• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Państwowa Akademia Medyczna im. I.I. Miecznikowa w Petersburgu

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Stanisław Karol Władyczko (ur. 4 listopada 1878 w Kownie, zm. 18 lipca 1936 w Wilnie) – polski lekarz neurolog i psychiatra, profesor Instytutu Psychoneurologicznego w Petersburgu i Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie.
  Władimir Michajłowicz Biechtieriew (ros. Владимир Михайлович Бехтерев, ur. 20 stycznia/1 lutego 1857 w Sorali, zm. 24 grudnia 1927 w Moskwie) – rosyjski lekarz neurolog, psychiatra i psycholog, neuroanatom.

  Państwowa Akademia Medyczna im. I.I. Miecznikowa w Petersburgu (ros. Санкт-Петербургская государственная медицинская академия им. И. И. Мечникова) – rosyjska państwowa uczelnia medyczna.

  Od założenia w 1907 roku uczelnię ukończyło około 35000 lekarzy. Początkowo działała jako Instytut Psychoneurologiczny, którego założycielem i pierwszym dyrektorem był Władimir Biechtieriew. W 1920 rokuuczelnia została przemianowana na 2. Leningradzki Instytut Medyczny i połączona ze szpitalem im. I.I. Miecznikowa. Od 1946 do 1995 funkcjonowała pod nazwą Leningradzkiego Sanitarno-Higienicznego Medycznego Instytutu.

  Na uczelni wykładał m.in. Stanisław Karol Władyczko - polski lekarz neurolog i psychiatra, profesor.

  Uwagi

  1. Ленинградский санитарно-гигиенический медицинский институт

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • http://mechnik.spb.ru/academy/ • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.