• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paignton Zoo

  Przeczytaj także...
  Funt szterling (ang. pound sterling, £), nieoficjalna nazwa funt brytyjski, symbol międzynarodowy GBP – oficjalna jednostka monetarna w Wielkiej Brytanii.Paignton (IPA /ˈpeɪntən/) - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Devon, położone nad zatoką Lyme Bay Wraz z Brixham i Torquay tworzą konurbację Torbay, oficjalnie uznaną w 1998 r. i funkcjonującą na zasadzie gminy miejskiej.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Paignton Zooogród zoologiczny w angielskim mieście Paignton w hrabstwie Devon. Waścicielem ogrodu jest spółka Whitley Wildlife Conservation Trust. W zbiorach ogrodu znajduje się ok. 1200 zwierząt z ponad 300 gatunków. W 2007 Paignton Zoo odwiedziło 520 000 osób.

  Historia[ | edytuj kod]

  Ogród zoologiczny otworzono dla publiczności w 1923. Niespełna rok później został on zamknięty, gdy jego właściciel Herbert Whitley odmówił zapłacenia podatku od rozrywki, argumentując, że ogród zoologiczny jest miejscem edukacyjnym, a nie rozrywkowym. Podczas II wojny światowej ogród przyjął ewakuowane zwierzęta z Chesington Zoo. Pierwszy słoń pojawił się w ogrodzie w 1949, a pierwsze żyrafy – w 1968. Od 1964 Paignton Zoo funkcjonuje na zasadzie zarejestrowanej organizacji charytatywnej. W 1995 zoo otrzymało 2,9 miliona funtów grantu z Europejskiego Funduszu Rozwoju. W 1996 zoo zmieniło nazwę na Paignton Zoo Environmental Park.

  Ogród zoologiczny, zoo – urządzony i zagospodarowany teren wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nim związanymi, gdzie przetrzymywane są oraz eksponowane publicznie przez co najmniej 7 dni w roku żywe zwierzęta gatunków dziko występujących, z wyjątkiem:Europejski Fundusz Rozwoju (European Development Fund, EDF) — powstał na mocy traktatów rzymskich jako Fundusz Rozwoju Krajów i Terytoriów Zamorskich, główny instrument finansowy, za pomocą którego Unia Europejska pomaga w rozwoju krajów Afryki oraz krajów basenu Morza Karaibskiego i Oceanu Spokojnego, czyli krajom AKP, przede wszystkim na płaszczyźnie gospodarczej i społecznej.


  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Paignton Zoo Environmental Park. [dostęp 2009-12-01].
  2. Annual Review and Accounts – 2007/2008 – Part 1 (ang.). [dostęp 2009-12-01].
  3. Paignton Zoo – history (ang.). [dostęp 2009-12-01].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Devon – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w Anglii, w regionie South West England, położone we wschodniej części Półwyspu Kornwalijskiego, pomiędzy Kornwalią na zachodzie a hrabstwami Somerset i Dorset na wschodzie. Jest jedynym hrabstwem położonym nad dwoma akwenami morskimi – kanałem La Manche na południu i Kanałem Bristolskim na północy – z oddzielną linią brzegową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.