Palazzo di San Callisto (wł. Pałac św. Kaliksta) – XVII-wieczny miejski dom mieszkalny w Rzymie, obecnie siedziba instytucji papieskich.
W 1990 budynek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Palazzo di San Callisto znajduje się przy Piazza di Santa Maria in Trastevere nry 24-26, w rzymskim rione Zatybrze.
Według legendy budynek wznosi się w miejscu zamieszkania i męczeńskiej śmierci papieża św. Kaliksta. Pałac był pierwotnie rezydencją kardynalską prałatów z tytułem Santa Maria in Trastevere. W XVI wieku został odrestaurowany przez kardynała Giovanniego Gerolamo Morone. Papież Paweł V przekazał rezydencję benedyktynom, którzy musieli opuścić swój poprzedni klasztor z powodu rozbudowy Pałacu Kwirynalskiego. Nazwa budynku nawiązuje do sąsiadującego kościoła. W latach 1610-1618 odrestaurowano zarówno pałac jak i klasztor. W 1936 roku architekt Giuseppe Momo dobudował jedno ze skrzydeł.
Stolica Apostolska, Stolica Święta (łac. Sancta Sedes, wł. Santa Sede) – siedziba papieży (także papiestwo, władza zwierzchnia papieża w Kościele katolickim wraz z jej instancjami wykonawczymi, stanowiąca suwerenny podmiot prawa międzynarodowego) mieszcząca się w państwie Watykan, który jest z nią połączony unią personalną i funkcjonalną i nad którym sprawuje ona wyłączne zwierzchnictwo oraz suwerenną władzę i jurysdykcję.Javier Lozano Barragán (ur. 26 stycznia 1933 w Toluca), meksykański duchowny katolicki, były biskup pomocniczy miasta Meksyk, były biskup ordynariusz Zacatecas, wysoki urzędnik Kurii Rzymskiej, kardynał.
Zgodnie z traktatami laterańskimi cały obszar budynku należy do Stolicy Apostolskiej i stanowi jej strefę eksterytorialną na terenie Włoch.
W Palazzo di San Callisto mają swoją siedzibę następujące instytucje:
Caritas internationalis
Circolo San Pietro (stowarzyszenie)
Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia
Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka
Primaria associazione cattolica artistico-operaia (stowarzyszenie)
Papieski Komitet ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych
Przedstawicielstwo Stolicy Świętej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, Międzynarodowym Funduszu Rozwoju Rolnictwa oraz Światowym Programie Żywnościowym
sekcja rzymska Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie
W budynku mieszkają kardynałowie: Javier Lozano Barragán i Paul Poupard (2019).
Paul Joseph Jean Poupard (ur. 30 sierpnia 1930 w Bouzillé) – francuski kardynał, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury oraz przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Dialogu Międzyreligijnego.Traktaty laterańskie – grupa trzech traktatów wyodrębniających politycznie i terytorialnie państwo Watykan, uznających jego niezależność i niepodległość. Zostały podpisane 11 lutego 1929 roku przez papieskiego sekretarza stanu, kardynała Pietro Gasparri i Benito Mussoliniego. Mussolini, zdający sobie sprawę z władzy i autorytetu papieża Piusa XI, postanowił nawiązać z nim porozumienie, by przez jego przychylność zwiększyć poparcie wśród społeczeństwa. Powierzchnię Watykanu określono na 44 ha (0,44 km²). Traktaty uznawały papieża za osobę świętą, zobowiązywały Włochów do płacenia trybutu na rzecz Watykanu. Osoby tam mieszkające zostały uznane za nietykalne.

Kalikst I (łac. Callixtus; zm. w 222 w Rzymie) – męczennik i święty Kościoła katolickiego, 16. papież w latach 217 - 222.
Pałac Kwirynalski (wł. Palazzo del Quirinale, często nazywany po prostu Kwirynałem) - pałac położony na Kwirynale, najwyższym z siedmiu rzymskich wzgórz. Obecnie jest oficjalną siedzibą prezydentów Włoch.
Warto wiedzieć że... beta
Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie (łac. Ordo Equestris Sancti Sepulcri Hierosolymitani) Bożogrobcy, Zakon Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego, w Polsce znany także jako Zakon Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Chrystusowego to zakon wywodzący się z założonej w 1099 r. przez Gotfryda z Bouillon kapituły. Początkowo zakon stanowiło 20 kanoników sprawujących służbę duszpasterską i 50 rycerzy krzyżowych wywodzących się z najlepszych domów rycerskich. Podlegali oni zwierzchnikowi kościoła łacińskiego w Ziemi Świętej czyli biskupowi Jerozolimy. W czasach stacjonowania w Palestynie (do XIII wieku) do ich podstawowych obowiązków należało oprowadzanie pątników, obrona Grobu Chrystusa oraz uczestniczenie w wyprawach przeciw niewiernym. Kapituła składała się z duchownych i rycerzy, jednak szybko dominującą rolę zaczęli odgrywać kapłani. Regułę św. Augustyna nadał im patriarcha Arnulf z Rohez (1114 r.). W 1122 r. zatwierdził ją papież Kalikst II.
Kardynał (łac. cardinalis – główny, zasadniczy, mocno z czymś związany), formalnie - Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego (łac. Cardinalis Sanctae Romanae Ecclesiae ), potocznie nazywany purpuratem z racji koloru noszonego mucetu – najwyższa po papieżu godność kościelna w Kościele katolickim. Wszyscy kardynałowie razem tworzą Kolegium Kardynałów.
Bazylika Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu (wł. Basilica di Santa Maria in Trastevere) – rzymskokatolicki kościół tytularny, jeden z najstarszych kościołów w Rzymie na Zatybrzu, założony przez św. Kaliksta.
Zatybrze (wł. Trastevere) - część Rzymu położona na prawym, zachodnim, brzegu Tybru. W czasach starożytnych była zamieszkiwana przez najuboższych. W 64 roku, za czasów Nerona, Zatybrze zostało zniszczone. Zatybrze uznawane jest za najstarszą część Rzymu.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. Food and Agriculture Organization of the United Nations, skrót: FAO) – utworzona z inicjatywy 44 państw koalicji antyhitlerowskiej uczestniczących w konferencji poświęconej problemom rolnictwa i wyżywienia, która odbyła się w maju 1943 roku w Hot Springs. Konferencja powołała do życia komisję, której celem było opracowanie projektu umowy założycielskiej FAO. Pierwsza sesja konferencji FAO rozpoczęła się 16 października 1945 roku w mieście Québec. Pierwszego dnia podpisano na niej umowę założycielską, noszącą nazwę konstytucji. Weszła ona w życie w dniu jej podpisania. Siedzibą FAO jest Rzym.
Rioni Rzymu (l. poj. rione) − tradycyjny podział administracyjny Rzymu, dotyczący części wewnątrz murów aureliańskich, z niewielkimi wyjątkami.
Światowy Program Żywnościowy (ang. World Food Programme, WFP) – agenda ONZ, a także największa organizacja humanitarna świata powołana do zwalczania globalnego głodu. Jego siedziba mieści się w Rzymie, a biura znajdują się w ponad 80 krajach na całym świecie.