• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Państwo przylądkowe

  Przeczytaj także...
  Republika Południowej Afryki (RPA, afr. Republiek van Suid-Afrika, ang. Republic of South Africa) – państwo na południowym krańcu Afryki.Gerbera (Gerbera L.) – rodzaj bylin należący do rodziny astrowatych. Liczy około 40–50 gatunków występujących w stanie dzikim w południowo-wschodniej Afryce i na Madagaskarze oraz w tropikalnych rejonach Azji i na Tasmanii. Nazwa rośliny pochodzi od nazwiska niemieckiego botanika Traugotta Gerbera. Gatunkiem typowym jest Gerbera linnaei Cass..
  Państwo florystyczne, roślinne – najwyższa rangą jednostka podziału fitogeograficznego o swoistej florze, która powiązane jest pochodzeniem i historią. Charakterystyczną cechą państwa roślinnego jest endemizm na poziomie rodzin i rodzajów. Granice państwa mogą obejmować różne formacje roślinne.

  Państwo Przylądkowe (Capensis) – najmniejsze państwo florystyczne na świecie. Obejmuje terytorium o powierzchni ok. 85000 km na południowym krańcu Afryki (RPA). Mimo małego terytorium, to miejsce charakteryzuje się nadzwyczaj bogatą florą, liczącą ponad 8500 gatunków. 6 rodzin endemicznych. Bardzo licznie reprezentowane są m.in. rodzaje: pelargonia (2300 gatunków) i przypołudnik (2500 gatunków). Te ostatnie zwane są "żywymi kamieniami". Owocem tych roślin jest torebka, która otwiera się podczas deszczu.

  Frezja (Freesia Eckl. ex Klatt) – rodzaj bylin należący do rodziny kosaćcowatych. Należy do niego ok. 6 gatunków roślin pochodzących z południowej Afryki, z Przylądka Dobrej Nadziei. Nazwa naukowa nadana przez Friedricha Klatta i wywodząca się z niej nazwa zwyczajowa w języku polskim utworzona została od nazwiska Friedricha Freese – lekarza z zawodu i botanika z zamiłowania, choć bywa też błędnie uznawane za uhonorowanie Eliasa Magnusa Friesa.Przypołudnik (Mesembryanthemum L.) – rodzaj roślin należący do rodziny pryszczyrnicowatych (syn. przypołudnikowate). Zamieszkuje głównie suche obszary południowej Afryki, obszaru śródziemnomorskiego, Pólwyspu Arabskiego i Australii. Liczy ok. 70 gatunków. Gatunkiem typowym jest Mesembryanthemum nodiflorum L..

  Dzięki izolacji przez łańcuchy górskie i obszary pustynne roślinność posiada wybitnie odrębny charakter – wśród występujących tu gatunków aż 73% stanowią endemity.

  We florze przylądkowej człowiek nie znalazł ważnych gospodarczo roślin, dała ona jednak ponad 1000 gatunków roślin ozdobnych z rodzajów takich jak: kliwia, pelargonia (Pelargonium), gerbera (Gerbera), mieczyk (Gladiolus), amarylis (Amaryllis), frezja (Freesia) i liczne rośliny gruboszowate.

  Amarylis (Amaryllis) – monotypowy rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych. Należy do niego 1 gatunek – Amaryllis belladonna pochodzący z Afryki Południowej .Kliwia (Clivia Lindl.) – rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych. Nazwa nadana została dla uczczenia lady Clive, hrabiny Northumberland, która była znanym patronem ogrodnictwa i w jej ogrodzie po raz pierwszy zakwitła Clivia nobilis. Do rodzaju należy kilka gatunków, gatunkiem typowym jest Clivia nobilis Lindl.

  Dominującą formacją roślinną są zarośla twardolistne (fynbos). Mniejsze powierzchnie zajmują mezofilne zbiorowiska leśne i formacje kserofitów.

  W obrębie państwa wyróżniany jest tylko jeden obszar:

 • Obszar Przylądkowy (1 prowincja)
 • Przypisy

  1. Kornaś Jan, Medwecka-Kornaś Anna: Geografia roślin. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN SA, 2002, s. 564-580. ISBN 8301137827.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Endemit – takson (najczęściej gatunek) unikatowy dla danego miejsca albo regionu, występujący na ograniczonym obszarze, nigdzie indziej nie występujący naturalnie.
  Litops (Lithops) – rodzaj sukulentów z rodziny przypołudnikowatych. Znany pod zwyczajową nazwą żywe kamienie. Pochodzi z Afryki, głównie z Namibii i RPA. Należy do niego ok. 40 gatunków.
  Mieczyk (Gladiolus L.) – rodzaj roślin należący do rodziny kosaćcowatych. Należy do niego ok. 180 gatunkow roslin występujących na ciepłych obszarach Europy, Bliskiego Wschodu i południowej Afryki . Szczególnie licznie występuje na Maskarenach i na obszarze śródziemnomorskim. Nazwa pochodzi z łacińskiego gladius – miecz. Gatunkiem typowym jest Gladiolus communis L..
  Gruboszowate (Crassulaceae) – rodzina roślin należąca do rzędu skalnicowców. Należy do niej ok. 1500 gatunków występujących głównie w krajach ciepłych (szczególnie wiele w Afryce). Należą tu sukulenty liściowe występujące przeważnie na siedliskach ubogich w wodę. Rosną na terenach piaszczystych i wśród skał, często na obszarach górskich. W Polsce w naturze spotykani są przedstawiciele rodzajów: rojnik, rozchodnik, różeniec i uwroć.

  Reklama