• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pałac sportów zimowych Ajsbierg

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie – odbędą się w rosyjskiej miejscowości Soczi w dniach 7 - 23 lutego 2014 roku. Zawody oprócz Soczi odbędą się również w Krasnej Polanie.
  Soczi (ros.: Сочи, gruz.: სოჭი) – miasto – największy letni kurort w Rosji – położone w Kraju Krasnodarskim niedaleko granicy z Gruzją (Abchazja). Od strony północno-zachodniej miasto otoczone jest przez góry Kaukaz; aglomeracja rozpościera się nad brzegiem Morza Czarnego, wzdłuż drogi biegnącej z Dżubga do Suchumi, na długości 147 km, co czyni je drugim pod względem długości miastem na świecie. Liczba mieszkańców: 328.014 (2004). Organizator 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

  Pałac sportów zimowych "Ajsbierg" (ros. Dworiec zimniego sporta "Ajsbierg" Дворец зимнего спорта Айсберг) – hala sportowo-widowiskowa w Soczi w Kraju Krasnodarskim w Rosji, zbudowana jako miejsce rozgrywania zawodów w łyżwiarstwie figurowym i short tracku podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014.

  Short track, łyżwiarstwo szybkie na torze krótkim – jedna z najmłodszych wyczynowych dyscyplin sportów zimowych. Narodziła się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Wpisana do programu Zimowych igrzysk azjatyckich.Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.

  Budowa hali trwała od roku 2009 do czerwca 2012. Widownia może pomieścić 12 tysięcy osób. Zmiana konfiguracji lodowiska z figurowej na wyścigową lub odwrotnie może zostać dokonana w ciągu dwóch godzin. W grudniu 2012 odbyła się tam pierwsza duża impreza międzynarodowa, którą były zawody finałowe Pucharu Świata w łyżwiarstwie figurowym.

  Łyżwiarstwo figurowe – zimowa dyscyplina sportu, polegająca na jeździe na łyżwach oraz wykonywaniu dodatkowych elementów: skoków, piruetów, kroków, spiral oraz podnoszeń. Często łączy się je w sekwencje i kombinacje. Jest to sport podobny do gimnastyki artystycznej, więc wymaga również zdolności tanecznych, poczucia rytmu, dobrej giętkości ciała oraz koordynacji ruchów. Dlatego łyżwiarze trenują też balet i gimnastykę. Zawody rozgrywane są indywidualnie, w parach bądź w zespołach (tzw. formacjach). Łyżwiarstwo figurowe jest jedną z dyscyplin zimowych igrzysk olimpijskich. Jest ono jednym z najpopularniejszych sportów zimowych.

  Nie jest jeszcze jasne, co stanie się z halą po igrzyskach. Pierwotnie planowano jej rozbiórkę i odbudowę w innym rosyjskim mieście, gdzie byłaby bardziej potrzebna. Później pojawiła się koncepcja pozostawienia jej w Soczi, ale rozważane jest zarówno utrzymanie jej funkcji łyżwiarskich, jak i przebudowa na welodrom.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Iceberg Skating Palace, sochi2014.com (ang.) [dostęp 2013-04-21] • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama