• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pampersi

  Przeczytaj także...
  Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – polska konserwatywna partia polityczna, założona na kongresie 29 maja 2001, zarejestrowana sądownie 13 czerwca 2001 (pierwszy komitet lokalny PiS powstał już 22 marca 2001). Powołana została przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, na fali popularności uzyskanej przez Lecha podczas sprawowania przez niego funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie AWS. Deklarowana ideologia partii stanowi połączenie konserwatyzmu i chrześcijańskiej demokracji. W latach 2005–2007 Prawo i Sprawiedliwość sprawowało władzę, tworząc rząd Kazimierza Marcinkiewicza i rząd Jarosława Kaczyńskiego (od 2006 do 2007 w koalicji z Samoobroną RP i Ligą Polskich Rodzin, do 2006 i w schyłkowym okresie w 2007 rząd mniejszościowy). W latach 2005–2010 wysunięty przez PiS Lech Kaczyński (do 2006 członek partii) sprawował urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo i Sprawiedliwość należy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w Parlamencie Europejskim oraz do działającej obok niej międzynarodowej organizacji Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.Jan Ferdynand Olszewski (ur. 20 sierpnia 1930 w Warszawie) – polski polityk, adwokat i publicysta. Kawaler Orderu Orła Białego.
  Akcja Wyborcza Solidarność (AWS) – koalicyjne ugrupowanie polityczne o charakterze centroprawicowym, powstałe 8 czerwca 1996, sprawujące władzę w Polsce w latach 1997–2001, którego założycielem był Marian Krzaklewski. Skupiało wiele ugrupowań o różnym charakterze i poglądach, głównie chrześcijańsko-demokratycznych i centroprawicowych. W okresie od 10 listopada 1997 do 6 czerwca 2000 tworzyła koalicję rządową z Unią Wolności, a następnie, po wystąpieniu UW z koalicji, do 19 października 2001 – rząd mniejszościowy. Przewodniczącym AWS (a później także Klubu Parlamentarnego AWS) był Marian Krzaklewski. Premierem z ramienia koalicji był Jerzy Buzek (jego rząd otrzymał wotum zaufania 11 listopada 1997).

  Pampersi – określenie środowiska dziennikarskiego, zgrupowanego wokół Wiesława Walendziaka w okresie, gdy pełnił on funkcję szefa Telewizji Polskiej.

  Wprowadzili do TVP programy o charakterze konserwatywnym (publicystyczny „Puls dnia”, satyryczny „WC Kwadrans”, „Fronda”, cykl „Kultura duchowa narodu”).

  Do grupy zaliczano takie osoby jak:

  Liberalizm gospodarczy, liberalizm ekonomiczny, laissez faire, leseferyzm, system poglądów ekonomicznych i oparty na jego zasadach typ polityki gospodarczej, których fundamentem jest całkowita neutralność państwa i innych organizacji gospodarczych i politycznych wobec przebiegu procesów gospodarczych.Wojciech Daniel Cejrowski (ur. 27 czerwca 1964 w Elblągu) – polski dziennikarz, satyryk, podróżnik, autor książek i publikacji prasowych, publicysta katolicki, kierownik artystyczny biblioteki Poznaj Świat, członek The Explorers Club, socjolog.
 • Wiesław Walendziak – niegdyś w AWS i PiS, obecnie poza polityką, pracuje jako doradca prezesa Prokom Software SA Ryszarda Krauzego;
 • Waldemar Gasper – w latach 90. szef redakcji kulturalnej, społecznej i widowisk artystycznych TVP;
 • Grzegorz Górny – współtwórca i wieloletni redaktor kwartalnika i programu TV „Fronda”;
 • Andrzej Horubała – szef widowisk artystycznych i rozrywkowych TVP1, producent telewizyjny, pisarz;
 • Jacek Łęski – w połowie lat 90. redaktor programu TV „Puls dnia”;
 • Cezary Michalski – redaktor „Europy – Tygodnika Idei” (dodatku do dziennika „Dziennik Polska-Europa-Świat”), wicenaczelny „Dziennika”;
 • Maciej Pawlicki – za czasów Wiesława Walendziaka dyrektor Programu 1 TVP;
 • Adam Pawłowicz – w połowie lat 90. redaktor programu TV „Puls dnia”;
 • Jan Pospieszalski – redaktor prowadzący w TVP programy „Swojskie klimaty”;
 • Bogdan Rymanowski – w połowie lat 90. redaktor programu TV „Puls dnia”;
 • Jarosław SellinTV Polsat, potem rzecznik rządu premiera Jerzego Buzka, członek KRRiT;
 • Piotr Semka – w połowie lat 90. redaktor programu TV „Puls dnia”;
 • Rafał Smoczyński – współtwórca i do 2001 roku redaktor kwartalnika i programu TV „Fronda”;
 • Krzysztof Kuba Sufin – w połowie lat 90. wydawca programu TV „Puls dnia”;
 • Tomasz Tywonek – w rządzie Jana Olszewskiego rzecznik resortu kierowanego przez Antoniego Macierewicza;
 • Wojciech Cejrowski - na początku lat 90. prowadził w TVP1 program WC Kwadrans. Obecnie podróżnik i publicysta;
 • Dominik Zdort – od 1993 publicysta „Rzeczpospolitej”. W tym czasie publikował również we „Frondzie” i pracował w TVP, gdzie był redaktorem odpowiedzialnym za publicystykę polityczną w „Jedynce”;
 • Liderzy środowiska „pampersów” wywodzili się z periodyków „Młoda Polska” i „Tygodnik Literacki”. Pampersi reprezentowali konserwatywne wartości w sferze obyczajowej i promowali liberalizm gospodarczy. Uważali, że należy tworzyć wizję Polski pozostającą w opozycji do dominującej w tamtych latach w publicznej dyskusji „Gazety Wyborczej” oraz sił politycznych o postkomunistycznym rodowodzie. W nowych programach telewizyjnych (sztandarowym był „Puls dnia”) starali się prezentować konserwatywno-liberalne wartości.

  Puls dnia – program publicystyczny emitowany w TVP1 w latach 1994-1996 pięć razy w tygodniu, od poniedziałku do piątku. Uchodził za flagowy program publicystyczny "Jedynki" w czasach prezesury Wiesława Walendziaka, który sam był jego pomysłodawcą.Antoni Kazimierz Dudek (ur. 17 października 1966 w Krakowie) – polski politolog, profesor nauk humanistycznych, członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej.

  Przypisy

  1. Antoni Dudek: Pierwsze lata III Rzeczypospolitej 1989-1995. Kraków: Wydawnictwo GEO, 1997, s. 314. ISBN 8386124237. Cytat: (...) prezentujący umiarkowanie prawicowe poglądy Walendziak oraz jego współpracownicy (nazywani ironicznie pampersami) stali się - kontrolując najważniejszy środek masowej komunikacji w Polsce - istotną przeciwwagą dla dominującej w rządzie i parlamencie lewicy. (pol.)
  2. „Rzeczpospolita” – pampersi – czas przeszły dokonany, money.pl [dostęp 24.03.2009].
  Jerzy Karol Buzek (ur. 3 lipca 1940 w Śmiłowicach na Zaolziu) – polski polityk, profesor nauk technicznych, poseł na Sejm III kadencji oraz premier rządu RP w latach 1997–2001, od 2004 poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji, w latach 2009–2012 jego przewodniczący. Kawaler Orderu Orła Białego.Bogdan Rymanowski (ur. 17 października 1967 w Krakowie) – polski dziennikarz telewizyjny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wiesław Walendziak (ur. 28 listopada 1962 w Gdańsku) – polski polityk, dziennikarz, publicysta i menedżer. Prezes Telewizji Polskiej (1993–1996), minister w rządzie Jerzego Buzka, poseł na Sejm III i IV kadencji.
  Rafał Smoczyński (ur. 1970) – socjolog, polski dziennikarz i publicysta, doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii. Adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.
  Swojskie klimaty – program telewizyjny nadawany w latach 1994-1997 w telewizji publicznej (TVP1), mający cechy magazynu rozrywkowego, kulturalnego, folklorystycznego i kulinarnego. Program nadawany był co tydzień w soboty lub niedziele w kilku blokach. Prowadzili go Jan Pospieszalski, Tomasz Konecki oraz Joanna Kalinowska-Rzyska.
  Polsat – polski komercyjny kanał telewizyjny, który jako pierwszy w kraju otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 o 16:30. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.
  Maciej Pawlicki (ur. 7 stycznia 1959 w Łodzi) – publicysta i producent telewizyjny. Współautor programów Polacy oraz Warto rozmawiać. Właściciel firmy Picaresque, produkującej programy telewizyjne m.in. dla Telewizji Polskiej i TV Puls.
  WC Kwadrans – program Wojciecha Cejrowskiego nadawany w TVP 1 w latach 1994-1996, głównie za prezesury Wiesława Walendziaka (od stycznia 1994 do kwietnia 1996). Prowadzący prezentował konserwatywne poglądy na kwestie społeczne, promował pozytywne znaczenie słowa ciemnogród, określające przywiązanie do tradycyjnych wartości. Program zgodnie z założeniami autora miał mieć charakter widowiskowy, prześmiewczy, satyryczny i skandalizujący.
  Jarosław Daniel Sellin (ur. 1 maja 1963 w Gdyni) – polski polityk, dziennikarz, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji, były wiceminister kultury.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.