basco ) – instrument perkusyjny z grupy membranofonów o nieokreślonej wysokości dźwięku.
  Pandeiro
  model 3D

  Pandeiro to instrument muzyczny wykorzystywany w capoeira.

  Budowa[ | edytuj kod]

  Budową zbliżony do tamburynu. Instrumenty różnią się jednak brzmieniowo, dzwonki wykonane są w sposób, który umożliwia uzyskanie brzmień krótszych, bardziej wyrazistych, co pomaga klarowności gry przy wykonywaniu szybkich, skomplikowanych figur rytmicznych.

  Gra[ | edytuj kod]

  Grający podczas gry wykorzystuje obydwie dłonie. Najczęściej dłoń wolną od trzymania, w tym: koniuszki palców (pojedyncze uderzenia lub efekt tremolo), kciuk (uderzenie 'otwarte' nisko brzmiące nie tłumionie i uderzenie 'zamknięte' gdzie palec trzymającej dłoni tłumi od wewnątrz wibracje membrany nadając mu wysoko brzmiące, akcentowane uderzenia, całą i dolną powierzchnią dłoni i wykorzystanie tarcia wprowadzając w ruch pojedynczy palec wzdłuż średnicy, jednocześnie dociskającego nieznacznie membrany, efekt zagęszczenia ilości uderzeń powodujący brzmienie charakterystyczne dla całej rodziny tamburynów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.