• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pałac Katarzyny w Moskwie

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Francesco Bartolomeo Rastrelli (ros. Франческо Бартоломео Растрелли; ur. 1700 w Paryżu zm. 1771) - rosyjski architekt barokowy pochodzenia włoskiego. Tworzył w stylu moskiewskiego baroku.
  Paweł I Piotrowicz, ros. Павел I Петрович (ur. 1 października 1754 w Sankt Petersburgu, zm. 23 marca 1801 tamże) – cesarz Rosji w latach 1796–1801, wielki mistrz Zakonu Maltańskiego 1799-1801, wolnomularz
  Pałac Katarzyny w Moskwie

  Pałac Katarzyny (ros: Екатерининский дворец) – neoklasycystyczna rezydencja Katarzyny II, nad brzegiem rzeki Jauza, w ​​Lefortowie, w Moskwie. Nie powinien być mylony z bardziej znanym Pałacem Katarzyny w Carskim Siole.

  Rezydencja jest również znana jako Pałac Gołowina, po jej pierwszym właścicielu, hrabim Fiodorze Gołowinie, pierwszym kanclerzu Imperium Rosyjskiego. W 1731 roku imperatryca Anna zleciła Francesco Bartolomeo Rastrelli, aby zastąpił Pałac Gołowina barokową rezydencją, znaną później jako Annenhof. Było to preferowane miejsce zamieszkania Anny. Rezydencja składała się z dwóch drewnianych dwupiętrowych budynków, Pałacu Letniego w Pałacu Zimowego oraz ogromnego sadu. Pałac Letni został opuszczony po pożarze w 1746 roku. Pałac Zimowy spłonął w 1753 roku i na jego miejscu wzniesiono nowy w przeciągu sześciu tygodni. Pracował nad nim architekt D.W. Uchtomskij.

  Klasycyzm – w architekturze styl wzorujący się na formach architektonicznych starożytnego Rzymu i Grecji. Rozwinął się w połowie XVIII wieku jako reakcja na formalny przepych architektury baroku i rokoko.Katarzyna II Wielka (ur. 2 maja 1729 w Szczecinie – zm. 17 listopada 1796 w Petersburgu) – księżniczka anhalcka Zofia Fryderyka Augusta, , żona wielkiego księcia, później cesarza rosyjskiego Piotra III, a po dokonaniu zamachu stanu samodzielna cesarzowa Rosji w latach 1762-1796. Podziwiana przez zachodnich filozofów za mądrość, umiłowanie wiedzy i sprzyjanie oświeceniu, nazywana przez nich „Semiramidą Północy”, w rzeczywistości rządziła niezwykle twardą ręką. Zezwoliła szlachcie na handel chłopami i zsyłanie buntowników na Syberię, krwawo stłumiła bunty kozackie i chłopskie. Uczestniczyła w rozbiorach Polski.

  Katarzyna II, która znalazła zniszczoną budowlę Letniego Pałacu, nakazała jej rozbiórkę w latach 60 XVIII. W 1773 roku zaczęto budowę nowego rezydencji w neoklasycystycznym stylu pod architektonicznym nadzorem: Karl Blank, Giacomo Quarenghi i Francesco Camporesi. Prace trwały 25 lat.

  Carskie Sioło (ros. Царское Село) – kompleks pałacowo-parkowy założony w XVIII wieku, rezydencja carów, ok. 25 km od Petersburga. Obecnie zespół znajduje się na terenie miasta Puszkin.Imperium Rosyjskie, Cesarstwo Rosyjskie (ros. Российская империя) – oficjalna nazwa Rosji w latach 1721–1917. Imperium Rosyjskie u szczytu swej potęgi w 1866 roku liczyło 23,7 mln km² i było trzecim najrozleglejszym państwem w historii ludzkości, po imperium brytyjskim i Wielkim Ułusie Mongolskim. Stolicą Imperium Rosyjskiego był przez niemal cały okres jego istnienia Petersburg. W początkowym okresie historii Imperium krótkotrwałą rolę stolicy pełniła także Moskwa (1728–1730), pozostająca do 1812 roku największym miastem Rosji i miejscem koronacji carów.

  Paweł I Romanow, znany z niechęci do pałaców matki, przeznaczył go na koszary.

  Po okupacji Moskwy przez Napoleona w 1812 roku Pałac Katarzyny został odrestaurowany pod nadzorem Josepha Bové. Od tego czasu był siedzibą Korpusu Kadetów, Akademii Czołgowej Malinowskiego i innych instytucji wojskowych i był niedostępnych dla ogółu społeczeństwa. W październiku 1917 roku kadeci moskiewscy stawiali zaciekły opór przeciwko bolszewikom w Lefortowie.

  Anna Iwanowna Romanowa (ros. Анна Иоанновна) (ur. 28 stycznia/7 lutego 1693 w Moskwie, zm. 17 października/28 października 1740 w Petersburgu) – księżna Kurlandii i Semigalii w latach 1711-1731, cesarzowa Rosji w latach 1730-1740, córka cara Iwana V Aleksiejewicza i Praskowii Fiodorowny Sałtykowej.Joseph Bové, ros. О́сип (Джузеппе) Ива́нович Бове́, fr. Joseph Bové, właśc. Giuseppe Bova (ur. 24 października/4 listopada 1784 w Petersburgu, zm. 16 czerwca/28 czerwca 1834 w Moskwie) – architekt rosyjski pochodzenia włoskiego. Urodził się w Petersburgu w rodzinie neapolitańskiego artysty Vincenza Giovanniego Bovy, który przybył do Rosji w roku 1782 w celu uczestnictwa w budowie Ermitażu. Jego rodzina przeniosła się do Moskwy wkrótce po jego narodzinach. Posługiwał się rosyjską wersją imienia i nazwiska – Osip Iwanowicz Bowe.

  Zobacz też[]

 • Lefortowo
 • Bibliografia[]

 • Московский государственный музейный Центр категории II под эгидой ЮНЕСКО (ros.)
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lefortowo lub Więzienie Lefortowskie (ros. Лефортовская тюрьма) to obok Butyrek jedno z najbardziej znanych więzień w Moskwie. Nazwa pochodzi od nazwy dzielnicy Moskwy w której się znajduje, a ta od nazwiska Franza Leforta - rosyjskiego admirała i generała, z pochodzenia Szwajcara, faworyta Piotra Wielkiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.