Forum Wysp Pacyfiku (ang. Pacific Islands Forum), do 2000 Forum Południowego Pacyfiku (ang. South Pacific Forum) – organizacja międzynarodowa, utworzona 5 sierpnia 1971 na spotkaniu w Wellington (Nowa Zelandia), w celu omawiania wspólnych problemów krajów południowego Pacyfiku. Siedziba organizacji mieści się w Suvie (Fidżi). Forum Wysp Pacyfiku jest obserwatorem w Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych. W celu współpracy gospodarczej pomiędzy członkami organizacji powołano Biuro Współpracy Gospodarczej Południowego Pacyfiku (South Pacific Bureau for Economic Cooperation). Pod egidą Forum w 1985 zawarto traktat z Rarotonga o utworzeniu na południowym Pacyfiku strefy bezatomowej. Na szczycie w Biketawa (Kiribati) w 2000 przywódcy krajów Forum przyjęli deklarację z Biketawa, dotyczącą współpracy regionalnej w dziedzinie bezpieczeństwa i przeciwdziałania politycznej destabilizacji krajów regionu. 50. szczyt Forum odbył się w dniach 13–16 sierpnia 2019 w Funafuti (Tuvalu), poruszono na nim m. in. problem zmian klimatu.
Samoa (pełna oficjalna nazwa: Niezależne Państwo Samoa) – państwo w Oceanii, obejmujące zachodnią część Wysp Samoa (pozostałe stanowią terytorium Stanów Zjednoczonych jako Samoa Amerykańskie). Do 1997 znane było jako Samoa Zachodnie.Międzynarodowa organizacja rządowa (organizacja rządowa, ang. International Governments Organizatons – IGOs, governmental organization – GO) – związek przynajmniej trzech państw powoływany umową międzynarodową w celu realizacji celów statutowych. Podstawy prawne ich funkcjonowania stanowi prawo międzynarodowe.
Do Forum Wysp Pacyfiku należy 18 krajów:
Australia
Fidżi (zawieszone w okresie 2 maja 2009 – 22 października 2014)
Kiribati
Mikronezja
Nauru
Niue
Nowa Kaledonia
Nowa Zelandia
Palau
Papua-Nowa Gwinea
Polinezja Francuska
Samoa
Tonga
Tuvalu
Vanuatu
Wyspy Cooka
Wyspy Marshalla
Wyspy Salomona
Członkiem stowarzyszonym Forum jest
Tokelau.
Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Wyspy Marshalla (Republika Wysp Marshalla, mah Aolepān Aorōkin M̧ajeļ, ang. Republic of the Marshall Islands) – państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym, położone na północ od Nauru i Kiribati, na wschód od Mikronezji oraz na południe od amerykańskiej wyspy Wake.
Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta
Papua-Nowa Gwinea (Papua New Guinea, Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei – Independent State of Papua New Guinea) – państwo w Oceanii, w Melanezji, położone w większości na wyspie Nowa Gwinea oraz dodatkowo na około 2800 wyspach. Lądowo graniczy jedynie z Indonezją, ale w najbliższym otoczeniu leżą również Australia i Wyspy Salomona. Papuę-Nową Gwineę oblewają wody Oceanu Spokojnego, Morza Nowogwinejskiego oraz Morza Koralowego.
Traktat z Rarotonga (ang. South Pacific Nuclear Free Zone Treaty) – układ o utworzeniu strefy bezatomowej na obszarze południowo-wschodniego Pacyfiku, podpisany 6 sierpnia 1985 na wyspie Rarotonga. Spisany w języku angielskim. Zgodnie z art. 15 obowiązuje od zdeponowania 8 ratyfikacji, co nastąpiło 11 grudnia 1986 r. Depozytariuszem wedle art. 16 jest Sekretariat Forum Południowego Pacyfiku (South Pacific Forum). Do układu należy 13 państw.
Ieremia Tienang Tabai (ur. 1950) - premier, a po uzyskaniu przez państwo niepodległości, pierwszy prezydent Kiribati, urzędujący w latach 1979-1991, z krótką przerwą na przełomie 1982 i 1983 roku, członek Narodowej Partii Postępu Kiribati.
Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
Wyspy Cooka (ang. Cook Islands; maoryski Kuki Airani) – samorządne terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii na południowym Oceanie Spokojnym w Polinezji obejmujące wyspy o tej samej nazwie.
Palau, Republika Palau (ang. Republic of Palau, palau Belau, Beluu era Belau) – wyspiarskie państwo samorządowe, stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi, położone na Oceanie Spokojnym, w Oceanii oraz w Mikronezji, ok. 1160 km na południe od Guam, ok. 800 km na wschód od Filipin i 3200 km na południe od Tokio. Obejmuje zachodnią część archipelagu Karolinów oraz 4 pojedyncze wyspy koralowe (Sonsorol, Merir, Pulo Anna i Tobi) i atol Helen (łącznie ponad 250 wysp).
Tuvalu (dawniej: Terytorium Tuvalu, Wyspy Ellice) – państwo położone na Oceanie Spokojnym w zachodniej Polinezji (na północ od Fidżi), Tuvalu tworzy archipelag po angielsku zwany Tuvalu Islands (dawne nazwy angielskie to Lagoon Islands i Ellice Islands), po polsku zaś Wyspami Lagunowymi.