• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pallotynki

  Przeczytaj także...
  Marcin Przeciszewski (ur. 29 września 1958 w Warszawie) – historyk, dziennikarz i działacz katolicki. Od 1993 roku prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej. Prawo Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego – zakonne prawo własne Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, czyli potocznie jego reguła.
  Wincenty Pallotti SAC, wł. Vincenzo Pallotti (ur. 21 kwietnia 1795 w Rzymie, zm. 22 stycznia 1850 tamże) – włoski ksiądz katolicki, założyciel Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, którego integralną częścią są pallotyni (SAC) i pallotynki, tercjarz franciszkański (OFS), święty Kościoła katolickiego, apostoł Rzymu.
  Siostry pallotynki, pierwsza z lewej siostra prowincjalna Blanka Sławińska
  Dom nowicjatu sióstr pallotynek w Gnieźnie
  Dom sióstr pallotynek w Werenowie na Białorusi

  Siostry Pallotynki (właściwie Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego, skrót: SAC) – żeńskie katolickie zgromadzenie zakonne założone przez św. Wincentego Pallottiego, a sprowadzone do Polski przez ks. Alojzego Majewskiego w 1934. Dewiza zgromadzenia brzmi: Dla nieskończonej Chwały Bożej.

  Wspólnoty Wieczernikowe (znane powszechnie jako Wieczernik) to ruch charyzmatyczny w polskim Kościele rzymskokatolickim przeznaczony dla młodzieży. Stanowi formację wstępną do Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego. Poszczególne wspólnoty liczą na ogół kilkanaście osób. Formacją zajmują się zazwyczaj siostry pallotynki.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  W 2009 prowincja polska sióstr obchodziła 75–lecie istnienia na ziemiach polskich.

  Działalność[ | edytuj kod]

 • katechizacja w szkołach podstawowych i średnich;
 • prowadzenie przedszkoli;
 • praca jako pielęgniarki w szpitalach;
 • opieka nad chorymi i samotnymi w parafiach oraz nad dziećmi specjalnej troski w ośrodkach opieki społecznej;
 • posługa osobom chorym na raka i ich rodzinom w Hospicjum;
 • prowadzenie grup apostolskich dla młodzieży (Wspólnoty Wieczernikowe) i dla dzieci (Mały Apostoł);
 • prowadzenie formacji religijnej osób dorosłych i współpraca ze wspólnotami ZAK;
 • prace służebne we własnych domach zakonnych i w seminariach duchownych (w kuchni, szwalni) oraz administracyjne w kancelariach parafialnych i kurialnych.
 • Szczególnym zadaniem Zgromadzenia jest praca misyjna. Siostry Pallotynki pracują w Rwandzie, Demokratycznej Republice Konga, Kamerunie i Tanzanii. Od niedawna podjęły również dzieło ponownej ewangelizacji na Ukrainie, Białorusi i na Syberii.

  Prowincja zakonna – jednostka administracji zakonnej, obejmująca domy zakonne na określonym terenie. Na jej czele stoi prowincjał zakonny, będący przełożonym wyższym.Pallotyni, właściwie Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (łac. Societas Apostolatus Catholici – SAC) – katolicka wspólnota księży i braci, założona przez św. Wincentego Pallottiego w 1. połowie XIX wieku. Pallotyni charakteryzują się licznymi dziełami duszpasterskimi i misyjnymi na wszystkich kontynentach oraz promowaniem współpracy z ludźmi świeckimi. Pallotyni są integralną częścią Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, a według prawa kanonicznego są stowarzyszeniem życia apostolskiego na prawie papieskim. Pallotyńskie wyższe seminarium duchowne w Polsce znajduje się w miejscowości Ołtarzew koło Warszawy, w gminie Ożarów Mazowiecki (powiat warszawski zachodni).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • ABC chrześcijanina. Mały słownik, Warszawa: Verbinum Wydawnictwo Księży Werbistów, 1999, s. 189-190. ​ISBN 83-85762-95-7
 • Leksykon Kościoła katolickiego w Polsce. Bogumił Łoziński (red.); Grzegorz Polak (red.); Marcin Przeciszewski (red.). Warszawa: KAI, 2003, s. 170. ISBN 83-911554-7-1. OCLC 749188015.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • pallotyni
 • Instytut Pallottiego
 • Prawo Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Liber mortuorum - Księga Zmarłych Polskich Pallotynów i Pallotynek
 • Misje pallotyńskie w Kamerunie – misja rzymskokatolicka prowadzona przez pallotynów w niemieckiej kolonii w Kamerunie na przełomie XIX i XX w. Kiedy w 1884 Niemcy zostały właścicielami kolonialnymi Kamerunu, odmówili oni grupom francuskich duchownych katolickich pozwolenia na rozpoczęcie misji na nowych terenach. Niemcy nie byli zbyt chętni do dopuszczania katolików na swoje ziemie, tym bardziej, że byli obcokrajowcami. Ustąpili dwa lata później, gdy o zezwolenie poprosili niemiecko-szwajcarscy Pallotyni. Zezwolenie zostało wydane pod następującymi warunkami:Rwanda (Republika Rwandy, dawniej Ruanda) – państwo w środkowowschodniej Afryce o powierzchni 26,4 tys km². Rwanda graniczy z: Burundi (290 km), Demokratyczną Republiką Konga (217 km), Tanzanią (217 km) i Ugandą (169 km). W 2016 roku w Rwandzie mieszkało 11,901 mln mieszkańców. Językami urzędowymi są: rwanda, angielski i francuski. Stolicą państwa jest Kigali. Od 2006 roku Rwanda dzieli się na 12 prowincji (dawniej na 5). Walutą Rwandy jest frank rwandyjski.
  Warto wiedzieć że... beta

  Syberia (ros. Сибирь, Sibir’) – kraina geograficzna w północnej Azji, wchodząca w skład Rosji, położona między Uralem na zachodzie, Oceanem Arktycznym na północy, działem wód zlewisk Oceanu Arktycznego i Spokojnego na wschodzie, oraz stepami Kazachstanu i Mongolii na południu. W ujęciu historycznym (oraz potocznym w Rosji) do Syberii należy również rosyjski Daleki Wschód.
  Alojzy Lucjan Marek Majewski (ur. 25 kwietnia 1869 w Braunswalde (obecnie Gościszewo) koło Malborka, zm. 12 listopada 1947 w Borowinie nad Pilicą) – ksiądz pallotyn, misjonarz w Kamerunie, założyciel pallotynów na ziemiach polskich w 1907, pierwszy przełożony Polskiego Okręgu Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (księży pallotynów), założyciel i redaktor Wydawnictwa Księży Pallotynów.
  Kamerun, Republika Kamerunu (fr. Cameroun, République du Cameroun, ang. Cameroon, Republic of Cameroon) – państwo w środkowej Afryce, nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Nigerią, Czadem, Republiką Środkowoafrykańską, Kongiem, Gabonem i Gwineą Równikową. Kamerun jest członkiem ONZ, Unii Afrykańskiej i innych organizacji międzynarodowych.
  Tanzania, Zjednoczona Republika Tanzanii (suahili Jamhuri ya Muungano wa Tanzania) – państwo we wschodniej Afryce powstałe z połączenia dawnych kolonii brytyjskich: (do I wojny światowej niemieckiej) Tanganiki oraz brytyjskiego Zanzibaru, co symbolizowała nazwa utworzona z pierwszych sylab nazw obu krajów – TAN+ZAN. W skład Tanzanii jako republiki federacyjnej weszła również wyspa Pemba położona blisko Zanzibaru.
  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.
  Katolicka Agencja Informacyjna (KAI) - polska agencja powołana w 1993 przez KEP celem informowania o wydarzeniach związanych z działalnością Kościoła katolickiego na całym świecie. Współpracuje z korespondentami krajowymi i zagranicznymi oraz z klasami dziennikarskimi XXI LO w Warszawie. Głównym założeniem KAI jest ewangelizacja przez informację polegająca na przekazywaniu wiadomości religijnych oraz przedstawieniu stanowiska Kościoła w odpowiednich kwestiach. Jest głównym źródłem informacji większości mediów katolickich - prasowych, radiowych i telewizyjnych - w Polsce. Niemniej na co dzień z agencji korzystają także media świeckie jak TVP, PR i ogólnopolskie gazety codzienne.
  Gniezno (łac. Gnesna, niem. Gnesen) – miasto w województwie wielkopolskim, pierwsza stolica Polski, pierwsza metropolia kościelna, Stołeczne Królewskie Miasto Gniezno, miasto św. Wojciecha. Siedziba władz powiatu gnieźnieńskiego i gminy Gniezno oraz archidiecezji, (arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski). Było miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.