• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pagalu - wyspa

  Przeczytaj także...
  Gwinea Równikowa podzielona jest na siedem prowincji, które dalej dzielą się na 30 dystryktów. W nawiasach podano ich ośrodki administracyjne.Wyspa Świętego Tomasza (port. Ilha de São Tomé) – wyspa na Oceanie Atlantyckim, w Zatoce Gwinejskiej, największa wyspa Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, zajmuje powierzchnię 859 km². Zamieszkuje ją 133,6 tys. osób (2004), czyli około 96% ludności całego kraju.
  Pagalu – jedna z ośmiu prowincji Gwinei Równikowej, położona na wyspie Pagalu. Stolicą prowincji jest San Antonio de Palé. W 2015 roku prowincja liczyła 5232 mieszkańców. Zajmuje powierzchnię 17 km². Prowincja składa się z jednego dystryktu Pagalu.

  Pagalu (hisz. Annobón) – wyspa wulkaniczna, położona w Zatoce Gwinejskiej na południe od Wyspy Świętego Tomasza. Wchodzi w skład Gwinei Równikowej, stanowiąc jedną z jej prowincji o nazwie Pagalu (w 2001 roku liczyła 5008 mieszkańców). Wyspa składa się też z jednego dystryktu o tej samej nazwie.

  Gwinea Hiszpańska (hiszp. Guinea Española) – od 1778 r. kolonia hiszpańska w Afryce zachodniej. Obejmowała m.in. wyspy Fernando Po (obecnie Bioko) i Annobón (obecnie Pagalu) oraz terytorium kontynentalne Río Muni (obecnie Mbini). W latach 1958–1968 prowincja zamorska, od 1964 pod nazwą Hiszpański Region Równikowy, obecnie niepodległe państwo Gwinea Równikowa.Wyspa wulkaniczna - wyspa, która powstała przez wynurzenie się wzniesienia wulkanicznego ponad powierzchnię morza. Wyspy takie występują zwłaszcza w łukach wyspowych za strefą subdukcji lub w miejscach, gdzie pod skorupą ziemską znajdują się plamy gorąca. Są to wystające ponad powierzchnię wody fragmenty podwodnych wulkanów, np. Hawaje.

  Wyspa zajmuje powierzchnię 17,5 km², a zamieszkuje ją 3,82 tys. mieszkańców (szacunkowo 2009). Głównym ośrodkiem miejskim wyspy jest San Antonio de Palé liczące ok. 600 mieszkańców, które jest też stolicą prowincji Pagalu. Na wyspie znajduje się wygasły wulkan, wznoszący się na wysokość 831 m n.p.m. (Pico Mazafin).

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Zatoka Gwinejska (ang. Gulf of Guinea, fr. Golfe de Guinée) - rozległa, otwarta zatoka Oceanu Atlantyckiego u zachodniego wybrzeża Afryki, między przylądkami Palmas (Liberia) i Lopez (Gabon). W jej obrębie znajdują się 2 mniejsze zatoki drugorzędne: Zatoka Beninu i Bonny (Biafra).

  Wyspa Pagalu została odkryta przez Portugalczyków 1 stycznia 1471, stąd też jej pierwotna nazwa anno bom = "szczęśliwego Nowego Roku". W latach 17781968 była w posiadaniu Hiszpanii. Na początku XX wieku stanowiła część wyspiarskiej kolonii hiszpańskiej Elobey, Annobon i Corisco. W 1909 terytorium to zostało połączone z sąsiednimi koloniami Fernando Póo i Hiszpańską Gwineą Kontynentalną (hiszp. Guinea Continental Española) w jedno terytorium Hiszpańskie Terytoria Zatoki Gwinejskiej (Territorios Españoles del Golfo de Guinea), zwane częściej jako Gwinea Hiszpańska. Od 1935 wyspa Pagalu wchodziła w skład dystryktu Fernando Póo, części początkowo kolonii Gwinei Hiszpańskiej, a w latach 19581968 - zamorskiej prowincji Gwinei Hiszpańskiej. Od 1968 należy do niepodległej Gwinei Równikowej.

  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Provinces of Equatorial Guinea (ang.). statoids.com. [dostęp 2014-05-03].
  2. Districts of Equatorial Guinea (ang.). statoids.com. [dostęp 2014-05-03].
  Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.Gwinea Hiszpańska (hiszp. Guinea Española) – od 1778 r. kolonia hiszpańska w Afryce zachodniej. Obejmowała m.in. wyspy Fernando Po (obecnie Bioko) i Annobón (obecnie Pagalu) oraz terytorium kontynentalne Río Muni (obecnie Mbini). W latach 1958–1968 prowincja zamorska, od 1964 pod nazwą Hiszpański Region Równikowy, obecnie niepodległe państwo Gwinea Równikowa.
  Warto wiedzieć że... beta

  San Antonio de Palé - miasto w Gwinei Równikowej na wyspie Pagalu. Jest stolicą regionu Pagalu. Według danych szacunkowych, w 2008 miasto zamieszkiwało ok. 4 tys. ludzi.
  Bioko (do 1973 zwana Fernando Po, Fernando Poo, w latach 1973-1979 Macias Nguema) – wulkaniczna wyspa położona w Zatoce Gwinejskiej u zachodnich wybrzeży Afryki, niedaleko wybrzeży Kamerunu. Wyspa jest częścią Gwinei Równikowej, której stolica Malabo (176,4 tys. mieszkańców - szacunkowo 2009) leży właśnie na tej wyspie. Podzielona jest na dwie prowincje Bioko Norte (776 km²) i Bioko Sur (1241 km²).
  Gwinea Równikowa, Republika Gwinei Równikowej (hiszp. Guinea Ecuatorial, República de Guinea Ecuatorial) – państwo w centralnej Afryce. W czasach kolonialnych pod nazwą Gwinea Hiszpańska. Graniczy z Kamerunem i Gabonem. Kontynentalna część państwa leży na półkuli północnej, a należąca doń wyspa Pagalu na południowej.
  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.