• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pancrase  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Pankration (gr. πανκράτιον od pan − całkowita, wszech oraz krátos − siła, moc, władza) − dyscyplina sportowa w starożytnej Grecji, będąca połączeniem boksu i zapasów, wprowadzona do programu starożytnych igrzysk olimpijskich w 648 roku p.n.e.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Pancrase Hybrid Wrestling – założona w 1993 roku japońska organizacja mieszanych sztuk walki.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Zasady walki
 • 2.1 Lata 90.
 • 2.2 Obecnie
 • 3 Kategorie wagowe
 • 3.1 Do stycznia 2008
 • 3.2 Obecnie
 • 4 Królowie Pancrase
 • 4.1 Kategoria open
 • 5 Linki zewnętrzne
 • Poddanie (poddanie się) – termin używany w niektórych sportach walki określający akt rezygnacji jednego z zawodników z prowadzenia dalszej walki, który skutkuje jego natychmiastową porażką. Przyczynami poddania się mogą być m.in.: założenie dźwigni, duszenie, znalezienie się w pozycji uniemożliwiającej kontynuowanie walki, wyczerpanie sił, kontuzja.Mieszane sztuki walki (MMA, Mixed Martial Arts) – dyscyplina sportowa, w której zawodnicy sztuk i sportów walki walczą wręcz przy dużym zakresie dozwolonych technik (w zasadzie dopuszcza się wszystkie techniki dozwolone w innych sportach walki bez broni). Mieszane sztuki walki wyrażają jeden ze współczesnych kierunków rozwoju sztuk walki – zapewnienie widowiska sportowego, w którym walka toczy się przy jak najmniejszych ograniczeniach, ale jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka śmierci i poważnych, trwałych obrażeń ciała.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nokdaun (ang. knockdown; skrót KD) – termin używany w niektórych sportach walki, takich jak boks, kick-boxing czy boks tajski, oznaczający powalenie przeciwnika, będące rezultatem celnego ciosu.
  Masakatsu Funaki (jap. 船木優治, Funaki Masakatsu, ur. 13 marca 1969 w Aomori) – japoński zawodnik mieszanych sztuk walki, wrestler oraz aktor. Współzałożyciel Pancrase i były dwukrotny mistrz tejże organizacji z 1996 i 1997 roku. Przez wiele lat związany z All Japan Pro Wrestling i New Japan Pro Wrestling gdzie w tym pierwszym zdobywał kilkukrotnie tytuły mistrzowskie. Jest jedną z największych gwiazd Pancrase oraz japońskiego MMA. W swoim rekordzie posiada imponujące zwycięstwa nad Basem Ruttenem, Guyem Mezgerem, Semmym Schiltem oraz braćmi Shamrock - Kenem i Frankiem. W latach 1996-1997 był numerem 1 na świecie w rankingu sherdog.com.
  Wrestling (ang. professional wrestling, często skracane do pro wrestling i wrestling; pl. "profesjonalne zapasy", "zawodowe zapasy" ) – rodzaj spektaklu łączący atletykę i sztukę teatralną, rodzaj rozrywki sportowej popularnej w Stanach Zjednoczonych, Japonii (Puroresu), Meksyku (Lucha Libre) oraz w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Bazuje on na klasycznych zapasach greckich i wolnej amerykance ze współczesnymi dodatkami, takimi jak ciosy, oparte na sile chwyty i rzuty oraz akrobatyczne manewry. Duży wpływ na obecny kształt wrestlingu miały również sztuki walki. Dodatkowym aspektem jest okazyjne użycie improwizowanych broni dla nadania dramatyzmu. Należy wspomnieć że zawodnicy narażeni są na utratę zdrowia i życia. Część z nich kończy karierę na wózku inwalidzkim lub przykuci do łóżka, tak jak Darren Drozdov czy Thomas Billington (Dynamite Kid). Na taki stan rzeczy wpływają urazy zawodników odniesione podczas walki, prowadzony styl życia, narkotyki, środki przeciwbólowe i sterydy. Organizatorzy tego widowiska mówią o tych zjawiskach niechętnie.
  Kopnięcie – uderzenie stopą, kolanem lub inną częścią nogi stosowane w różnych formach konfrontacji fizycznej, w sztukach i w sportach walki. Kopnięcia są wolniejsze niż ciosy pięścią, chociaż silniejsze od nich.
  Sebastiaan "Bas" Rutten (ur. 24 lutego 1965 w Tilburgu) – noszący pseudonim "El Guapo" (po hiszpańsku "przystojniak", "amant") holenderski aktor, thai-bokser i zawodnik MMA . Trzy razy został niepokonanym mistrzem Pancrase i mistrzem wagi ciężkiej UFC. Jest dyplomowanym nauczycielem boksu tajskiego i Pancrase. Posiada piąty dan w karate kyokushin i drugi w taekwondo. Opracował własny system samoobrony ("System Basa Ruttena") oraz bogaty materiał instruktażowy (m.in. książki i filmy) w zakresie sztuk walki.
  Walka w parterze − walka wręcz, która ma miejsce, gdy obaj zawodnicy znajdują się na podłożu (klęczą lub leżą), zwykle stosując chwyty lub zadając uderzenia.
  Grappling, walka na chwyty - rodzaj walki wręcz wykorzystujący techniki chwytów, tj. dźwignie, rzuty (obalenia), duszenia; zabronione są w niej uderzenia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.