• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pałac Narodowy Sintra

  Przeczytaj także...
  Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.Zamek Maurów (port: Castelo dos Mouros) – średniowieczny zamek położony w centralnej Portugalii, w parafii Santa Maria e São Miguel, w miejscowości Sintra, położony na szczycie wzgórza, w paśmie górskim Serra de Sintra. Zbudowany został w czasie panowania Maurów na Półwyspie Iberyjskim. Następnie, po zdobyciu przez chrześcijan, został zamieniony w twierdzę. Był strategicznym miejscem w czasie trwania rekonkwisty.
  Kalif (arab. chalifa, „następca”) – tytuł następców Mahometa, czyli przywódców muzułmańskich społeczności państwowo-religijnych zwanych kalifatami. Pierwszym kalifem po śmierci Mahometa w 632 roku został Abu Bakr. Po zamordowaniu kalifa Alego w 661 roku, w wyniku sporu o sukcesję, doszło do rozłamu wewnątrz wyznawców islamu na szyitów i sunnitów. Kalifowie szybko zaczęli tracić władzę polityczną nad rozrastającym się imperium muzułmańskim. W 909 r. powstał szyicki kalifat w Kairze, zniszczony przez Saladyna w 1171 r. W 929 roku emir Kordoby, Abd ar-Rahman III, ogłosił się kalifem, jednak jego kalifat rozpadł się już w 1031 r.

  Pałac Narodowy Sintra (port: Palácio Nacional de Sintra, zwany również Palácio da Vila, Pałac Miejski) – pałac znajdujący się w miejscowości Sintra, w dystrykcie Lizbona, w Portugalii. Dawna letnia rezydencja królów Portugalii. Jest najlepiej zachowanym średniowiecznym pałacem królewskim w Portugalii. Obecnie mieście się w nim muzeum historyczne.

  Alfons VI zwany Zwycięskim (port. Afonso VI o Vitorioso, 21 sierpnia 1643 - 12 września 1683) - drugi król Portugalii z dynastii Bragança od 6 listopada 1656 do 12 września 1667.Sintra - miasto gminne w Portugalii, w dystrykcie Lizbony. Leży ok. 25 km na północny zachód od Lizbony. Liczy około 33 000 mieszkańców.

  Historia[]

  Pierwsze budowle zostały wzniesione w tym miejscu przez Maurów w VIII w. W X stuleciu znajdował się tu pałac - rezydencja arabskiego kalifa, chroniona przez pobliską twierdzę Castelo dos Mouros. W czasie rekonkwisty w 1147 r. Sintra została zdobyta przez pierwszego króla Portugalii, Alfonsa I. W 1281 r. król Dionizy I nakazał odbudowę mocno już zniszczonego Palácio de Oliva (jak go wówczas nazywano). Wiek później w 1385 r. król Jan I Wielki zlecił całkowitą przebudowę centralnej części pałacu wraz z pomieszczeniami kuchennymi, które otrzymały dwa charakterystyczne, wielkie, stożkowe kominy. Za panowania Manuela I Szczęśliwego w latach 1495-1521 dokonano przebudowy kompleksu w stylu manuelińskim.

  Alfons I, znany bardziej jako Alfons Henryk Port. Afonso Henriques, nazywany Zdobywcą (ur. 25 lipca 1109, zm. 6 grudnia 1185) – pierwszy król Portugalii, od 26 lipca 1139.Język portugalski (port. língua portuguesa, português) – język z grupy romańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 210 mln osób, zamieszkujących Portugalię oraz byłe kolonie portugalskie: Brazylię, Mozambik, Angolę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Republikę Zielonego Przylądka oraz Timor Wschodni. We wszystkich tych krajach jest on językiem urzędowym.

  Zespół pałacowy, usytuowany wśród wzgórz Serra de Sintra, był wygodnym miejscem letniego pobytu dworu królewskiego. Pod koniec XVII w. przez 9 lat przebywał tu (i zmarł w 1683 r.) chory psychicznie Alfons VI, drugi król z dynastii Bragança. W 1755 r. znaczne partie pałacu uległy zniszczeniu podczas wielkiego trzęsienia ziemi. Pomimo ich odbudowy pałac, oddalony od centrum życia politycznego, coraz rzadziej był wykorzystywany przez dwór. Ostatnią mieszkanką pałacu, pochodzącą z królewskiego rodu, była tu w latach 80. XIX w. Maria Pia - babka króla Manuela II.

  Jan I Dobry lub Wielki, port. João I (ur. 11 kwietnia 1357 w Lizbonie, zm. 14 sierpnia 1433 w Lizbonie), król Portugalii od 1385 roku.Dionizy I, port. Dinis, zwany Rolnikiem, Trubadurem albo Królem Chłopów (ur. 9 października 1261, zm. 7 stycznia 1325) – był szóstym królem Portugalii od 1279 r.

  W 1910 r. pałac został uznany za zabytek narodowy . Dziś jest jest integralną częścią obszaru krajobrazu kulturowego Sintry, znajdującego się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, i ważną atrakcją turystyczną.

  Przypisy

  1. Palácio Nacional de Sintra (port.). patrimoniocultural.pt. [dostęp 2015-07-26].

  Bibliografia[]

 • Symington Martin (red.): Portugalia, Madera i Azory. Przewodnik, wyd. Hachette Polska, Sp. z o.o., Warszawa 2012, seria: Przewodniki Wiedzy i Życia, s. 160-161, ISBN 978-83-7739-847-0.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona pałacu
 • UNESCO
 • Emanuel II Patriota, port. Manuel Maria Filipe Carlos Amélio Luís Miguel Rafael Gonzaga Xavier Francisco de Assis Eugénio de Bragança (ur. 15 listopada 1889 w Lizbonie, zm. 2 lipca 1932) − ostatni król Portugalii, panował od 1 lutego 1908 do 4 października 1910 roku. Nazwany nieszczęśliwym w przeciwieństwie do swojego XV-wiecznego poprzednika, Manuela I.Manuel I Szczęśliwy lub Wielki (inne formy imienia: Emanuel lub Manoel), (ur. 31 maja 1469 r., zm. 13 grudnia 1521 r.) – król (Dom) portugalski od 1495 r. do dnia swojej śmierci.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Maurowie, w czasach dzisiejszych mieszkańcy Mauretanii, części Algierii i Maroka, w średniowieczu zamieszkiwali znaczne partie Półwyspu Iberyjskiego, wywierając ogromny wpływ na kulturę i architekturę dzisiejszej Hiszpanii i Portugalii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.