• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Palmanova

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Twierdza gwiazda lub trace italienne jest fortyfikacją zbudowaną w stylu, który rozwinął się w epoce prochu strzelniczego, kiedy to armaty zdominowały pole bitwy. Pierwsza fortyfikacja została wybudowana w tym stylu w połowie XV wieku we Włoszech. Średniowieczne fortyfikacje w kształcie kręgu okazały się być zbyt słabe, przez co narażone na duże szkody bądź zniszczenia w wyniku ostrzału armatniego skierowanego bezpośrednio z zewnątrz w kierunku prostopadłych kamiennych murów. Kontrastując, fort w kształcie gwiazdy był bardzo płaską strukturą złożoną z wielu trójkątnych bastionów, specjalnie zaprojektowanych w taki sposób by jeden zakrywał drugi, oraz z rowu otaczającego fortyfikację. Pozostałe struktury takie jak raweliny, rogi, szańce oraz inne odcięte forty mogły być dodawane w celu stworzenia złożonej symetralnej struktury.
  Język friulski a. friulański a. furlański – jeden z języków retoromańskich, największy pod względem liczby mówiących.

  Palmanova (friul. Palme) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Friuli-Wenecja Julijska, w prowincji Udine.

  Według danych na rok 2004 gminę zamieszkują 5344 osoby, 411,1 os./km².

  Sama miejscowość Palma Nova została wybudowana przez Scamozziego na planie gwiazdy w renesansie (w 1593 r.) jako miasto idealne. Od sześciokątnego placu w centrum (mającego powierzchnię 30 000 m²) wychodzą symetrycznie (gwieździście) ulice, mające taką samą szerokość 14 metrów (bez względu na ich umiejscowienie oraz przeznaczenie). Miasto otaczają obwałowania tworzące wielokątną gwiazdę. Całość przypomina płatek śniegu.

  Friuli-Wenecja Julijska (wł. Friuli-Venezia Giulia, friulski Friûl-Vignesie Julie, słoweń. Furlanija-Julijska krajina) – region w północnych Włoszech, w którego skład wchodzą 2 obszary autonomiczne tworzące region autonomiczny o powierzchni 7845 km² oraz 1,2 miliona mieszkańców. Gęstość zaludnienia 156 osób/km². W regionie język friulski jest zrównany z włoskim. W Prowincjach Udine, Pordenone oraz Gorizia jest on nauczany również w szkołach. Jest to jeden z pięciu regionów autonomicznych we Włoszech. Od zachodu graniczy z Wenecją Euganejską, od północy z Austrią a od wschodu ze Słowenią.Vincenzo Scamozzi (ur. 2 września 1548 - zm. 7 sierpnia 1616) - włoski architekt i teoretyk architektury, pracujący głównie w okolicy Vicenzy i Wenecji w drugiej połowie XVI wieku i na początku wieku XVII. Tworzył w okresie pomiędzy Andrea Palladio i Baldassare Longhena, swoim uczniem.

  W pobliżu miejscowości znajduje się stacja kolejowa Palmanova.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona gminy
 • Przypisy

  1. Źródło danych: Istituto Nazionale di Statistica
  2. Jan Gehl, Życie między budynkami. Użytkowanie przestrzeni publicznych, wyd. RAM, Kraków 2009, s.43
 • Widok satelitarny

 • Palmanova, baluardi. Foto Giovanni Dall'Orto - luglio 2005a.jpg
 • Palmanova, Porta. Foto Giovanni Dall'Orto - luglio 2005.jpg
 • Palmanova, Chiesa. Foto Giovanni Dall'Orto - luglio 2005a.jpg
 • Palmanova, statua di comandante militare. Foto Giovanni Dall'Orto - luglio 2005 modified.jpg

 • Twierdza Palmanova (wł. Fortezza di Palmanova) - twierdza gwiazda otaczająca miejscowość Palmanova we Włoszech. Składa się z 3 pierścieni, które były budowane w odstępach czasu. Pierwszy krąg o obwodzie 7 km zaczęto budować w 1593, jego budowa trwała 30 lat. Drugi etap budowy miał miejsce w latach 1658-1690. Pomiędzy 1806 a 1813 rokiem wykonano ostatnie prace. Twierdza składa się z: 9 rawelinów, 9 bastionów, 9 lunet, 18 kawalierów. Całość otoczona jest fosami - zarówno mokrymi jak i suchymi.Renesans lub odrodzenie (z fr. renaissance – odrodzenie) – okres w historii kultury europejskiej, obejmujący przede wszystkim XV i XVI wiek, określany często jako "odrodzenie sztuk i nauk" oraz koncepcja historiozoficzna odnosząca się do historii kultury włoskiej od Dantego do roku 1520 (Il Rinascimento).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Miasto idealne – założenie z dziedziny projektowania urbanistycznego, zakładające teoretyczne lub praktyczne całościowe planowanie osiedli ludzkich podporządkowane czynnikom gospodarczym, społecznym i politycznym (w tym ideom utopijnym) oraz nierzadko wywiedzione z wyobrażeń estetycznych.
  Palmanova (włoski: Stazione di Palmanova) – stacja kolejowa w Palmanova, w regionie Friuli-Wenecja Julijska, we Włoszech. Znajdują się tu 2 perony.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.