• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paczków - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Gmina Kamieniec Ząbkowicki – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie wałbrzyskim.
  Kamienica (niem. Kamitz, 1936–45 Grenztal) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Paczków.

  Paczkówgmina miejsko-wiejska w województwie opolskim, w powiecie nyskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie opolskim. Siedziba gminy to Paczków.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 13 828 osób.

  Dziewiętlice – (niem. Heinersdorf, cz. Pruský Jindřichov) wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Paczków.Powiat nyski - powiat w Polsce (województwo opolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Nysa.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Paczków ma obszar 79,7 km², w tym:

 • użytki rolne: 83%
 • użytki leśne: 1%
 • Gmina stanowi 6,51% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Ścibórz (niem. Stübendorf) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Paczków.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Paczków w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Paczkow.png

  Sołectwa[]

  Dziewiętlice, Frydrychów, Gościce, Kamienica, Kozielno, Lisie Kąty, Stary Paczków, Ścibórz, Trzeboszowice, Wilamowa, Ujeździec, Unikowice.

  Sąsiednie gminy[]

  Kamieniec Ząbkowicki, Otmuchów, Ziębice, gmina Złoty Stok. Gmina sąsiaduje z Czechami.

  Przypisy

  Gmina Złoty Stok – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie wałbrzyskim.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Paczków (niem. Patschkau, dial. Potschke) – miasto w woj. opolskim, w powiecie nyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Paczków. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do starego woj. opolskiego.
  Województwo opolskie – jedno z 16 województw w Polsce. Obejmując obszar o powierzchni 9412 km² jest obecnie najmniejszym województwem w Polsce. Według danych z 30 czerwca 2010 r. miało 1 029 894 mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Opole.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Wilamowa – (niem. Alt Wilmsdorf) wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Paczków.
  Gościce – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Paczków. Gościce leżą na Przedgórze Paczkowskie, liczba mieszkańców to około 470 osób. Przedłużeniem wsi w Czechach jest wieś Horní Hoštice.
  Kozielno – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Paczków. Kozielno (240-250 m n.p.m.), wieś położona w dolinie Nysy Kłodzkiej. W południowo - zachodniej części województwa opolskiego.W południowo - zachodniej części województwa opolskiego, od północy graniczy w chwili obecnej z jeziorem Paczkowskim od strony południowej ze wsią Kamienica. Od zachodu z Błotnicą, która należy do województwa dolnośląskiego, i od wschodu z miastem Paczków, które stanowi centrum administracyjne i gospodarcze gminy.
  Trzeboszowice (dawn. Siemiałowice, niem. Schwammelwitz) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Paczków.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.