• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Palaeoscinis turdirostris

  Przeczytaj także...
  Krukowate (Corvidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes). Obejmuje ok. 120 gatunków o zróżnicowanym trybie życia, zamieszkujących cały świat. Ptaki te charakteryzują się następującymi cechami:Pluszcze (Cinclidae) – monotypowa rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), występujących w okolicach wartkich, czystych strumieni na obszarze prawie całej Europy, Azji, zachodniej części Ameryki Północnej oraz północnej części Andów w Ameryce Południowej.
  Miocen – najstarsza epoka neogenu. Epoka wielkich przemian geologicznych skorupy ziemskiej. Wypiętrzenie nowych łańcuchów górskich zmieniło cyrkulację powietrza w atmosferze i wód w morzach. Trwał od 23,03 mln do 5,333 mln lat temu.

  Palaeoscinis turdirostris — wymarły gatunek ptaka z monotypowej rodziny Paleoscinidae, należącej do rzędu wróblowych, podrzędu śpiewających. Okres istnienia przypadał na późny miocen. Opisany w 1957 roku na podstawie jednej skamieliny.

  W 1955 roku do Natural History Museum of Los Angeles County trafiły 2 kawałki skały z dobrze zachowanym szkieletem ptaka, datowanym na miocen. Pochodziły z hrabstwa Santa Barbara w Kalifornii. Większy kawałek mierzył ok. 48x30 cm (19x12 cali) i miał grubość 19 cm. Drugi kawałek, mniejszy, posiadał niejednolitą powierzchnię i wymiary około 37x19 cm i grubość ok. 3 cm. Główna część szkieletu znajdywała się w pierwszym kawałku kamienia lub była w niej odciśnięta. Czaszka oraz pozostałe części ciała znajdywały się w skale na długości ok. 17 cm. Kość miednicza i kości nóg znajdywały się ok. 5 cm za resztą szkieletu.

  Śpiewające (Oscines) – podrząd ptaków z rzędu wróblowych obejmujący około 4000 gatunków. Mają specyficzną budowę podniebienia, krtani (z wieloma mięśniami głosowymi umożliwiającą im wydawanie głosów godowych zwanych śpiewem) oraz stóp. Uważa się, że ptaki śpiewające wyewoluowały około 50 mln lat temu na kontynencie Gondwany.Rudodrozd, drozdoń złotogardły (Ixoreus naevius) – gatunek ptaka z rodziny drozdów (Turdidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Ixoreus. Występuje w Ameryce Północnej. W roku 1982 pojawił się w Wielkiej Brytanii.

  Dziób proporcjami podobny do dzioba rudodrozda. Długość dzioba wynosi 23,7 mm, całej czaszki 48,3 mm, kości ramiennej 27 mm, kości udowej 24,5 mm, skoku 23 mm. Kości skrzydeł długie i smukłe. Kość ramieniowa krótsza niż kość łokciowa.

  Proporcjami ciała i wymiarami znaleziony okaz nie przypominał żadnego gatunku z obecnie żyjących rodzin. Najbliższe pokrewieństwo prawdopodobnie z bilbilami (Pycnonotidae), jemiołuszkami (Bombycillidae), pluszczami (Cinclidae) oraz krukowatymi (Corvidae). Ze wszystkich kopalnych ptaków wróblowych, jedynie 3 gatunki należące do rodzaju Laurillardia wykazują podobieństwo do Palaeoscinis turdirostris.

  Bilbile (Pycnonotidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), obejmująca około stu pięćdziesięciu gatunków. Występują w Afryce i tropikalnej Azji.Jemiołuszki, jemiołuszkowate (Bombycillidae) – monotypowa rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes). Obejmuje gatunki tajgi i lasotundry oraz zakrzewionych półpustyń, zamieszkujące północne części Eurazji i Ameryki Północnej oraz na niewielkim obszarze Półwyspu Arabskiego. Do polskiej awifauny należy tylko 1 gatunek – jemiołuszka.

  Bibliografia[]

 • Hildegarde Howard. A new species of Passerine bird from the miocene from California. „Contributions in Science”. 9, 1967. Los Angeles County Museum.  • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hrabstwo Santa Barbara - hrabstwo w Kalifornii (USA) z siedzibą w Santa Barbara, a największym miastem jest Santa Maria. Hrabstwo zostało założone w 1850 roku.
  Wróblowe (Passeriformes) – rząd ptaków z podgromady ptaków nowoczesnych Neornithes. Największy rząd ptaków, obejmujący około 5400 gatunków, czyli ponad połowę wszystkich występujących dziś gatunków ptaków. Nazwa rzędu wywodzi się od nazwy wróbla zwyczajnego (zwanego domowym) Passer domesticus. Wielu autorów uważa, że wróblowe wyewoluowały około 75 mln lat temu w środowisku leśnym na południowym kontynencie Gondwanie. Inni badacze, np. Gerald Mayr, uznają jednak za bardziej prawdopodobne, że wróblowe powstały już po wymieraniu kredowym, co miałoby być bardziej zgodne z danymi paleontologicznymi i paleobiogeograficznymi. Przystosowały się do życia w większości siedlisk lądowych na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Wśród innych ptaków wyróżniają się charakterystyczną budową podniebienia, krtani oraz stóp.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.