• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pamela Sue Martin  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Gene Hackman; właściwie Eugene Allen Hackman (ur. 30 stycznia 1930 w San Bernardino w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy i pisarz. Laureat 2 Oscarów; za pierwszoplanową rolę w filmie Francuski łącznik (1971; reż. William Friedkin) oraz drugoplanową w filmie Bez przebaczenia (1992; reż. Clint Eastwood). Ponadto był 3 razy nominowany do tej nagrody; za pierwszoplanową rolę w filmie Mississippi w ogniu (1988; reż. Alan Parker) oraz drugoplanowe role w filmach: Bonnie i Clyde (1967; reż. Arthur Penn) i Nigdy nie śpiewałem dla mojego ojca (1970; reż. Gilbert Cates).Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Pamela Sue Martin (ur. 5 stycznia 1953 w Westport) – amerykańska aktorka telewizyjna i modelka, występowała w roli Fallon Carrington z opery mydlanej ABC Dynastia.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodziła się w Westport, w stanie Connecticut jako córka Thomasa Martina, muzyka jazzowego grającego na bębnach, i Margaret. W 1971 roku ukończyła Staples High School w Westport. W 1974 roku, kiedy miała 21 lat, jej rodzice rozwiedli się.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Bęben – instrument muzyczny z grupy membranofonów. Składa się z walcowatego korpusu rezonansowego i 1 lub 2 membran. Dźwięk wydobywa się uderzając w membranę bębna pałkami, specjalnymi szczoteczkami, dłonią lub palcami, a także w wyniku jej pocierania. Bęben pochodzi z epoki neolitycznej i należy do najstarszych instrumentów świata.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Przeniosła się do Nowym Jorku, gdzie rozpoczęła karierę jako modelka (173 cm wzrostu). Rok później trafiła na duży ekran w komediodramacie Znaleźć specjalistę/Seks i nastolatek (To Find a Man, 1972) i przygodowym dreszczowcu sensacyjnym Tragedia „Posejdona” (The Poseidon Adventure, 1972) u boku Gene’a Hackmana.

  American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.John James, właściwie John James Anderson (ur. 18 kwietnia 1956 roku w Minneapolis, w stanie Minnesota) – amerykański aktor telewizyjny.

  Zapadła w pamięci telewidzów jako nastoletni szpieg Nancy Drew w serialu ABC Silni chłopcy/Tajemnice Nancy Drew (The Hardy Boys/Nancy Drew Mysteries, 1977-78) z Parkerem Stevensonem. Po występie w kinowym sensacyjnym melodramacie Dama w czerwieni (The Lady in Red, 1979) i gościnnym udziale w serialach ABC – Statek miłości (The Love Boat, 1980) i Fantastyczna wyspa (Fantasy Island, 1980).

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Parker Stevenson, właśc. Richard Stevenson Parker (ur. 4 czerwca 1952 w Filadelfii) – amerykański aktor telewizyjny.

  Zdobyła międzynarodową sławę jako Fallon Carrington Colby, córka Blake’a (John Forsythe) i Alexis (Joan Collins) oraz żona Jeffa (John James) w operze mydlanej ABC Dynastia (Dynasty, 1981-84), jednak niebawem jej rolę objęła Emma Samms.

  W 1984 otrzymała niemiecką nagrodę Bambi. Sporadycznie występowała na ekranie, m.in. w sitcomie CBS Różowe lata siedemdziesiąte (That ’70s Show, 2002) jako czarodziej.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Słowo na L (ang. The L Word) – amerykański serial telewizyjny produkowany przez telewizję Showtime. Przedstawia życie grupy lesbijek i biseksualnych kobiet oraz ich przyjaciół, rodziny i kochanków w West Hollywood znajdującym się w aglomeracji Los Angeles.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Joan Henrietta Collins (ur. 23 maja 1933 w Londynie) – angielska aktorka i producentka filmowa, telewizyjna i teatralna, pisarka, przedsiębiorca i modelka, laureatka nagrody Złotego Globu i autorka bestsellerów. W 1997 roku królowa brytyjska Elżbieta II uhonorowała ją Orderem Imperium Brytyjskiego, przyznawanym obywatelom brytyjskim, którzy przyczynili się do rozsławienia Wielkiej Brytanii na całym świecie.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Hart Matthew Bochner (ur. 3 października 1956 roku w Toronto w prowincji Ontario) – kanadyjski aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmowy.
  Dynastia (oryg. Dynasty) – amerykańska, wysokobudżetowa opera mydlana. Serial emitowany był w USA przez telewizję ABC od 13 stycznia 1981 do 11 maja 1989.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Greenpeace – międzynarodowa organizacja pozarządowa, znana jako Fundacja Greenpeace. Założona w roku 1971 w Vancouver w Kanadzie by przeciwstawić się amerykańskim testom atomowym na Alasce. Obecnie organizacja działa na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Greenpeace posiada 28 biur i prowadzi działalność w 42 krajach na całym świecie. Wszystkie te placówki podlegają pod Greenpeace International, z siedzibą w Amsterdamie. Organizacja finansowana jest całkowicie przez indywidualnych darczyńców (program Direct dialogue), których liczbę szacuje się na około 2,8 mln. Są to głównie sympatycy, lecz także organizacje charytatywne. Greenpeace nie przyjmuje pieniędzy od firm i rządów, co ma gwarantować jej niezależność. Greenpeace prowadzi też działalność w Polsce.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.