• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Palce lizać

  Przeczytaj także...
  Krzysztof Kowalewski (ur. 20 marca 1937 w Warszawie) – polski aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy. Znany głównie z licznych ról komediowych. Na filmowym ekranie zadebiutował w 1960 w filmie Aleksandra Forda Krzyżacy, do dziś wystąpił w około 120 filmach i serialach telewizyjnych. Zagrał ponad tysiąc ról w Teatrze Polskiego Radia.Scenariusz – to materiał literacki będący podstawą realizacji fabuły. Scenariusz może sam w sobie stanowić utwór oryginalny, być przeróbką utworu dramatycznego zawierającego dialogi i odautorskie didaskalia, czy też przeróbką dzieła literackiego nie dramaturgicznego (adaptacja scenariuszowa opowiadania, powieści, noweli, itp.). Scenariusz przystosowuje dramat, słuchowisko, utwór niedramatyczny, itp. oraz składniki takiego utworu do wymagań sceny, filmu fabularnego, filmu dokumentalnego, spektaklu telewizyjnego czy nagrania radiowego. Scenariusz opierający się na specjalnie napisanym przez scenarzystę lub reżysera (film autorski), oryginalnym utworze dla filmu, zwany jest scenariuszem filmowym.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Palce lizaćpolski serial telewizyjny, komedia obyczajowa, z 1999 roku. Pomysłodawcami i reżyseramiMichał Kwieciński i Radosław Piwowarski. Scenariusz napisali Jerzy Przybyszewski, Ariadna Lewańska i Marek Kreutz.

  O serialu[]

  W zamierzeniu autorów produkcja ta miała stanowić alternatywę dla filmów i seriali pełnych seksu i przemocy. Zamiast tego pragnęli dostarczyć widzom rozrywkę, dzięki której mogliby się i wzruszyć, i pośmiać.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Radosław Piwowarski (ur. 20 lutego 1948 w Olszówce Dolnej (obecnie dzielnica Bielska-Białej) – polski reżyser i scenarzysta oraz aktor filmowy.

  Fabuła serialu dotyczy zwykłych ludzi i codziennego życia.

  Głównym bohaterem jest Stanisław Rudzki (w tej roli Krzysztof Kowalewski) – kucharz okrętowy z wieloletnim stażem pracy. Kiedy wraca do domu, do ukochanej, znacznie młodszej żony Kasi (Edyta Olszówka), okazuje się, że ona ma młodego kochanka, Rysia (Rafał Królikowski). Nie mogąc tego znieść, Staś opuszcza własny dom i rusza przed siebie.

  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.Maciej Zembaty, właśc. Jan Maciej Zembaty (ur. 16 maja 1944 w Tarnowie, zm. 27 czerwca 2011 w Warszawie) – polski poeta, satyryk, scenarzysta, reżyser radiowy, muzyk, bard i tłumacz, głównie poezji Leonarda Cohena.

  Pewnego dnia trafia do lokalu "Pod łosiem", którego właścicielką jest starsza pani – Celina (Hanka Bielicka). Zajazd "Pod Łosiem" nie prosperuje najlepiej. Przede wszystkim brakuje w nim dobrego kucharza. Dotychczas stanowisko to zajmowała "Frytka" (Jadwiga Jankowska-Cieślak), lecz straciła serce do gotowania. Staś zostaje w zajeździe i rozpoczyna w nim pracę.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Sara Müldner (ur. 30 maja 1989 w Warszawie) – polska aktorka, córka aktorki Izabelli Dziarskiej i polskiego rzeźbiarza Jacka Müldnera-Nieckowskiego.

  Z właścicielką zajazdu mieszkają: młody mężczyzna Pawełek (Paweł Deląg), dla którego Celina jest ciocią, i dziewczynka Wandzia Miłoszek (Sara Müldner), mająca tendencję do opowiadania nieprawdopodobnych historii. Dziewczynka sprawia nieco problemów wychowawczych, wynikających prawdopodobnie z tęsknoty za rodzicami.

  Film komediowy – gatunek filmowy przedstawiający śmieszne, humorystyczne sytuacje i postaci, mający najczęściej happy end (oprócz czarnych komedii). Jest to jeden z najstarszych gatunków filmowych; duża część filmów niemych to komedie.Film obyczajowy – gatunek filmowy traktujący o sposobach postępowania, charakterystycznych zachowaniach społecznych, zwyczajach, nawykach, przyzwyczajeniach lub codzienności. Przedstawiony jest zazwyczaj w formie relacji (mniej lub bardziej obiektywnej), często poddanej ktytycznej analizie oraz różnej interpretacji.

  W lokalu "Pod Łosiem" pracuje też Paola (Magdalena Curyk), pomoc kuchenna i kelnerka podkochująca się w Pawełku.

  W serialu pojawiają się też inne postacie:

 • Danusia Kalisiak – żona burmistrza (Hanna Śleszyńska), dawna nauczycielka Pawełka, hojnie ukazująca swe wdzięki (uczyła muzyki i historii, a uczniowie ze względu na wykładane przez nią przedmioty oraz obfity biust przezywali ją Dzwony Zygmunta);
 • Józef Kalisiak (Sławomir Sośnierz) – burmistrz, pragnie doprowadzić zajazd "Pod Łosiem" do bankructwa i przejąć go;
 • Pani Ropowa (Marta Lipińska), poszukująca złóż naturalnych;
 • Michaś (Antoni Sobiecki) – kolega Wandzi;
 • Beata Połój (Katarzyna Herman) – nauczycielka;
 • Pan Żelazny (Sławomir Orzechowski) – ojciec Michasia.
 • Lista odcinków wraz z obsadą[]

  Ciekawostki[]

 • Piosenkę serialową zaśpiewał Krzysztof Kowalewski.
 • Streszczenia odcinków czytał Maciej Zembaty.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Palce lizać w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Palce lizać w bazie filmweb.pl
 • Palce lizać w bazie filmpolski.pl
 • Fabuła – układ zdarzeń w świecie przedstawionym utworów epickich i dramaturgicznych, a także filmów i gier komputerowych.Katarzyna Herman (ur. 13 sierpnia 1971 w Mrągowie) – polska aktorka. Swoje młode lata spędziła w Białymstoku. W 1994 roku ukończyła studia na PWST w Warszawie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hanna Śleszyńska (ur. 11 kwietnia 1959 w Warszawie) – polska aktorka filmowa i teatralna, wykonawczyni piosenki aktorskiej.
  Hanka Bielicka, właśc. Anna Weronika Bielicka (ur. 9 listopada 1915 w Konowce koło Połtawy, zm. 9 marca 2006 w Warszawie) – polska aktorka, artystka kabaretowa, romanistka. Była pierwszą żoną aktora Jerzego Duszyńskiego. Małżeństwo było bezdzietne i zakończyło się rozwodem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.