Paimpont

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paimpont (bret. Pempont) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Bretania, w departamencie Ille-et-Vilaine.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Ille-et-Vilaine (bret. Il-ha-Gwilen) [ileviˈlɛn] - francuski departament położony w regionie Bretania. Departament został utworzony 4 marca 1790 roku. Departament oznaczony jest liczbą 35. Jego nazwa pochodzi od rzek Ille i Vilaine.

Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 1385 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 13 osób/km² (wśród 1269 gmin Bretanii Paimpont plasuje się na 453. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 3.).

Na głównym placu Paimpont znajduje się opactwo z VII w., z gotycką podobizną depczącej smoka Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem na rękach nad wejściem.

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Wszystkie ulice w miasteczku nawiązują do legendy o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu. Znajdują się tu zatem m.in. ulice Kawalera Lancelota du Lac, Wróżki Viviane i Czarodzieja Merlina.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Francuski urząd statystyczny (fr.).

  • Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej. Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
    Warto wiedzieć że... beta

    Język bretoński – język z grupy brytańskiej (p-celtyckiej) języków celtyckich. Posługuje się nim ponad 200 tys. Bretończyków, zamieszkujących dolną (zachodnią) Bretanię (północno-zachodnia Francja).
    Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

    Reklama