• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paedophryne

  Przeczytaj także...
  Paedophryne kathismaphlox – gatunek płaza bezogonowego z rodziny wąskopyskowatych (Microhylidae) występujący na Papui Nowej Gwinei. Został odkryty w lutym 2003 i formalnie opisany w czerwcu 2010. Należy do grona najmniejszych na świecie znanych kręgowców.Kręgowce (Vertebrata, od łac. vertebra – kręg) – najliczniejszy podtyp strunowców (Chordata), mocno zróżnicowany morfologicznie; obejmujący kręgouste, ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki. Dotychczas opisano około 58 000 gatunków kręgowców, co stanowi około 5% opisanych gatunków zwierząt. Wielkość współcześnie żyjących kręgowców waha się od 7,7 mm u żab Paedophryne amauensis do 33,9 m u płetwala błękitnego. Cechują się obecnością tkanki kostnej, mają dwuboczną symetrię ciała z dobrze wyodrębnioną głową. Szkielet wewnętrzny stanowi podporę dla tkanek i narządów w trakcie rozwoju, umożliwiając osiąganie dużych rozmiarów. Charakterystyczną cechą kręgowców jest posiadanie czaszki, kręgosłupa i dwóch par kończyn. Układ mięśniowy składa się z dwóch mas mięśni położonych równolegle po bokach kręgosłupa. Ruch odbywa się dzięki skurczom mięśni, przyczepionych do kości lub chrząstek.
  Dime (czyt. daɪm) – amerykańska moneta dziesięciocentowa. Masa monety wynosi 2,268 g, średnica 17,91 mm, grubość 1.35 mm. Moneta jest ząbkowana – na jej obwodzie znajduje się 118 ząbków. Wykonana jest z miedzi (rdzeń monety) oraz stopu niklowomiedziowego (75% Cu i 25% Ni – zewnętrzna warstwa) tak, że całkowite proporcje obu metali w całej monecie wynoszą 91,67% Cu i 8,33% Ni.

  Paedophrynerodzaj płaza bezogonowego z podrodziny Asterophryinae w rodzinie wąskopyskowatych (Microhylidae).

  Osobnik P. amauensis na amerykańskiej dziesięciocentówce

  Zasięg występowania[ | edytuj kod]

  Rodzaj obejmuje gatunki występujące w górach południowo-wschodniej Papui-Nowej Gwinei (Zatoka Milne) i pobliskiej wyspie Fergusson należącej do wysp d’Entrecasteaux.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Dorosłe osobniki dwóch gatunków opisanych w 2011 roku, P. dekot i P. verrucosa osiągają 8–9 mm długości i w chwili opisania były najmniejszymi znanymi czworonogami. Już na początku 2012 roku został opisany gatunek P. amauensis, którego osobniki osiągają 7,7 mm długości i są najmniejszymi znanymi czworonogami i najmniejszymi kręgowcami żyjącymi obecnie na Ziemi. Wszystkie gatunki z tego rodzaju charakteryzują się zredukowanymi elementami kończyn i długim, taśmowatym językiem.

  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Papua-Nowa Gwinea (Papua New Guinea, Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei – Independent State of Papua New Guinea) – państwo w Oceanii, w Melanezji, położone w większości na wyspie Nowa Gwinea oraz dodatkowo na około 2800 wyspach. Lądowo graniczy jedynie z Indonezją, ale w najbliższym otoczeniu leżą również Australia i Wyspy Salomona. Papuę-Nową Gwineę oblewają wody Oceanu Spokojnego, Morza Nowogwinejskiego oraz Morza Koralowego.

  Systematyka[ | edytuj kod]

  Etymologia[ | edytuj kod]

  Paedophryne: gr. παιδὸς paidos „dziecko”; φρυνη phrunē, φρυνης phrunēs „ropucha”.

  Podział systematyczny[ | edytuj kod]

  Do rodzaju należą następujące gatunki:

 • Paedophryne amauensis Rittmeyer, Allison, Gründler, Thompson & Austin, 2012
 • Paedophryne dekot Kraus, 2011
 • Paedophryne kathismaphlox Kraus, 2010
 • Paedophryne oyatabu Kraus, 2010
 • Paedophryne swiftorum Rittmeyer, Allison, Gründler, Thompson & Austin, 2012
 • Paedophryne titan Kraus, 2015
 • Paedophryne verrucosa Kraus, 2011
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Paedophryne, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Kraus 2010 ↓, s. 41.
  3. D. Frost: Paedophryne Kraus, 2010 (ang.). W: Amphibian Species of the World 6.0, an Online Reference [on-line]. American Museum of Natural History. [dostęp 2020-01-18].
  4. World's Smallest Frogs Discovered in New Guinea. W: ScienceDaily [on-line]. 2011-12-12. [dostęp 2011-12-14].
  5. World's smallest creature with a vertebrate named. „The Telegraph”, 2012-01-12 (ang.). 
  6. Kraus 2010 ↓, s. 42.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. E.F. Kraus. New genus of diminutive microhylid frogs from Papua New Guinea. „ZooKeys”, s. 39–59, 2010-06-09. Pensoft Publishers. DOI: 10.3897/zookeys.48.446 (ang.). 
  2. E.F. Kraus. At the lower size limit for tetrapods, two new species of the miniaturized frog genus Paedophryne (Anura, Microhylidae). „ZooKeys”. 154, s. 71-88, 2011-12-12. Pensoft Publishers. DOI: 10.3897/zookeys.154.1963. 
  3. E.N. Rittmeyer, A. Allison, M.C. Gründler, D.K.Thompson & Ch.C. Austin. Ecological Guild Evolution and the Discovery of the World's Smallest Vertebrate. „PLoS ONE”. 7 (1), s. 1-11, 2012-01-11. University of Arkanas. DOI: 10.1371/journal.pone.0029797 (ang.). 
  Wyspy d’Entrecasteaux – grupa wysp położonych na Oceanie Spokojnym niedaleko południowo-wschodniego krańca Nowej Gwinei. Oddzielona jest od niej Cieśniną Goschen. Wyspy wchodzą w skład prowincji Papui-Nowej Gwinei Milne Bay.Rodzaj (łac. genus, l.mn. genera) – podstawowa, obowiązkowa kategoria systematyczna obejmująca gatunek lub monofiletyczną grupę gatunków wyróżnionych na podstawie jednej lub więcej cech taksonomicznych. Nazwą rodzaj określany jest też każdy takson w randze rodzaju.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Paedophryne oyatabu – endemiczny gatunek płaza bezogonowego z rodziny wąskopyskowatych (Microhylidae) występujący na Papui Nowej Gwinei. Został odkryty w sierpniu 2002 i formalnie opisany w 2010 roku. Należy do najmniejszych na świecie znanych kręgowców.
  Paedophryne swiftorum – gatunek płaza bezogonowego z rodziny wąskopyskowatych (Microhylidae) występujący na Papui Nowej Gwinei. Został odkryty w lipcu 2008 i formalnie opisany w styczniu 2012. Należy do grona najmniejszych na świecie znanych kręgowców.
  PLOS ONE (do 2012 „PLoS ONE”) – recenzowane internetowe czasopismo naukowe wydawane przez Public Library of Science na zasadach otwartego dostępu. Publikowane w nim prace dotyczą niemal wszystkich dziedzin nauki. Wszystkie treści umieszczone w „PLOS ONE” publikowane są na wolnej licencji Creative Commons w wersji 2.5 z uznaniem autorstwa (CC-BY-2.5). Teksty indeksowane są m.in. w Google Scholar, Scopus, PubMed, PubMed Central i MEDLINE.
  Płazy bezogonowe (Anura) – rząd płazów obejmujący zwierzęta przypominające żabę. Obejmuje cztery podrzędy, do których zalicza się ok. 30 rodzin, w tym również żyjące w Polsce: żabowate, ropuchowate, ropuszkowate, rzekotkowate i grzebiuszkowate.
  Zatoka Milne (ang. Milne Bay) – obszerna zatoka w prowincji Milne Bay, na południowo-wschodnim krańcu Nowej Gwinei w państwie Papua-Nowa Gwinea. Mająca ponad 35 kilometrów długości i 15 km szerokości zatoka Milne stanowi dogodne, głębokowodne kotwicowisko, otoczone od północy i południa gęsto zalesionym pasmem górskim Stirling, z wąskim bagnistym pasem wybrzeża zarośniętego mangrowiem i sago. Zatoka zawdzięcza swą nazwę brytyjskiemu admirałowi Alexandrowi Milne’owi.
  Asterophryinae – podrodzina płazów bezogonowych z rodziny wąskopyskowatych (Microhylidae), obejmujący gatunki występujące na Filipinach, Celebes, Bali, w Indonezji, Papui Nowej Gwinei oraz w północnych częściach Australii.
  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.