Palazzo Bianco

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Palazzo Bianco (pol.: Biały Pałac) – zabytkowy budynek w centrum Genui. Ulokowany przy Via Garibaldi 11. Wzniesiony został w latach od 1530 do 1540 z polecenia Luki Grimaldiego, członka jednego z ważnych rodów genueńskich. W pałacu znajduje się galeria zawierająca bogatą kolekcję obrazów szkoły genueńskiej.

Michelangelo Merisi da Caravaggio (ur. 29 września 1571, zm. 18 lipca 1610) – włoski malarz działający w latach 1593–1610 w Rzymie, Neapolu, na Malcie i Sycylii. Był reformatorem malarstwa europejskiego na przełomie XVI i XVII wieku. W swoich obrazach wyrzekł się piękna ludzkiego ciała, idealizowanego przez malarzy renesansowych. W celu ukazania realizmu wprowadził do swych dzieł ostry światłocień. Malowidła Caravaggia cechuje połączenie fizycznej formy i psychologicznej treści. Jego styl stał się wzorem dla malarzy epoki baroku. Caravaggio był zapomniany w wiekach XVIII i XIX, został na nowo odkryty dopiero w XX stuleciu. Obecnie jest uznawany za pierwszego wielkiego artystę barokowego.Alessandro Magnasco zw. Il Lissandrino lub Il Lissandro (ur. 4 lutego 1667 w Genui, zm. 12 marca 1749, tamże) – włoski malarz i rysownik okresu rokoka.

W 2006 roku został, wraz z innymi renesansowymi i barokowymi pałacami Genui, wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO jako Genua: Le Strade Nuove i system pałaców Rolli.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwotny pałac został wzniesiony, jeszcze przed rozpoczęciem budowy w tym miejscu drogi Strada Nuova, w latach 1530–1540 dla Luki Grimaldiego. W 1711 roku budynek przeszedł w ręce rodziny Brignole-Sale, która już mieszkała w Palazzo Rosso. XVI-wieczny budynek, do którego wejście wychodziło na schody Salita San Francesco, został zburzony i odbudowany przez Giacoma Viana, z zachowaniem podstawowego charakteru architektonicznego XVI-wiecznej ulicy. W 1889 roku Maria Brignole-Sale De Ferrari, księżna Galliery, przekazała pałac miastu Genua z przeznaczeniem na siedzibę muzeum miejskiego. Otwarty dla publiczności w 1892 roku z okazji 400. rocznicy odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba zaczął zyskiwać coraz większy prestiż jako pierwsze muzeum miejskie, wzbogacając się o nowe nabytki i darowizny.

Palazzo Rosso (Czerwony Pałac; pełna nazwa: Brignole Sale Rodolfo e Francesco – Palazzo Rosso) – pałac rodu Brignole w Genui, zbudowany w latach 1671–1677 z inicjatywy Rodolfa i Francesca Brignole Sale. Pozostawał w rękach rodu do 1874 roku, kiedy to został podarowany miastu przez ostatnią jego przedstawicielkę, Marię. Położony przy ulicy Garibaldi, dawnej Strada Nuova został, wraz z innymi renesansowymi i barokowymi pałacami, wpisany w 2006 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO jako Genua: Le Strade Nuove i system pałaców Rolli.Mianem odkrycia Ameryki popularnie określa się fakt dotarcia do tego kontynentu Krzysztofa Kolumba. W rzeczywistości ludźmi, którzy dotarli do kontynentu amerykańskiego, byli Mongoloidzi (tj. ludność rasy żółtej) przybyli z Azji. Jednak już w czasach prekolumbijskich pojawiała się tam też czasem europoidalna (tj. biała). Do Europoida mógł należeć znaleziony w 1996 w stanie Waszyngton szkielet sprzed 9000 lat, znany jako Człowiek z Kennewick (jest to obecnie kwestia sporna). Jako pierwszego przedstawiciela cywilizacji europejskiej, który dotarł do Ameryki, uznaje się Leifa Erikssona (na początku XI w.).

XVI–XIX wiek[ | edytuj kod]

W październiku 1942 roku został uszkodzony w wyniku bombardowań, po czym w 1950 roku odbudowany pod kierunkiem architekta Franca Albiniego, przydając miastu nowej i nowoczesnej tożsamości kulturowej.

Zbiory[ | edytuj kod]

W pałacowych wnętrzach znajduje się znaczący zbiór malarstwa genueńskiego z XVI i XVII wieku (Luca Cambiaso, Bernardo Strozzi, Domenico Piola, Alessandro Magnasco), włoskiego (Caravaggio, Paolo Veronese), niderlandzkiego (Hans Memling, Gerard David, Jan Provoost), flamandzkiego (Peter Paul Rubens, Antoon van Dyck), holenderskiego (Jan Steen), francuskiego (Simon Vouet, Nicolas Lancret) i hiszpańskiego (Francisco de Zurbarán, Bartolomé Esteban Murillo).

Luca Cambiaso (ur. 1527 w Moneglia k. Genui, zm. 1585 w Madrycie) – włoski malarz, rysownik i rzeźbiarz okresu manieryzmu.Bernardo Strozzi, zw. Il Prete Genovese lub Il Cappuccino (ur. w 1581 w Genui, zm. 2 sierpnia 1644 w Wenecji) – włoski malarz okresu baroku.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. UNESCO World Heritage Centre: Genoa: Le Strade Nuove and the system of the Palazzi dei Rolli (ang.). whc.unesco.org. [dostęp 2016-11-05].
  2. Genova: le Strade Nuove e il sistema dei palazzi dei Rolli: 18. Grimaldi Luca – Palazzo Bianco via Garibaldi, 11 (wł. • ang.). www.rolliestradenuove.it. [dostęp 2016-11-05].
  3. ARTE.it: Palazzo Bianco (wł.). www.arte.it. [dostęp 2016-11-05].
Genua (wł. Genova, lig. Zena) – miasto w północno-zachodniej części Włoch nad Morzem Liguryjskim, nad Zatoką Genueńską, u stóp Apeninu Liguryjskiego; jest stolicą prowincji o takiej samej nazwie i regionu Ligurii. Antyczna etymologia nazwy tego miasta (Jenua, czy też Janua) wskazuje na pochodzenie celtyckie, gdzie wyraz podobny miał oznaczać "wejście".Hans Memling, Memlinc (ur. ok. 1435 w Seligenstadt, zm. 11 sierpnia 1494 w Brugii) – malarz niderlandzki niemieckiego pochodzenia, jeden z najważniejszych przedstawicieli wczesnego odrodzenia w Europie.
Warto wiedzieć że... beta

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
Paolo Veronese (ur. 1528 w Weronie, zm. 19 kwietnia 1588 w Wenecji) – jeden z najwybitniejszych włoskich malarzy renesansowych tworzących w XVI – wiecznej Wenecji. Urodził się jako Paolo Cagliari lub Paolo Caliari; często nazywany Werończykiem z racji miejsca swych narodzin.
Peter Paul Rubens (ur. 28 czerwca 1577 w Siegen w Westfalii, zm. 30 maja 1640 w Antwerpii) – malarz flamandzki, jeden z najwybitniejszych artystów epoki baroku.
Bartolomé Esteban Pérez Murillo (ur. 31 grudnia 1617 w Sewilli, zm. 3 kwietnia 1682 tamże) – barokowy malarz hiszpański.
Antoon van Dyck, Anton van Dyck (ur. 22 marca 1599 w Antwerpii, zm. 9 grudnia 1641 w Londynie) – flamandzki malarz epoki późnego baroku, uczeń Rubensa.
Krzysztof Kolumb, kat. Cristòfor Colom, wł. Cristoforo Colombo, hiszp. Cristóbal Colón (ur. prawdopodobnie między 25 sierpnia a 31 października 1451 w Genui, zm. 20 maja 1506 w Valladolid) – europejski żeglarz, podróżnik i nawigator, tercjarz franciszkański.

Reklama