• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Palafit

  Przeczytaj także...
  Prusowie – ludy bałtyckie zamieszkujące w średniowieczu tereny między Pomorzem, Mazowszem, Litwą a Bałtykiem (wybrzeże Bałtyku między dolną Wisłą a dolnym Niemnem). Obecnie na ich terytorium znajdują się: województwo warmińsko-mazurskie oraz obwód kaliningradzki.Azja Południowo-Wschodnia – nazwa stosowana dla określenia regionu Azji obejmującego Półwysep Indochiński i Archipelag Malajski wraz z Filipinami. Obejmuje on zatem następujące państwa: Mjanma, Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam, Malezja, Singapur, Indonezja, Timor Wschodni, Brunei i Filipiny. Zajmują one powierzchnię około 4,495 mln km², z liczbą ludności przekraczającą 550 mln mieszkańców (szacunek na rok 2004).
  Wielkie Partęczyny – największe jezioro Pojezierza Brodnickiego, położone w województwie warmińsko-mazurskim, w gminie Kurzętnik, nadleśnictwo Brodnica, na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Powierzchnia jeziora wynosi 340 ha, maksymalna głębokość – 31,6 m, położone jest 77 m n.p.m.
  Palafity w Unteruhldingen
  Tradycyjny palafit Bataków
  Buddyjski klasztor Shwe-Yan-Pyay w Birmie

  Palafit – budynek lub osada wzniesiona na platformach opartych na palach (wbitych w dno).

  Palafity stanowią popularny sposób konstrukcji domostw na terenach okresowo narażonych na zalanie podczas obfitych opadów w porze deszczowej, np. w Azji Południowo-Wschodniej. Taki sposób budowy chroni również mieszkańców i spiżarnie przed gadami i gryzoniami. Palafity wykazują ogromną różnorodność, jeżeli chodzi o konstrukcję, od prostych chatek krytych strzechą z liści palmowych, po okazałe, masywne domostwa o skomplikowanej strukturze i wymyślnych zdobieniach. Odrębne style takiego budownictwa wykształciły między innymi indonezyjskie plemiona Bataków, Toradżów czy Minangkabau

  Toradżowie (Toradża, Toraja) - grupa etniczna, zamieszkująca środkową część indonezyjskiej wyspy Celebes, w latach 90. XX wieku ich liczebność wynosiła ok. 1,5 miliona. Posługują się językiem toradża z rodziny austronezyjskiej. Ich tradycyjną religią były dawniej wierzenia animistyczne, współcześnie Toradżowie wyznają jednak w większości protestantyzm. Podstawą gospodarki jest uprawa ryżu, rybołówstwo i myślistwo. Wyroby rzemieślnicze oraz domy Toradżów cechuje bogactwo zdobień geometrycznych.Rękopis (manuskrypt) – zapisany odręcznie tekst, w odróżnieniu od powielanego mechanicznie. Termin stosowany zwykle w odniesieniu do zabytkowych książek lub dokumentów pochodzących z okresu przed upowszechnieniem się druku. W takim rozumieniu każdy rękopis jest dziełem niepowtarzalnym o indywidualnych cechach. W szerszym znaczeniu, rękopis to każdy tekst zapisywany ręcznie za pomocą np. ołówka, atramentu, tuszu.

  W buddyjskich krajach Azji Południowo-Wschodniej konstrukcja taka często bywa wykorzystywana w budownictwie świątynnym, w celu zabezpieczenia przed owadami cennych manuskryptów pisanych na liściach palmowych. Zazwyczaj w kompleksie klasztornym tylko budynek biblioteki budowany jest w postaci palafitu stojącego na środku sadzawki.

  Batakowie, Batacy - zbiorcze określenie spokrewnionych ludów zamieszkujących północno-zachodnią część Sumatry ( Wyżyna Batak ) w Indonezji. Posługują się językami batackimi z grupy indonezyjskiej malajsko-polinezyjskiej rodziny językowej oraz własnym pismem pochodzenia indyjskiego. Liczą ogółem około 6 mln i dzielą się na ok. sześć grup etnicznych. Największą z tych grup stanowi Toba Batak. Inne plemiona to Angkola (Batak), Dairi (lub Pakpak), Karo Batak, Simalungun Batak oraz Mandailing Batak. Przynależność Alas Kluet, klasyfikowanych niekiedy jako Batakowie jest dyskusyjna. Toba Batak, Karo Batak, Simalungun Batak oraz Dairi są chrześcijanami, natomiast pozostałe grupy wyznają głównie islam.Biskupin – wieś w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, w gminie Gąsawa (na Pojezierzu Gnieźnieńskim). Leży w obrębie regionu historyczno-etnograficznego zwanego Pałukami. Na jej terenie znajduje się powszechnie znane stanowisko archeologiczne. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa bydgoskiego.

  Palafity stosowano także w Europie, w celach obronnych budując całe wsie na palach na jeziorach lub wśród bagien. Taki sposób budowania typowy był np. dla dawnych Prusów.

  Znaną osadą palafitową na terenach polskich jest Biskupin. Również w pobliżu osady Wielgrób, przy wschodnim brzegu jeziora Łąkorz tuż obok kanału prowadzącego do jeziora Partęczyny Wielkie, znajdują się relikty nawodnej osady palowej z XIV wieku.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Andrzej Jakimowicz: Sztuka Indonezji. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1974, s. 40-44.
  Minangkabau, Minang - grupa etniczna zamieszkująca wyżyny zachodniej Sumatry w Indonezji. Niemal połowa tej grupy żyje rozproszona w miastach Indonezji i Malezji. Wyznają sunnicki islam, lecz przestrzegają również plemiennych tradycji adat. Wyróżniają się matrylinearnym systemem dziedziczenia. Posługują się językiem minangkabau.Wielgrób – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Biskupiec.
  Warto wiedzieć że... beta

  Unteruhldingen — wieś w gminie Uhldingen-Mühlhofen w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Bodensee-Oberschwaben, w powiecie Jezioro Bodeńskie. Znane z muzeum prehistorycznych domów na palach.
  Łąkorz – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Biskupiec. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa toruńskiego. Do 1954 roku istniała gmina Łąkorz.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.927 sek.