• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pakistan Zachodni

  Przeczytaj także...
  Dyktatura wojskowa – system sprawowania władzy państwowej, w którym profesjonalni wojskowi łączą funkcje dowódcze z głównymi funkcjami w aparacie państwowym, rządzą opierając się na armii i z wykorzystaniem wojskowych metod działania.Chajber Pasztunchwa (ang. Khyber Pakhtunkhwa, Khyber Pakhtunkhwa Province, urdu صوبۂ خیبر پختونخوا, خیبر پختونخوا, trb. Suba-e Khajbar Pakhtunkhwa, Khajbar Pakhtunkhwa; do 20 kwietnia 2010: Północno-Zachodnia Prowincja Pograniczna, ang. North-West Frontier Province, urdu شمال مغربی سرحدی صوبہ) - jedna z prowincji pakistańskich położona w północnej części kraju z ośrodkiem administracyjnym w Peszawarze.
  Konstytucja (od łac. constituo, -ere – urządzać, ustanawiać, regulować) – akt prawny, określany także jako ustawa zasadnicza, która zazwyczaj ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie.
  Pakistan Zachodni
  Pakistan Zachodni i Pakistan Wschodni

  Pakistan Zachodni – historyczna, istniejąca w latach 19551970 prowincja Pakistanu.

  Historia[ | edytuj kod]

  Po podziale Indii Brytyjskich w 1947 Pakistan składał się z dwóch części przedzielonych 1600 kilometrowym terytorium indyjskim. Część wschodnia tworzyła prowincję Bengalu Wschodniego, natomiast część zachodnia była bardzo zróżnicowana administracyjnie; składały się na nią cztery prowincje, kilkanaście tradycyjnych księstw, terytorium stołeczne Karaczi i terytoria plemienne.

  Muhammad Ayub Khan (urdu محمد ایوب خان; ur. 14 maja 1907, zm. 19 kwietnia 1974) – pakistański wojskowy i polityk. Terytoria Plemienne Administrowane Federalnie (ang. Federally Administered Tribal Areas, FATA; urdu Wafak ke Zar-e Intizam Kabaili Ilakadźat) - jednostka podziału administracyjnego Pakistanu formalnie bezpośrednio administrowana przez pakistańskie władze centralne, faktycznie jednak posiadają bardzo dużą autonomię. Terytoria mają powierzchnię 27 220 km². Formalną stolicą jest, znajdujący się poza obszarem Terytoriów Peszawar. Faktyczną stolicą jest jednak Miran Shah.

  W 1955 w związku z dążeniami separatystycznymi w Bengalu Wschodnim podjęto decyzję o reformie administracyjnej. Zgodnie z nią większość jednostek administracyjnych w zachodniej części Pakistanu połączono w jednolitą prowincję Pakistanu Zachodniego. W jej skład weszły dotychczasowe:

  Sindh (Sindhi: सिन्ध; urdu: سندھ) – prowincja Pakistanu o powierzchni 140 914 km²., położona w dolnym biegu Indusu. Zamieszkana przez 33 038 773 ludzi, w zdecydowanej większości muzułmanów posługujących się zbliżonym do urdu językiem sindhi. Od zachodu i północy graniczy kolejno z Beludżystanem i Pendżabem; od strony wschodniej terytorium styka się poprzez pustynię Thar z Indiami.Federacja (łac. fœderatio – sprzymierzenie) – państwo składające się z mniejszych, obdarzonych autonomią państw związkowych (np. stanów, krajów, prowincji, kantonów, landów), ale posiadających wspólny (federalny) rząd.
 • prowincje: Północno-Zachodnia Prowincja Pograniczna, Pendżab, Sindh i Beludżystan
 • Terytoria Plemienne Administrowane Federalnie
 • księstwa: Bahawalpur, Kalat, Kharan, Khaayrpur, Las Bela i Mekran
 • Dotychczasową niezależność administracyjną zachowały księstwa Amb, Chitral, Dir, Hunza, Nagar i Swat, a także Azad Dżammu i Kaszmir i Obszary Północne. Wszystkie one nie zostały włączone w skład Pakistanu Zachodniego.

  Pojęcie autonomia pochodzi od (staro)greckiego αυτονομία, (αὐτονομία) autonomía = możliwość stanowienia norm samemu sobie, samodzielność prawna. Dziś używa się go w zależności od dyscypliny (gospodarka, prawo, polityka) lub kontekstu w znaczeniu suwerenność, niezawisłość, niezależność, samorządność, (całkowita lub częściowa).Azad Dżammu i Kaszmir (urdu آزاد جموں و کشمیر - trl. Āzād Jammū̃ va Kaśmīr, trb. Azad Dźammun wa Kaśmir; ang. Azad Jammu and Kashmir) – jednostka podziału administracyjnego Pakistanu, obejmująca część Kaszmiru zajętą przez ten kraj. Obejmuje powierzchnię 13 297 km², populacja wynosi ponad 4 miliony. Stolicą terytorium jest Muzaffarabad.

  Zgodnie z przyjętą 23 marca 1956 konstytucją Pakistan stał się państwem federacyjnym, zaś Pakistan Zachodni, podobnie jak Pakistan Wschodni, stał się podmiotem federacji i otrzymał autonomię. Po zamachu wojskowym Muhammada Ayub Khana w 1958 ustrój federacyjny został zlikwidowany, zaś Pakistan Zachodni utracił autonomię. W 1959 w związku z przeniesieniem stolicy Pakistanu do Rawalpindi, do Pakistanu Zachodniego włączono dotychczasowe Terytorium Stołeczne Karaczi.

  Gilgit-Baltistan (urdu گلگت بلتستان, Gilgit-Baltistān) - jednostka podziału administracyjnego w zajętej przez Pakistan części Kaszmiru ze stolicą w mieście Gilgit. Obejmuje terytoria na północ od rzeki Indus. Do 2009 funkcjonowała pod nazwą Obszary Północne (urdu شمالی علاقہ جات, Shumālī Ilāqe Jāt).Separatyzm (z łaciny separatio – oddzielenie) – dążenie do wyodrębnienia się jakiejś grupy z całości. Najbardziej typowym jest separatyzm narodowościowy, a jednym z jego przejawów secesja narodowa. Dążenie do odrębności pod względem narodowym, politycznym, etnicznym, religijnym; działalność mająca na celu wyodrębnienie mniejszości narodowych. Separatyzm jest dążeniem do oderwania się określonego terytorium od jakiegoś państwa i utworzenia odrębnej struktury państwowej lub przyłączenia się tego terytorium do sąsiedniego kraju.

  W 1969 obalono reżim wojskowy i przywrócono dawny ustrój federacyjny. Jednocześnie 28 lipca 1969 zlikwidowano księstwa Chitral, Dir i Swat, włączając je do Pakistanu Zachodniego.

  W lipcu 1970 podjęto decyzję o likwidacji prowincji Pakistanu Zachodniego. W jej miejsce przywrócono prowincje Pendżab, Sindh, Beludżystan, Północno-Zachodnią Prowincję Pograniczną i Terytoria Plemienne Administrowane Federalnie, w skład których włączono także terytoria dawnych księstw.

  Pakistan, Islamska Republika Pakistanu (ang. Islamic Republic of Pakistan; urdu trl. Islāmī Jamhūriyat Pākistān, trb. Islami Dźamhurijat Pakistan) – państwo w południowej części Azji, położone nad Morzem Arabskim, ze stolicą w Islamabadzie.Pendżab (Pandźab, Pięciorzecze) – kraina historyczna w południowej Azji, rozciągająca się wzdłuż granicy indyjsko-pakistańskiej.

  Rząd[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Encyklopedia historyczna świata, tom XI, wyd. Opres, Kraków, 2002
 • Warto wiedzieć że... beta

  Indie Brytyjskie – potoczna nazwa Indii w czasie, gdy pozostawały one pod władzą Brytyjczyków, tj. w latach 1858 - 1947.
  Karaczi (ang. Karachi, urdu کراچی, Karaći) – największe miasto w Pakistanie, położone w południowej części kraju, nad Morzem Arabskim, na północnym skrawku delty Indusu. Stolica prowincji Sindh. Miasto w 1998 roku zamieszkiwało 9 339 023 osób.
  Pakistan Wschodni (beng. পূর্ব পাকিস্তান, Purbo Pakistan, urdu مشرقی پاکستان, Mashriqi Pakistan) – dawna prowincja Pakistanu istniejąca w latach 1955–1971, obecnie niepodległe państwo Bangladesz.
  Beludżystan (ang. Balochistan lub Baluchistan) − prowincja w południowo-zachodnim Pakistanie z ośrodkiem administracyjnym w Kwecie.
  Rawalpindi (urdu راولپنڈی, Rāvalpinḍī) – miasto w północnym Pakistanie, w prowincji Pendżab, 275 km na północny zachód od miasta Lahaur. W 1998 roku liczyło ok. 1,4 mln mieszkańców – czwarte co do wielkości miasto kraju. Siedziba rzymskokatolickiej diecezji Islamabad-Rawalpindi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.761 sek.