• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pałac Juliusza Heinzla w Łagiewnikach

  Przeczytaj także...
  Kapliczki św. Rocha i św. Sebastiana oraz św. Antoniego – dwie barokowe kapliczki drewniane, znajdujące się przy ul. Wycieczkowej 75 w Łodzi-Łagiewnikach. Zachowały się do czasów obecnych jako jedyne z całego zespołu franciszkańskich kaplic łagiewnickich, liczącego sześć obiektów.Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.
  Fontanna (wodotrysk) – urządzenie wodne, najczęściej ozdobne, wyrzucające pod ciśnieniem wodę z dysz lub dyszy. Jest jednym z elementów tzw. małej architektury.
  dziedziniec Łódzkiego Klubu Jeździeckiego

  Pałac Juliusza Heinzla w Łagiewnikach – jeden z trzech pałaców Juliusza Heinzla; znajduje się przy ulicy Okólnej 166 w Łodzi.

  Historia[]

  Pałac Heinzla wzniesiono nad stawem w 1898 – został zaprojektowany przez Ignacego Markiewicza. W opracowaniu projektu uczestniczył prawdopodobnie również Franz Schwechten, architekt z Berlina. Majątek w Łagiewnikach i pobliskim Arturówku po śmierci Juliusza Heinzela w 1895 roku odziedziczył syn Ludwik, który ożenił się z hrabianką Marią Colonna Walewską. Później spadkobierczynią została ich córka Konstancja, która wyszła za mąż za dyplomatę austriackiego, a później polskiego Oswalda Kermenica. Po wojnie oboje pozostali na emigracji w Peru. W czasie II wojny światowe pałac zamieszkiwał gubernator Hans Frank. Wojsko radzieckie do 1947 roku prowadziło w pałacu Szkołę Oficerską, potem powstał tam oddział Szpitala Chorób Płuc. W 2003 roku Urząd Marszałkowski w Łodzi przejął pałac od skarbu państwa i w 2013 roku wystawił go na sprzedaż.

  Kaplica Rodziny Heinzlów – nagrobna kaplica-mauzoleum znajdująca się na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Wybudowana w latach 1899–1903 w stylu neorenesansowym, według projektu berlińskiego architekta Franza Schwechtena. Wystawiona w celu upamiętnienia jednego z największych łódzkich fabrykantów, na zlecenie wdowy Pauliny z Volkmanów oraz ich potomków.Hans Michael Frank (ur. 23 maja 1900 w Karlsruhe, stracony 16 października 1946 w Norymberdze) – niemiecki funkcjonariusz narodowosocjalistyczny, z wykształcenia prawnik, zbrodniarz wojenny. Uczestnik nieudanego puczu monachijskiego w 1923, członek NSDAP od 1927. Jeden z przywódców III Rzeszy i główny twórca jej systemu prawnego opartego na zasadzie wodzostwa (niem. Führerprinzip). W okresie 1939-1945 generalny gubernator okupowanych ziem polskich (Generalne Gubernatorstwo).

  Budowla posiada bogate eklektyczne zdobienia, z dominującymi elementami neorenesansowymi. Każda z fasad pałacu zdobiona jest innymi elementami. Znajdujące się w północnej pierzei główne wejście zdobi sześciokolumnowy portyk, który zwieńcza taras otoczony tralkową balustradą. Od południa znajduje się zamknięty półkoliście taras reprezentacyjny, przed którym niegdyś znajdowała się fontanna. Elewację od strony ogrodu zdobią oryginalne płaskorzeźby i rzeźby m.in. leżącej, nagiej bogini odbierającej kwiaty od dziecka – tzw. putto.

  Łódzki Klub Jeździecki – ośrodek hippiczny w Łodzi mający od 1958 swoją siedzibę przy ul. Łagiewnickiej 307/311 (przy zbiegu z ul. Okólną), w sąsiedztwie Lasu Łagiewnickiego.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Wewnątrz dawne salony i komnaty zostały zdewastowane, po wojnie zachowały się:

 • klatka schodowa z bogato zdobioną balustradą
 • kasetony na suficie
 • witraże w oknie
 • boazeria, kredensy, kominek
 • trzy piece kaflowe
 • dwa herby: jeden z wieżą szachową, którym pieczętowała się Maria Walewska, żona Ludwika Heinzla; drugi to herb Heinzlów. Herby zdobione ornamentami z kwiatów i owoców.
 • Dawny folwark przylegający do zespołu pałacowo-ogrodowego jest siedzibą Łódzkiego Klubu Jeździeckiego.

  Franz Schwechten (ur. 12 sierpnia 1841 w Kolonii, zm. 11 sierpnia 1924 w Berlinie) – niemiecki architekt tworzący w stylu neoromańskim.Kapliczka św. Walentego w Łodzi – nieistniejąca dziś, modrzewiowa kapliczka pw. św. Walentego w lesie łagiewnickim w Łodzi (przy ulicy Okólnej). Posiadała ona podziemia i służyła m.in. jako kaplica cmentarna (cmentarz znajdował się obok).

  W pobliżu[]

 • Kościół św. Antoniego w Łodzi
 • Kapliczki św. Rocha i św. Antoniego w Łodzi
 • Festiwal Muzyki w Starym Klasztorze
 • Łódzki Klub Jeździecki
 • Kapliczka św. Walentego w Łodzi
 • Cmentarz w Łodzi-Łagiewnikach
 • Zobacz też[]

 • Pałac Juliusza Heinzla
 • Kaplica Heinzlów
 • Przypisy

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie. 30 września 2016; 7 dni temu. [dostęp 2013-12-16]. s. 42.
  2. Rocznik Służby Zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej według stanu na 1 VI 1939, Warszawa 1939, s. 199.
  3. Pałac Ludwika Heinzla wystawiony na sprzedaż

  Bibliografia[]

 • Piotr Sölle: Pałac Ludwika Heinzla w Łagiewnikach (pol.). [dostęp 2014-03-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-25)].
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Architekt (gr. architéktōn – kierownik budowy, majster budowniczy) – interdyscyplinarny zawód trudny do jednoznacznego zdefiniowania i w zależności od kraju, w różnym czasie, przedstawiciele tego zawodu spełniali nieco odmienne funkcje. Jest to zawód interdyscyplinarny (łączący wiele dziedzin nauki i techniki). Architektami nazywa się:Neorenesans – nurt w architekturze XIX-wiecznego historyzmu, nawiązujący formalnie do architektury renesansowej. W krajach Europy Środkowej nawiązywano przede wszystkim do tzw. renesansu północnego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kościół św. Antoniego Padewskiego – zbudowany w latach 1701–1723 barokowy, franciszkański kościół parafialny pw. św. Antoniego Padewskiego, znajdujący się w Łodzi-Łagiewnikach. Od 1946 r. zaliczany jest – wraz z przylegającym do niego klasztorem – do obiektów zabytkowych.
  Portyk (łac. porticus) – część budynku na planie prostokąta z jednym lub kilkoma rzędami kolumn, które wspierają dach, otwarta co najmniej z jednej strony, najczęściej jedno- lub dwukondygnacyjna.
  Taras – pozioma powierzchnia (budowla) umieszczona na wysokości parteru (terra – ziemia), ale również piętra lub na dachu (stropodach) i wówczas ogrodzona balustradą, przystosowana do przebywaniania na niej ludzi.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Eklektyzm (z greckiego eklektikós - "wybierający") – kierunek polegający na łączeniu w jednej budowli w sposób swobodny, często niezgodnych ze sobą, elementów wybranych z różnych stylów architektonicznych.
  Cmentarz rzymskokatolicki w Łodzi – Łagiewnikach przy parafii św. Antoniego – cmentarz położony przy ul. Okólnej 185 (adres kancelarii), w północnej części Lasu Łagiewnickiego, na północy sąsiaduje z drogą krajową nr 71; nieopodal klasztoru oo. Franciszkanów w Łodzi. Założony w 1902 na potrzeby erygowanej parafii św. Antoniego.
  Fasada – główna, efektowna elewacja budynku, o szczególnie dużej dekoracyjności, często nawet monumentalna, spełniająca funkcje reprezentacyjne wobec całego gmachu, a przez to wyróżniająca się spośród pozostałych elewacji. Zazwyczaj jest to elewacja przednia, jednak w budynkach narożnych mogą istnieć dwie fasady, a w wolno stojących nawet trzy lub wszystkie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.