• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paignton - stacja kolejowa

  Przeczytaj także...
  Paignton (IPA /ˈpeɪntən/) - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Devon, położone nad zatoką Lyme Bay Wraz z Brixham i Torquay tworzą konurbację Torbay, oficjalnie uznaną w 1998 r. i funkcjonującą na zasadzie gminy miejskiej.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Część stacji obsługująca połączenia parowe z Kingswear

  Paignton – końcowa stacja kolejowa w mieście Paignton, w brytyjskim hrabstwie Devon na linii Riviera Line między Newton Abbot – Paignton oraz stacja początkowa zabytkowej kolei parowej do Kingswear. Stacja bez trakcji elektrycznej, obsługuje ruch podmiejski oraz dalekobieżny, w tym pociągi ekspresowe (HST).

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Kingswear - wieś w Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Devon, położona na wschodnim brzegu rzeki Dart w pobliżu jej ujścia, naprzeciwko miasta Dartmouth. We wsi znajduje się stacja parowej linii kolejowej Dartmouth - Paignton oraz przystań przeprawy promowej do Dartmouth. Wieś zamieszkuje ok. 1400 mieszkańców.

  Ruch pasażerski[ | edytuj kod]

  Stacja w Paignton obsługuje ok. 427 tys. pasażerów rocznie (dane za rok 2006). Posiada bezpośrednie połączenia z następującymi większymi miejscowościami: Bristol, Londyn, Newton Abbot, Exeter. Obsługuje również zabytkową linię trakcji parowej do Kingswear (lewobrzeżne przedmieście Dartmouth) .

  Exeter (IPA /ˈeksɪtə(r)/) – miasto w Wielkiej Brytanii, ośrodek administracyjny hrabstwa Devon, port nad rzeką Exe, w pobliżu jej ujścia do Kanału La Manche. W 2005 r. populację miasta szacowano na 117,600 mieszkańców.Riviera Line - linia kolejowa łącząca Exeter z Paignton w hrabstwie Devon w Wielkiej Brytanii. Do stacji kolejowej Newton Abbot jest tożsama z linią Exeter - Plymouth. Rozstaw torów na całej trasie wynosi 1345 mm, linia nie jest zelektryfikowana. Po linii kursują pociągi pośpieszne CrossCountry i First Great Western.

  Obsługa pasażerów[ | edytuj kod]

  Kasy biletowe, automaty biletowe, wózki peronowe, kiosk, WC, bar, poczekalnia, przystanek autobusowy, postój taksówek.

  Historia[ | edytuj kod]

  Stacja została wybudowana w roku 1859, początkowo jako końcowa; dwa lata później trasę wydłużono do Brixham a następnie do Kingswear. Początkowo obsługiwała kolej szerokotorową, w roku 1892 została dostosowana do potrzeb kolei normalnotorowej. Przebudowie i modernizacji stacji zaszkodził wybuch II wojny światowej. W 1972 roku na mocy Beeching Axe – planu redukcji kolei brytyjskich – linię kolejową PaigntonKingswear sprzedano spółce "Dart Valley Railway", która w starej lokomotywowni za peronem II otworzyła niezależną stację obsługującą połączenie parowe do Kingswear. W roku 1993 wyburzono stary budynek dworcowy, istniejący od lat 30. Obecnie stacja składa się z dwóch niezależnych części, obsługiwanych przez niezależnych od siebie operatorów.

  Dartmouth - miasto w południowo-zachodniej Anglii, w hrabstwie Devon, w dystrykcie South Hams, położone przy ujściu rzeki Dart na długim riasie sięgającym Totnes, na terenie parku krajobrazowego. Siedziba szkoły marynarki Royal Navy.Newton Abbot - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Devon, położone nad rzeką Teign, przy linii kolejowej Exeter - Plymouth. Ośrodek wypadu do Parku Narodowego Dartmoor. W historii znane jako miasto handlowe. Ośrodek wydobycia glinki kaolinowej

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Office of Rail Regulation: Station usage (ang.). [dostęp 17 czerwca 2009].
  2. Paignton Steam Railway (ang.). [dostęp 26 października 2009].
  3. C. R. Potts: The Newton Abbot to Kingswear Railway (1844–1988). Oxford: Oakwood Press, 1998. ISBN 0-853613-87-7.
  4. Torquay & the Railway. [dostęp 26 października 2009].
  Devon – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w Anglii, w regionie South West England, położone we wschodniej części Półwyspu Kornwalijskiego, pomiędzy Kornwalią na zachodzie a hrabstwami Somerset i Dorset na wschodzie. Jest jedynym hrabstwem położonym nad dwoma akwenami morskimi – kanałem La Manche na południu i Kanałem Bristolskim na północy – z oddzielną linią brzegową.Bristol (wal. Bryste, IPA /ˈbrɪstəl/) – miasto w południowo-zachodniej Anglii, położone przy ujściu rzeki Avon do Kanału Bristolskiego, 185 km na zachód od Londynu. Z populacją 428,2 tys. mieszkańców (2011) Bristol zajmuje szóste miejsce w Anglii i dziewiąte w Wielkiej Brytanii. Formalnie stanowi on jednolitą jednostkę administracyjną i zarazem samodzielne hrabstwo ceremonialne. Miasto jest największym ośrodkiem regionu South West England. Do nadejścia rewolucji przemysłowej, przez trzy stulecia Bristol był drugim lub trzecim pod względem wielkości angielskim miastem. Podstawą zamożności mieszkańców był port, obecnie przeniesiony z centrum do ujścia Avonu. Miasto szczyci się ponad setką zabytków należących do klasy I, najstarsze pochodzą jeszcze ze średniowiecza. Bristol jest prężnym ośrodkiem kulturalnym, a także naukowym – dzięki swoim dwóm uniwersytetom. W mieście znajduje się najstarszy w Anglii nieprzerwanie działający teatr oraz najstarszy ogród zoologiczny założony poza miastem stołecznym. W XX wieku najważniejszą gałęzią produkcji w Bristolu stał się przemysł lotniczy. Miasto dysponuje też międzynarodowym portem lotniczym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Beeching Axe – nieformalna nazwa powstałego w latach 60. XX wieku projektu zredukowania gwałtownie rosnących kosztów utrzymania kolei brytyjskich. Jego głównym autorem był Richard Beeching, ówczesny szef przedsiębiorstwa British Rail. Projekt zakładał wszechstronną modernizację kolei, jednak jego głównym postulatem była likwidacja nierentownych linii kolejowych.
  Brixham (wym. ˈbrɪksəm) – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Devon. Leży na zachodnim końcu zatoki Torbay. Mały port rybacki. Ze względu na malownicze położenie popularny ośrodek wypoczynku letniego o znaczeniu ponadregionalnym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.