• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pałacyk Śleszyńskich w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Ambasada Serbii w Polsce, oficjalna nazwa: Ambasada Republiki Serbii (Ambasada Srbije) – serbska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie przy ul. Rolnej 175 a/b.Willa Gawrońskich nazwana też Pałacykiem Gawrońskich lub Pałacykiem Leszczyńskich – budynek znajdujący się w Warszawie w Al. Ujazdowskich 23.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Pałacyk Śleszyńskich – pałac znajdujący się w Alejach Ujazdowskich 25 w Warszawie.

  Park Ujazdowski w Warszawie – park miejski w Warszawie, znajduje się pomiędzy Trasą Łazienkowską a ulicą Piękną. Powstał w 1893 r. według projektu inż. Franciszka Szaniora. Atrakcjami parku są: staw według projektu Williama Heerleina Lindleya oraz wodospad według planów Alfonsa Grotowskiego. Otwarcie parku odbyło się 10 sierpnia 1896. Został wpisany do rejestru zabytków w 1965. W latach 2000–2002 przeprowadzono rewaloryzację parku.Pałacyk Wilhelma Ellisa Raua – neorenesansowy pałac zaprojektowany przez Leandra Marconiego dla Wilhelma Ellisa Raua mieszczący się w Warszawie przy Al. Ujazdowskich 27 i od Pięknej 10a.

  Historia[]

  Pałac został wybudowany w 1826 według projektu Antonia Corazziego dla Stanisława Śleszyńskiego i jego żony Gertrudy. Najbardziej charakterystycznym elementem dwukondygnacyjnego, pięcioosiowego budynku jest monumentalny portyk. Posesja należała do rodziny Śleszyńskiego do 1852. W 1840 mieścił się w nim konsulat Wielkiej Brytanii. Później budynek należał m.in. do Lesserów, Potockich i Kirchmajerów.

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Pałac Rembielińskiego (także pałac Lesserów) – pałac znajdujący się przy Warszawie w Alejach Ujazdowskich 6a (przy skrzyżowaniu z ul. Piękną).

  Budynek został zniszczony podczas II wojny światowej. Został odbudowany w 1947–1948 według projektu Heleny i Szymona Syrkusów. Posesję budynku połączono z posesją Al. Ujazdowskie nr 23 (willa Gawrońskich) i przeznaczono dla ambasady Jugosławii. Następnie mieściła się w nim ambasada Serbii.

  Antonio Corazzi (ur. 17 grudnia 1792 w Livorno, zm. 28 kwietnia 1877 we Florencji) – włoski architekt działający w Polsce w latach 1819–1847, przedstawiciel klasycyzmu.Ambasada Wielkiej Brytanii w Polsce (British Embassy in Poland) – brytyjska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie, przy ul. Kawalerii 12.

  Otoczenie[]

 • Pałacyk Wilhelma Ellisa Raua
 • Pałac Rembielińskiego
 • Park Ujazdowski
 • Bibliografia[]

 • Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 608. ISBN 83-01-08836-2.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Zdjęcia pałacyku na portalu warszawa1939.pl
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.