• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pafos - mitologia

  Przeczytaj także...
  Pafos (gr. Πάφος) – miasto na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru, ważny ośrodek turystyczny. Czwarte pod względem wielkości miasto kraju.Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.
  Mirt (Myrtus L.) – rodzaj roślin z rodziny mirtowatych. Według najnowszych ujęć taksonomicznych należy do niego tylko kilka gatunków, liczne dawniej do niego zaliczane zostały wyłączone do wielu oddzielnych rodzajów.

  Pafos (grec. Πάφος, łac. Paphos) – postać z mitologii greckiej. Była córką króla i rzeźbiarza Pigmaliona i jego żony Galatei – rzeźby zrobionej przez Pigmaliona i ożywionej przez Afrodytę. Tak samo jak jej ojciec i matka mieszkała na Cyprze. Jej córką była Myrra. Pafos często chwaliła się, że jest ona piękniejsza od samej Afrodyty. Myrra za karę zakochała się w swoim ojcu. Myrra w obawie przed gniewem ojca wybłagała Afrodytę o litość. Ona zmieniła ją w krzew mirtu. Od imienia Pafos wywodzi się nazwa miasta Pafos na wybrzeżu Cypru.

  Galatea (gr. Γαλάτεια Galáteia – ‘mlecznobiała’, łac. Galatea) – imię noszone przez dwie postacie w mitologii greckiej:Język grecki klasyczny, greka klasyczna – stadium rozwojowe języka greckiego, używanego w okresie klasycznym (500 r. p.n.e. - 350 r. p.n.e.) starożytnej Grecji. Był to jeden z ważniejszych języków starożytności, rozpowszechniony na znacznych obszarach Półwyspu Bałkańskiego i Azji Mniejszej oraz na Cyprze. Dzisiaj ten język można studiować na filologii klasycznej. Był to język bogatej literatury, w okresie klasycznym działali Tukidydes, Arystofanes, Platon, mówcy ateńscy.

  Brat Pafos[ | edytuj kod]

  Antyczni autorzy wspominają również o synu rodziców Pafos, który miał takie samo imię jak ona. Był on ojcem Kinyrasa, późniejszego króla Cypru, który podobno założył miasto Pafos.

  Myrra – według mitologii greckiej i legend przekazywanych na Cyprze Myrra była córką Kinyrasa i Pafos. (Pafos to córka Pigmaliona – króla Cypru i Galatei – wyrzeźbionej przez Pigmaliona z mleczno-białego marmuru kobiety ożywionej przez Afrodytę).Afrodyta (gr. Ἀφροδίτη Aphrodítē, łac. Aphrodite, Venus) – w mitologii greckiej bogini miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności. Najbardziej urodziwa z bogiń antycznych mitów.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Vojtech Zamarovský, Encyklopedia mitologii antycznej, Świat Książki
 • Mitologia grecka – zbiór mitów przekazywanych przez starożytną grecką tradycję opowieści o bogach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie, oraz samo funkcjonowanie świata, jego stworzenie i historię. Z mitologii czerpano wiedzę na temat świata i rozwijano na tej podstawie normy etyczne wyznaczające miejsce człowieka w ustalonym porządku świata. Wiedza płynąca z mitów nie stanowiła jednak nigdy "prawdy objawionej" i otwarta była na dyskurs, polemikę i krytykę. Sama zaś starożytna religia grecka, chociaż nie sposób o niej mówić w oderwaniu od mitologii będącej jej elementarną częścią składową, opierała się w znacznym stopniu na ortopraksji (jedności praktyk religijnych), nie zaś ortodoksji (jedności poglądów).Pigmalion (czasem także Pygmalion) – w mitologii greckiej król Cypru, który ożenił się z ożywionym przez Afrodytę posągiem kobiety z kości słoniowej - Galateą.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.