• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paenda

  Przeczytaj także...
  Austriacy – naród pochodzenia germańskiego, zamieszkujący głównie Austrię oraz włoski region Trydent-Tyrol Południowy. Ich językiem ojczystym jest język niemiecki – na terenie Austrii występuje kilka dialektów języka niemieckiego, a w powszechnym użyciu jest odrębny wariant tego języka (język niemiecki w Austrii). Dominującym wśród nich wyznaniem jest katolicyzm.Aminata Savadogo (ur. 9 stycznia 1993 w Rydze) – łotewska piosenkarka i autorka piosenek, reprezentantka Łotwy podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku.
  Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.

  Paenda, właśc. Gabriela Horn (ur. 25 stycznia 1988 w Deutschlandsbergu) – austriacka piosenkarka, autorka piosenek i producentka muzyczna. Reprezentantka Austrii w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji (2019).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wykształcenie[ | edytuj kod]

  Studiowała jazz na Wiedeńskim Instytucie Muzycznym.

  Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

  W dzieciństwie śpiewała w szkolnym chórze. Gdy miała 14 lat, napisała swoje pierwsze piosenki, zaczęła naukę gry na gitarze i fortepianie oraz podjęła współpracę z kilkoma pop-rockowymi zespołami.

  Austria uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1957 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się krajowy nadawca publiczny Österreichischer Rundfunk (ORF).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Od 2015 występuje pod pseudonimem Pænda. 2 lutego 2018 wydała swój debiutancki album studyjny, zatytułowany Evolution I, który promowała singlem „Waves”. 29 stycznia 2019 została ogłoszona reprezentantką Austrii z piosenką „Limits” w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Tel Awiwie. 26 kwietnia 2019 wydała album pt. Evolution II, będący kontynuacją jej debiutanckiej płyty. 16 maja wystąpiła w drugim półfinale konkursu i zajęła przedostatnie, 17. miejsce, przez co nie zakwalifikowała się do finału. W kwietniu 2020 roku wystąpiłą w projekcie Eurovision Home Concerts, w którym wykonała „Limits” i cover utworu reprezentantki Łotwy AminatyLove Injected”.

  Łotwa uczestniczyła w Konkursie Piosenki Eurowizji czternaście razy. Swój debiut zaliczyła w roku 2000, kiedy kraj reprezentował zespół Brainstorm i zajął ostatecznie trzecie miejsce z piosenką "My Star". Dwa lata później kraj reprezentowała Marie N, która zdobyła Grand Prix piosenką "I Wanna", pokonując faworyzowaną Maltę dwunastoma punktami. Z powodu wygranej, konkurs w 2003 odbył się w Rydze.Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Albumy studyjne
 • Evolution I (2018)
 • Evolution II (2019)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. PÆNDA ist Pop aus Ottakring (niem.). meinbezirk.at, 2018-02-19. [dostęp 2019-02-18].
  2. Josianne Zwart: Austria picks PAENDA for Eurovision 2019 (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-29. [dostęp 2019-02-18].
  3. Evolution I – Paenda (ang.). W: iTunes [on-line]. itunes.apple.com. [dostęp 2019-02-18].
  4. Waves – Single – Paenda (ang.). W: iTunes [on-line]. itunes.apple.com. [dostęp 2019-02-18].
  5. Pænda startet für Österreich beim Song Contest (niem.). W: Österreichischer Rundfunk [on-line]. orf.at, 2019-01-29. [dostęp 2019-02-18].
  6. Second Semi-Final of Tel Aviv 2019 – Eurovision Song Contest (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2020-04-10].
  7. Eurovision Home Concerts: Introducing the artists of Episode 4 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 24 kwietnia 2020. [dostęp 2020-04-24].
  iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi. Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Deutschlandsberg (słoweń. Lonč)- miasto w Austrii, w kraju związkowym Styria, siedziba i jedyne miasto w powiecie Deutschlandsberg. Około 8,2 tys. mieszkańców.
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Love Injected – singiel łotewskiej piosenkarki Aminaty Savadogo napisany przez samą artystkę i wydany na jej debiutanckiej płycie zatytułowanej Inner Voice z 2015 roku.
  Limits – autorski singiel austriackiej piosenkarki Gabrieli „Paendy” Horn, wydany cyfrowo 8 marca 2019 przez wytwórnię Wohnzimmer Records w dystrybucji Universal Music Austria.
  Autor - osoba, która stworzyła dzieło (utwór w rozumieniu prawa autorskiego). W znaczeniu potocznym twórca dzieła pisanego. Oprócz autora wyróżnia się również współautorów w sensie osób, jakie przyczyniły się do stworzenia utworu (współtworzyły utwór), a także twórców wykonawców, jakim przysługują prawa pokrewne.
  Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.95 sek.