Paar (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paar - rzeka w południowych Niemczech (w Bawarii), prawy dopływ Dunaju. Długość - 134 km.

Dunaj (łac. Danubius, niem. Donau, słow. Dunaj, węg. Duna, chorw. Dunav, serb. i bułg. Дунав, rum. Dunărea, ukr. Дунай gr. Ίστρος (Istros) – druga co do długości (po Wołdze) rzeka w Europie.Ammersee – jezioro oraz obszar wolny administracyjnie (gemeindefreies Gebiet) w Niemczech w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Monachium, w powiecie Landsberg am Lech. Teren jest niezamieszkany. Leży na południowy zachód od Monachium.

Źródła Paar leżą na wzgórzach morenowych na północ od jeziora Ammersee w centralnej części Wyżyny Bawarskiej, skąd rzeka płynie na północ równolegle do rzeki Lech. Koło miasta Friedberg Paar skręca na północny wschód i przebija się przełomem wstecznym przez wzgórza. Uchodzi do Dunaju niedaleko wsi Manching. Ujście jest sztuczne, poprzednie leżało 6 km na zachód.

Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.Wyżyna Bawarska (również Przedgórze Alpejskie; niem. Alpenvorland) – rozległa wyżyna w południowych Niemczech (Bawaria), między doliną Dunaju na północy a Alpami na południu. Niemiecka część przedgórza Alp.
Rzeka Paar w Baar-Ebenhausen
Reklama