• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pamela Voorhees

  Przeczytaj także...
  Freddy Krueger (pełne imię: Frederick Charles Krueger, nigdy nie pojawia się ono jednak w żadnym z filmów) – fikcyjna postać, główny bohater serii horrorów Koszmar z ulicy Wiązów.Wodogłowie (hydrocefalia, wodomózgowie, łac. hydrocephalus) — zwiększenie objętości płynu mózgowo-rdzeniowego w układzie komorowym mózgu. Najczęściej wodogłowie spowodowane jest nieprawidłowym krążeniem płynu mózgowo-rdzeniowego, spowodowanym przez wrodzone wady anatomiczne. Stanowi istotny problem kliniczny w neonatologii i pediatrii, ale może dotyczyć pacjentów w każdym wieku.
  Nana Visitor (właśc. Nana Tucker, ur. 26 lipca 1957 r. w Nowym Jorku, USA) – amerykańska aktorka, córka choreografa i baletnicy.

  Pamela Sue Voorhees – fikcyjna postać filmów z serii Piątek, trzynastego. Jest matką Jasona Voorheesa, głównego negatywnego bohatera cyklu.

  W pierwszym w filmie z serii, w którym to ona była sprawczynią mordów na nastoletnich obozowiczach, jest określana w prosty i wymowny sposób – jako pani Voorhees. Jej imię zostaje ujawnione w części czwartej cyklu – w Piątku, trzynastego: Ostatnim rozdziale.

  W pierwszych dwóch filmach z serii w jej postać wcieliła się hollywoodzka aktorka Betsy Palmer. Postać Pameli pojawia się również w filmie Freddy kontra Jason, w którym Jason staje do walki z Freddym Kruegerem, bohaterem horroru Koszmar z ulicy Wiązów. Także we Freddym kontra Jasonie rolę Pameli Voorhees miała odegrać Palmer, jednak ostatecznie na jej miejscu zaangażowano Paulę Shaw. W remake'u Marcusa Nispela z 2009 roku rolę Pameli Voorhees odgrywa Nana Visitor.

  Freddy kontra Jason (tytuł oryg. Freddy vs. Jason) – amerykański filmowy horror typu slasher z 2003 roku. Crossover dwóch dreszczowców z lat osiemdziesiątych: Koszmaru z ulicy Wiązów (1984) oraz Piątku, trzynastego (1980).Schizofrenia (stgr. σχίζειν, schizein, "rozszczepić" i stgr. φρήν, φρεν-, phrēn, phren-, "umysł", rzadziej stosowana nazwa – choroba Bleulera, łac. Morbus Bleuleri, w skrócie MB, synonimy: zaburzenia schizofreniczne, psychoza schizofreniczna) – zaburzenie psychiczne (lub raczej grupa zaburzeń) zaliczane do grupy psychoz endogennych.

  Jak ujawniono w Ostatnim rozdziale, Pamela Voorhees urodziła się w 1930 roku. W wieku piętnastu lat zaszła w ciążę z Eliasem Voorheesem, a 13 czerwca 1946 roku, jako szesnastolatka, urodziła chłopca, którego nazwała Jason; co zostało powiedziane w segmencie Jason idzie do piekła. Jason urodził się z wodogłowiem. Z powodu antysocjalnego charakteru syna, Pamela nigdy nie posłała go do szkoły. Pamela pracowała jako kucharka w obozie nad jeziorem Crystal Lake. Nie mając z kim zostawić potrzebującego pomocy Jasona, zapisała go do obozu. Jason próbował zaprzyjaźnić się z kolegami z kampusu, jednak z powodu swojej deformacji, był uważany za degenerata. Pewnego nieszczęsnego dnia w 1957 roku Jason, niepilnowany przez swoich nastoletnich opiekunów, rzekomo utonął w jeziorze Crystal Lake. Po „śmierci” syna Pamela zaczęła słyszeć głosy, które kazały jej mordować. Rok po śmierci syna doszło do pierwszej zbrodni z udziałem schizofreniczki – Pamela zabiła dwójkę konsolerów z obozu Crystal Lake, obwiniając ich za śmierć syna. W 1962 roku Pamela zatruła wodę w jeziorze Crystal Lake; z jej udziałem dochodziło także do licznych podpaleń na terenie kampusu. Okoliczne władze nie wiedziały, że sprawcą wykroczeń jest Pamela Voorhees. 13 czerwca 1979 roku kobieta zamordowała również Steve'a Christy'ego, nowego właściciela obozowiska, oraz sześciu jego nastoletnich pomocników. Tego feralnego wieczoru jedyna ocalała z masakry, Alice Hardy, zabiła Pamelę poprzez dekapitację.

  Koszmar z ulicy Wiązów (tytuł oryg. A Nightmare on Elm Street) – amerykański film fabularny, horror z 1984 roku w reżyserii Wesa Cravena. Pierwszy film ze słynnej serii slasherów, których negatywnym bohaterem jest mroczny Freddy Krueger. W kinach film mógł pochwalić się na tyle zadowalającą frekwencją, że zachęceni sukcesem medialnym Koszmaru z ulicy Wiązów twórcy już niebawem po premierze rozpoczęli prace nad sequelem.Ścięcie (lub dekapitacja) – metoda zadawania śmierci poprzez oddzielenie głowy od reszty ciała. Zazwyczaj jest to sposób wykonania wyroku śmierci lub morderstwa, choć znany jest przypadek z Wielkiej Brytanii (2003), gdy mężczyzna popełnił samobójstwo na własnoręcznie wykonanej domowej gilotynie.

  Pięć lat po śmierci psychopatki, nad jeziorem Crystal Lake ponownie zaczęło dochodzić do zabójstw. Jak się okazało, ich sprawcą był Jason, syn Pameli, który w rzeczywistości nie umarł, ponadto był świadkiem morderstwa matki i postanowił pomścić jej odejście.

  Jason Voorhees (ur. 13 czerwca 1946 r.) – fikcyjna postać filmowa, bohater horrorów z serii Piątek, trzynastego. Po dziś dzień Jason wystąpił w dwunastu filmach pełnometrażowych, licznych dokumentach, ale co najbardziej zadziwiające (gdyż w zamyśle twórców pierwszej części swojej sagi miał w ogóle nie istnieć jako odrębna postać filmowa) – stał się ikoną popkultury – jego osoba była niejednokrotnie parodiowana, pojawiała się w charakterze ironicznym w wielu serialach (jak np. Simpsonowie), o Jasonie realizowano nawet komiksy.Betsy Palmer, właściwie Patricia Betsy Hrunek (ur. 1 listopada 1926 r. we Wschodnim Chicago w stanie Indiana, USA) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna.
  Warto wiedzieć że... beta

  Piątek, trzynastego (ang. Friday the 13) to amerykański slasher wyreżyserowany przez Seana S. Cunninghama w 1980 roku do scenariusza Victora Millera. Stał się jednym z najbardziej znanych slasherów, klasykiem wśród horrorów oraz zapoczątkował jedną z najdłuższych serii filmów w historii kina. Seria kilkakrotnie miała zostać definitywnie zakończona, jednak zawsze została wznawiana. Powstał także serial, emitowany w telewizji przez trzy sezony (1987-1990).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.