• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paintball  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Maskowanie – rodzaj zabezpieczenia bojowego obejmujący ogół działań zmierzających do wprowadzenia przeciwnika w błąd lub ukrycia wojsk własnych (gotowości bojowej, ukompletowania, działań), sprzętu bojowego, obiektów fortyfikacyjnych i tyłowych oraz działań i zamiarów dowództwa,.Och, Karol 2 – polski film komediowy w reżyserii Piotra Wereśniaka. Polska premiera odbyła się 21 stycznia 2011, a prapremiera filmu miała miejsce w krakowskim Multikinie 16 stycznia 2011, na której byli obecni główni bohaterowie. Jest remakiem filmu Och, Karol z 1985 w reżyserii Romana Załuskiego.
  Paintball w Polsce[]

  Paintball jest sportem, który rozwija się bardzo dynamicznie, także w Polsce. Dla znacznej części uczestników stanowi jedynie atrakcyjną formę rekreacji, zdarzają się również fascynaci, którzy poświęcają duże nakłady finansowe i czasowe na doskonalenie swoich umiejętności w tej dziedzinie. Organizowane są paintballowe rozgrywki w stylu ligowym. Od drużyn w nich uczestniczących wymagane jest zarówno doskonałe zgranie zawodników, jak i perfekcyjna strategia gry. W Polsce Paintball po raz pierwszy pojawił się w latach 90. XX wieku kiedy to przy współpracy z pismem "Komandos" z Krakowa do Polski z Niemiec przyjeżdżał Zdzisław Duda. Odczyty, pokazy oraz spontaniczne "turnieje", podczas których ZD wyjaśniał zasady i reguły tego sportu przyczyniły się do powstawania coraz to nowych zespołów i drużyn. Dzisiaj działają 2 ligi: PLP (Polska Liga Paintballowa, rozgrywki 5-osobowe) oraz NLP (Narodowa Liga Paintballowa, rozgrywki 5 i 3-osobowe) W roku 2009 reaktywowana została Polska Liga Paintballowa oraz powołane zostało stowarzyszenie, które podjęło się organizacji rozgrywek. W 2009 i w 2010 roku PLP zostało podzielone na 2 dywizje: Superliga oraz 2 Liga. W tych latach Superliga składała się z 8 drużyn, a na zwycięzce czekał tytuł Mistrza Polski. Jednym z czołowych zawodników w Polsce jest aktor, Alan Andersz, występując w drużynie Warsaw United.

  Zwariowany świat Malcolma (Malcolm in the middle) – amerykański serial komediowy (tzw. ang. sitcom) stworzony przez Linwooda Boomera dla Fox Broadcasting Company. W Polsce emitowany przez telewizję Polsat, Comedy Central Family i Comedy Central.Pierwsza miłość – polska opera mydlana, emitowana przez telewizję Polsat od 4 listopada 2004. Nadawana jest od poniedziałku do piątku o godz. 18:00. Akcja rozgrywa się głównie we Wrocławiu, gdzie w większości mieszkają główni bohaterowie oraz w wiosce Wadlewo, niedaleko Wrocławia. Sceny w plenerze kręcone są w Parku Szczytnickim, w okolicach ronda Reagana, Ostrowie Tumskim oraz kamienicy przy ul. Smoluchowskiego.

  W 2010 roku została powołana Narodowa Liga Paintballowa. W ramach ligi NLP są rozgrywane turnieje w formacie 5- i 3-osobowym. Rozgrywki 5-osobowe są podzielone na dwie dywizje - Ekstraklasa oraz II Liga. Limit drużyn w Ekstraklasie to 12, natomiast w II Lidze 24 drużyny. Liga 3-osobowa nazywana jest NLP3. Liczbę rozgrywek 5-osobowych w ciągu sezonu (sezon zaczyna się w połowie marca a kończy się w połowie października ) to 5 turniejów. Rozgrywki 3-osobowe to 8 imprez w ciągu sezonu.

  Metr na sekundę – jednostka miary prędkości, właściwa dla układu jednostek SI, oznaczana m/s, gdzie m – metr, s – sekunda.Marker paintballowy stosowany do gry w paintball to urządzenie zbliżone wyglądem do tradycyjnych broni strzeleckich wykorzystujące energię sprężonego gazu (powietrza atmosferycznego bądź dwutlenku węgla) jako siły napędowej pocisku, tj. kulki. W momencie wystrzału sprężony gaz przekazuje kulce część swojej energii.

  W 2012 roku następuje połączenie Polskiej Ligi Paintballowej(PLP) oraz Narodowej Ligi Paintballowej(NLP) w jedną ligę, która obecnie funkcjonuje pod nazwą - Polska Liga Paintballowa(PLP).

  Skutecznie działa także liga dla graczy leśnych - Turniej Drużyn Leśnych, którego historia sięga roku 2004, a w edycji 2009, oprócz turnieju ogólnopolskiego, prowadzone są rozgrywki w ramach Konferencji lokalnych - Północnej, Południowej, Wschodniej i Zachodniej (adres strony, wraz z wynikami na żywo www.tdlonline.pl). Gracze leśni rozpoczęli w 2007 r. organizować się w większe grupy rozgrywające wspólnie gry scenariuszowe (np. W.L.K.P. – Wielkopolskie Leśne Kluby Paintballowe adres strony: www.paintball.wlkp.pl). Od 2006 roku w Poznaniu, między innymi z inicjatywy drużyn speedballowych zawiązała się inicjatywa Citypaintball (www.citypaintball.pl), miejskiego centrum szkolenia graczy paintballowych. Obecnie centrum jest siedzibą Wielkopolskiego Klubu Paintballowego, pod którego szyldem działa szkółka paintballowa i są organizowane treningi i sparingi dla wielu polskich drużyn. Treningi prowadzone są z użyciem kulek treningowych - reballi, kulek wielokrotnego użytku.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Zdobądź flagę (ang. capture the flag, CTF) – jeden z typów gier wieloosobowych, obecnie spotykany prawie wyłącznie w grach komputerowych z gatunku first-person shooter, w rozgrywkach paintballowych, ASG i zabawach harcerskich. Gracze dzielą się na dwie (czasami więcej) drużyny (nawet po jednym zawodniku na drużynę, ale zazwyczaj jest ich więcej) i mają swoje bazy. W każdej bazie jest flaga. Drużyna zdobywa punkt wtedy, gdy zabierze flagę z bazy wroga i zaniesie ją do swojej bazy. Zazwyczaj należy donieść ją do swojej flagi, znajdującej się w wyznaczonym dla niej miejscu i nie można tego zrobić, jeśli flaga ta jest w posiadaniu przeciwnika bądź znajduje się gdzieś na planszy. Wygrywa drużyna, która zdobędzie określoną ilość punktów lub będzie miała więcej punktów po upływie czasu przeznaczonego na rozgrywkę.

  Paintball w pop-kulturze[]

 • W filmie Zakochana złośnica bohaterowie Patrick Verona i Kat Stratford grają po ucieczce z 'kozy'.
 • W 2005 r. raper B-Real (Cypress Hill) nagrał utwór Play it for Real traktujący o paintballu. B-Real jest również członkiem drużyny Stoned Assassins biorącej udział rozgrywkach amerykańskich lig.
 • Członkiem Stoned Assassins był również wokalista Everlast, który w jednym z utworów z płyty White Trash Beautiful śpiewa również o paintballu.
 • W filmie RV z Robinem Williamsem rodzina Gornicke'ów ostrzeliwuje markerami samochód rodziny Manro próbując nakłonić ich do zatrzymania.
 • W filmie 8. Mila Eminem strzela do radiowozu.
 • W filmie Człowiek roku z Robinem Williamsem prezydent wybiera się na mecz w lesie, lecz zawodnicy strzelają do siebie bez magazynków zwanych spłuczkami.
 • W jednym z odcinków serialu Pierwsza miłość bohaterowie uczestniczą w zawodach paintballa.
 • W filmie Och, Karol 2 bohaterowie biorą udział w walce paintballowej.
 • W serialu Teoria wielkiego podrywu czterej główni bohaterowie są graczami paintballowej drużyny uniwersyteckiej.
 • W serialu Zwariowany świat Malcolma Malcolm i jego ojciec grywają w meczach paintballowych w swoich grupach wiekowych. Jeden z meczów z udziałem Malcolma jest okazją dla jednego z jego przyjaciół do wyswobodzenia się spod władzy nadopiekuńczej matki.
 • W bajce animowanej "Niesamowity świat Gumballa",Gumball i jego rodzina bierze udział w woodsball by rozstrzygnąć spór o zniszczenie tabeli pokazującej osiągnięcia każdego członka rodziny.
 • Przypisy

  1. Bill Barnes i Peter Wrenn "Podręcznik Paintballa" ISBN 83-85314-09-1
  2. Andersz postrzelony! Na boisku., portal: fakt.pl. [dostęp 2012-02-21].
  Żelatyna (gelatin, ATC: B 05 AA 06) – prześwitujące, bezbarwne ciało stałe, naturalna substancja, będąca mieszaniną białek i peptydów, pozyskiwana w drodze częściowej hydrolizy kolagenu, zawartego w skórze, chrząstkach i kościach zwierzęcych. Składa się z glicyny, proliny i hydroksyproliny. Rozpuszczona w wodzie tworzy układ koloidalny – zol liofilowy, który łatwo przechodzi w żel, o ile temperatura otoczenia nie jest zbyt wysoka.Broń pneumatyczna – broń wykorzystująca energię sprężonego gazu (powietrza atmosferycznego bądź dwutlenku węgla) jako siły napędowej pocisku. W momencie wystrzału sprężony gaz przekazuje pociskowi część swojej energii.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Dwutlenek węgla (nazwa systematyczna: ditlenek węgla; nazwa Stocka: tlenek węgla(IV)), CO2 – nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków, w którym węgiel występuje na IV stopniu utlenienia.
  Everlast, właściwie Erik Schrody (urodzony 18 sierpnia 1969 w Valley Stream w stanie Nowy Jork) – amerykański wokalista i twórca piosenek, znany z łączenia hip-hopu z rockiem i bluesem. Do 1996 był wokalistą w grupie House of Pain, zajmującej się rapem. W 1998 roku przeszedł ciężki zawał serca. W 2000 razem z Santaną otrzymał nagrodę Grammy w kategorii „Best Rock Performance by a Duo or Group with Vocal” („Najlepsze rockowe wykonanie w duecie lub grupie z wokalistą”) za utwór „Put your lights on”. Obecnie, pod pseudonimem „Mr. White”, związany jest z projektem muzycznym La Coka Nostra.
  Prędkość wylotowa jest to prędkość, z jaką pocisk opuszcza lufę po wystrzale. Obliczana jest metodami balistyki wewnętrznej. Mierzy się ją względem lufy. Jest ok 1% mniejsza niż prędkość początkowa pocisku.
  8. Mila (ang. 8 Mile) to dramat filmowy z 2002 roku w reżyserii Curtisa Hansona, bazujący na biografii znanego amerykańskiego rapera Eminema.
  Rozgrywki ligowe (system ligowy) – regularny cykl meczów w dyscyplinach drużynowych, prowadzony według modelu dwurundowego ("jesień-wiosna" lub "wiosna-jesień") "każdy z każdym – mecz i rewanż", w celu wyłonienia najlepszej drużyny w kraju, regionie itd. Organizacją i prowadzeniem rozgrywek ligowych zajmuje się, bądź specjalnie ku temu utworzony podmiot, działający w formie spółki akcyjnej (wówczas "Liga" jest autonomiczna i niezależna od federacji, która jednak jest jej udziałowcem), bądź też federacja sportowa danej dyscypliny sportu. W ogólniejszym znaczeniu terminem "liga" określa się często każdą zorganizowaną rywalizację z udziałem więcej niż dwóch uczestników – np. liga fryzjerska, szkolna liga czytelnicza itd.
  aktynograf - amylograf - anemograf - audiograf - barograf - chronofotograf - chronokinematograf - dynamograf - echograf - ewaporograf - limnigraf - mareograf - meteorograf - oscylograf - pluwiograf - polarograf - sejsmograf - tachograf - termograf - termohigrograf - torsjograf

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.