• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pabianice - gmina wiejska

  Przeczytaj także...
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Gmina Tuszyn (1925-54 gmina Kruszów) – gmina miejsko-wiejska w województwie łódzkim, w powiecie łódzkim wschodnim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim.
  Pabianice – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim. Drugie co do liczby mieszkańców miasto aglomeracji łódzkiej. Pabianice należą do Związku Miast Polskich. Pod względem liczby ludności są trzecim (po Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim) miastem w województwie łódzkim a 59. w Polsce. Pod względem powierzchni miasto znajduje się na 9. pozycji w województwie łódzkim a 150. w Polsce. Były miastem duchownym.
  Sztandar Gminy Pabianice

  Pabianice (do 1954 gmina Górka Pabianicka) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie łódzkim.

  Budynek urzędu gminy w Pabianicach
  Mapa gminy Pabianice

  Siedziba Urzędu Gminy nie znajduje się na jej terenie, lecz w sąsiadującym z gminą mieście Pabianice. W skład gminy wchodzi 18 sołectw.

  Według danych z listopada 2014 gminę zamieszkiwało 6368 osób.

  Petrykozy-Osiedle – część wsi Petrykozy w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim, w gminie Pabianice.Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.

  Położenie[]

  Położenie geograficzne gminy jest nietypowe: dwie części leżą na północy i południu od Pabianic, przedzielone powierzchnią miasta. Teren leży na wysokości 163 – 200 m n.p.m.

  Sąsiednie gminy:

  Gmina Dobroń (do 1929 gmina Wymysłów) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie sieradzkim.Powiat łaski – powiat w Polsce (w zachodniej części województwa łódzkiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Łask.
 • Dłutów, Konstantynów Łódzki, Lutomiersk, Dobroń {Powiat pabianice}
 • Rzgów, Tuszyn, {Powiat łódzki wschodni}
 • Wodzierady {Powiat łaski}
 • Miasta: Pabianice, Łódź

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2009 gmina Pabianice ma obszar 87,69 km², w tym:

 • użytki rolne: 72%
 • użytki leśne: 16%
 • Gmina stanowi 17,82% powierzchni powiatu pabianickiego.

  Adam Bernard Mickiewicz herbu Poraj (ur. 24 grudnia 1798 w Zaosiu lub Nowogródku, zm. 26 listopada 1855 w Konstantynopolu) – polski poeta, działacz i publicysta polityczny, wolnomularz. Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu (grono tzw. Trzech Wieszczów) oraz literatury polskiej w ogóle, a nawet za jednego z największych na skalę europejską. Określany też przez innych, jako poeta przeobrażeń oraz bard słowiański. Członek i założyciel Towarzystwa Filomatycznego, mesjanista związany z Kołem Sprawy Bożej Andrzeja Towiańskiego. Jeden z najwybitniejszych twórców dramatu romantycznego w Polsce, zarówno w ojczyźnie, jak i w zachodniej Europie porównywany do Byrona i Goethego. W okresie pobytu w Paryżu był wykładowcą literatury słowiańskiej w Collège de France. Znany przede wszystkim jako autor ballad, powieści poetyckich, dramatu Dziady oraz epopei narodowej Pan Tadeusz uznawanej za ostatni wielki epos kultury szlacheckiej w Rzeczypospolitej Obojga Narodów.Kornel Makuszyński (ur. 8 stycznia 1884 w Stryju, zm. 31 lipca 1953 w Zakopanem) – polski prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury. Przed II wojną światową był jednym z najpoczytniejszych, najbardziej popularnych i najbardziej płodnych literacko polskich pisarzy.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2009:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Pabianice w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Pabianice.png

  Oświata[]

  Przedszkola:

 • Przedszkole w Pawlikowicach
 • Przedszkole w Żytowicach
 • Przedszkole w Petrykozach
 • Szkoły podstawowe:

 • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Bychlewie.
 • Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pawlikowicach
 • Szkoła Podstawowa im. Hansa Christiana Andersena w Petrykozach
 • Szkoła Podstawowa w Piątkowisku
 • Gimnazja:

 • Publiczne Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Piątkowisku
 • Sport[]

 • piłka nożna
 • Burza Pawlikowice, Jutrzenka Bychlew, LKS Orzeł Piątkowisko.
 • Sołectwa[]

  Bychlew, Gorzew, Górka Pabianicka, Hermanów, Jadwinin, Janowice, Konin, Kudrowice, Pawlikowice, Petrykozy, Piątkowisko, Rydzyny, Szynkielew, Świątniki, Terenin, Wola Żytowska, Żytowice.

  Powiat łódzki wschodni – powiat w Polsce (województwo łódzkie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Siedzibą władz jest miasto Łódź.Konstantynów Łódzki – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim, położone nad rzeką Ner, wchodzi w skład aglomeracji łódzkiej.

  Pozostałe miejscowości[]

  Huta Janowska, Majówka, Okołowice, Petrykozy-Osiedle, Porszewice, Władysławów, Wysieradz.

  Przypisy

  1. PKW.
  2. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2013 r.. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2013-07-26. ISSN 1505-5507.
  3. Lucyna Nowak, Joanna Stańczyk, Agnieszka Znajewska. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 31 XII 2009 r.). , 2009-11. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1734-6118 (pol.). 
  4. http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Pabianice, w oparciu o dane GUS.
  Huta Janowska – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim, w gminie Pabianice. Wieś jest częścią składową sołectwa Janowice.Pawlikowice – wieś sołecka w Polsce, w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim, w gminie Pabianice w bezpośrednim sąsiedztwie drogi wojewódzkiej nr 485.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Petrykozy – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim, w gminie Pabianice. Wieś jest siedzibą sołectwa Petrykozy, w którego skład wchodzi również Osiedle Petrykozy.
  Maria Salomea Skłodowska-Curie (ur. 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy) – uczona polsko-francuska, fizyk, chemik, dwukrotna noblistka.
  Gmina Rzgów (do 1953 gmina Gospodarz) - gmina miejsko-wiejska w województwie łódzkim, w powiecie łódzkim wschodnim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie łódzkim.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Gmina Wodzierady – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie łaskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie sieradzkim.
  Górka Pabianicka – wieś sołecka w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim, w gminie Pabianice.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.051 sek.