• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pacyfik - imię

  Przeczytaj także...
  Pacyfik z San Severino, wł. San Pacifico da Sanseverino Marche, właśc. Carlo Antonio Divini (ur. 1 marca 1653 w San Severino w Marche, zm. 24 września 1721 tamże) – franciszkanin obserwant (OFM), kapłan, święty Kościoła katolickiego.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  21 września jest 264. (w latach przestępnych 265.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 101 dni.

  Pacyfikimię męskie pochodzenia łacińskiego, oznaczające "ten, który zaprowadza pokój". Pod tym imieniem znanych jest wielu świętych katolickich, m.in. św. Pacyfik z San Severino.

  Pacyfik imieniny obchodzi 4 czerwca, 21 września i 24 września.

  Znane osoby noszące to imię:

 • Antoni Pacyfik Dydycz – biskup senior drohiczyński
 • Przypisy

  1. Pacyfik. Deon.pl. [dostęp 2014-06-18].
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.Antoni Pacyfik Dydycz (ur. 24 sierpnia 1938 w Serpelicach) – polski biskup rzymskokatolicki, kapucyn, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, biskup diecezjalny drohiczyński od 1994.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.