• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Państwa uczestniczące w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008

  Przeczytaj także...
  Wyspy Marshalla (Republika Wysp Marshalla, mah Aolepān Aorōkin M̧ajeļ, ang. Republic of the Marshall Islands) – państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym, położone na północ od Nauru i Kiribati, na wschód od Mikronezji oraz na południe od amerykańskiej wyspy Wake.Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.
  Czarnogóra (czarnogórski Црна Гора/Crna Gora, języki niesłowiańskie: Montenegro, do października 2007 r. – Republika Czarnogóry) – państwo w Europie Południowej. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią.

  Na XXIX Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie (8-24 sierpnia 2008) wystartowali sportowcy z 204 spośród 205 krajowych federacji sportowych (nie zostali zgłoszeni reprezentanci Brunei, cztery lata wcześniej w Atenach było ich 202).

  Państwa uczestniczące

  W Pekinie po raz pierwszy startowali zawodnicy z Tuvalu i Wysp Marshalla. Po raz pierwszy również oddzielnie wystąpili zawodnicy z Czarnogóry i Serbii.

  Problemy związane z występami na igrzyskach[]

 • Po zamieszkach w Tybecie na początku marca 2008 niektóre kraje zachodnie rozważały ewentualny bojkot igrzysk. Ostatecznie żaden kraj igrzysk nie zbojkotował.
 • Jako jedyne z dotychczas występujących na igrzyskach państw, nie pojawiło się Brunei. MKOl czekał na zgłoszenie reprezentantów tego kraju aż do godziny 12.00 8 sierpnia 2008. Ze względu na niezgłoszenie żadnych sportowców i nie ogłoszenie oficjalnego wycofania się z igrzysk, Brunei zostało zdyskwalifikowane i grożą mu sankcje karne ze strony MKOl.
 • Igrzyska w Pekinie miały być pierwszymi igrzyskami, na których sportowcy z Korei Południowej i Korei Północnej wystąpią jako jedna ekipa. Ostatecznie nie udało się jednak osiągnąć w tej sprawie porozumienia między obydwoma państwami. Po raz pierwszy od igrzysk w Sydney w 2000 roku państwa te weszły oddzielnie na stadion podczas ceremonii otwarcia igrzysk.
 • 24 lipca 2008 MKOl wykluczył Irak z udziału w igrzyskach z powodu politycznych nacisków wywieranych przez rząd iracki na tamtejszy krajowy komitet olimpijski. Jednak 29 lipca MKOl zadecydował, że reprezentacja Iraku może wziąć udział w igrzyskach, jednak może wystawić tylko 5 lekkoatletów.
 • Drugiego dnia igrzysk, 9 sierpnia 2008, Gruzja ogłosiła, że ze względu na konflikt w Osetii Południowej wycofuje się z rywalizacji. Ostatecznie jednak gruzińscy sportowcy nie opuścili igrzysk.
 • Lista państw uczestniczących[]

  W Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie udział wzięło udział 11 128 sportowców w 28 dyscyplinach sportu.

  Tuvalu (dawniej: Terytorium Tuvalu, Wyspy Ellice) – państwo położone na Oceanie Spokojnym w zachodniej Polinezji (na północ od Fidżi), Tuvalu tworzy archipelag po angielsku zwany Tuvalu Islands (dawne nazwy angielskie to Lagoon Islands i Ellice Islands), po polsku zaś Wyspami Lagunowymi.Gruzja (gruz. საქართველო, Sakartwelo) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym (Zakaukaziu). Obszar 69,7 tys. km². Graniczy na północy z Rosją, na wschodzie z Azerbejdżanem, a na południu z Armenią i Turcją; zachodnią granicę kraju wyznacza wybrzeże Morza Czarnego. Stolicą Gruzji jest Tbilisi, przy czym od 2012 r. siedzibą parlamentu jest Kutaisi, a sądu konstytucyjnego Batumi.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zawodnik – osoba biorąca udział w przedsięwzięciu najczęściej o charakterze sportowym, w którym konkuruje z innymi osobami. W zależności od rodzaju i charakteru przedsięwzięcia zawodnik może również współpracować z grupą osób (drużyną), aby konkurować, na ściśle określonych zasadach, z inną grupą zawodników.
  29. Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2008 rozgrywały się w Pekinie, stolicy Chin, od 8 do 24 sierpnia (niektóre mecze piłki nożnej odbyły się 6 i 7 sierpnia, czyli przed oficjalnym otwarciem).
  XXVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie rozgrywane były w Atenach (Grecja) w dniach 13-29 sierpnia 2004. Uczestniczyło w nich ponad 10 500 sportowców z 202 państw. Rozdanych zostało 301 kompletów medali w 28 dyscyplinach olimpijskich.
  Wojna w Osetii Południowej 2008 – konflikt zbrojny między siłami wojskowymi Gruzji, a wojskami separatystycznej Osetii Południowej, Abchazji i Rosji, który wybuchł w nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 roku, szesnaście lat po zakończeniu poprzedniej wojny, w wyniku której Osetia Południowa de facto uniezależniła się od Gruzji.
  Brunei (mal. Brunei, Brunei Darussalam), oficjalnie Państwo Brunei Darussalam (mal. Negara Brunei Darussalam) – państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej, na północnym wybrzeżu wyspy Borneo. Brunei graniczy z Malezją. Ma dostęp do Morza Południowochińskiego.

  Reklama