• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pakosz - Kielce

  Przeczytaj także...
  Hala Legionów w Kielcach to nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt sportowy, w którym można rozgrywać mecze różnych dyscyplin sportowych.Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.
  Pierścienica – szczyt w Górach Świętokrzyskich, w Paśmie Posłowickim, o wysokości 367 m n.p.m. Rozpościera się stąd szeroka panorama na miasto Kielce.
  Dzielnice i osiedla Kielc, Pakosz ma na mapie nr 35

  Pakosz - część Kielc znajdująca się na południowych obrzeżach miasta. Powstała na sposób miejski w 1929 roku, jeszcze poza granicami miasta i posiadała 4 ulice: Pakosz, Dolną, Wapienną i Kamienną. W niedługim czasie teren Stadionu od Kadzielni do Pasma Posłowickiego i Pasma Dymińskiego został przez miasto wydzierżawiony od nadleśnictwa, co poskutkowało przesunięciem granic administracyjnych i włączeniem Pakosza do miasta.

  Chęciny – miasto w woj. świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Chęciny. Położone ok. 15 km od Kielc, na Wyżynie Kieleckiej, historycznie w Małopolsce.Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.

  Na terenie Pakosza znajduje się osiedle domków jednorodzinnych, stadion lekkoatletyczny "Budowlani" oraz nowa Hala Legionów przy ulicy Bocznej, jak również cmentarz żydowski. W pobliżu znajduje się także kompleks leśny "Stadion leśny". Przez Pakosz przepływa Silnica.

  Przez Pakosz przechodzą:

  Kadzielnia – wzgórze, w południowo-zachodniej części Kielc – stolicy województwa świętokrzyskiego. Kadzielnia, zbudowana z wapieni górnodewońskich (fran, famen) ma wysokość 295 m n.p.m. Obecne wyrobisko (wcześniej były tam kamieniołomy) wypełniają wody podziemne tworząc Jezioro Szmaragdowe. Od 1962 roku znajduje się tu Rezerwat przyrody Kadzielnia. Odkryto tu kilkadziesiąt niewielkich jaskiń.Silnica – rzeka biorąca początek w obrębie góry Wiśniówka, Krzemionka, *Wierzejskiej wszystkie Pasmo Masłowskie na wysokości 360 m n.p.m. o długości 17,4 km. Płynie m.in. przez Kielce, uchodzi do Bobrzy. Ma charakter rzeki górskiej ze spadkiem wynoszącym 6,4 ‰. Jej powierzchnia dorzecza wynosi 51,1 km², a długość na terenie miasta wynosi 17,0 km.
 • szlak turystyczny niebieski niebieski szlak turystyczny z Chęcin do Łagowa.
 • szlak turystyczny niebieski niebieski szlak spacerowy Kielce, ul. Zamkowa - Stadion Leśny
 • szlak turystyczny żółty żółty szlak spacerowy wokół Kielc
 • szlak turystyczny czarny czarny szlak turystyczny Kielce, ul. Szczepaniaka, MPK - skocznia narciarska na Pierścienicy
 • Dojazd zapewniają linie autobusowe komunikacji miejskiej: 4, 44, 103, 113.

  Pasmo Dymińskie – pasmo Gór Świętokrzyskich, zbudowane ze skał kambryjskich. Położone na południowym wschodzie Kielc należy do Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Rozciąga się od Pasma Posłowickiego na zachodzie, aż do przełomu rzeki Lubrzanki na wschodzie. Pokryte jest lasami bukowo-jodłowymi.Pasmo Posłowickie – pasmo Gór Świętokrzyskich. Położone na południu Kielc w granicach administracyjnych miasta należy do Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Rozciąga się od doliny Bobrzy na zachodzie, aż do Pasma Dymińskiego na wschodzie. Pokryte jest lasami bukowo-jodłowymi.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju), integralne części miasta Kielce
  2. Kielce nie posiadają jednolitego, usankcjonowanego ustawą podziału administracyjnego, stąd nazwanie Pakoszu osiedlem lub dzielnicą może prowadzić do błędu
  3. Pazdur J. Dzieje Kielc 1864-1939, wyd. Ossolineum, Wrocław, 1971
  4. Znakowane szlaki turystyczne w województwie świętokrzyskim - SWIETOKRZYSKIE.PL, www.swietokrzyskie.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  5. ZTM Kielce
  Cmentarz żydowski w Kielcach – kirkut, który znajduje się w dzielnicy Pakosz, przy skrzyżowaniu ulic Pakosz Dolny i Kusocińskiego. Ma powierzchnię 3,12 ha. Na terenie nekropolii znajduje się około 330 nagrobków zachowanych w różnym stanie, z czego około 150 ustawionych jest w lapidarium.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.661 sek.