• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • PKP Intercity  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Kraków Prokocim Towarowy – kolejowa stacja towarowa w Krakowie, w dzielnicy Prokocim, w województwie małopolskim. Została oddana do użytku w 1942 roku przez DRG.Przewoźnik – przedsiębiorca uprawniony do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób, w Polsce na podstawie potwierdzenia zgłoszenia przewozu, a w transporcie kolejowym – na podstawie decyzji o przyznaniu otwartego dostępu.

  PKP Intercity (identyfikator literowy – PKPIC) – polski przewoźnik kolejowy należący do grupy PKP, który obsługuje kolejowe dalekobieżne przewozy pasażerskie: pośpieszne (pod markami Twoje Linie Kolejowe i InterCity) oraz ekspresowe (pod markami Express InterCity i Express InterCity Premium). Przewoźnik obsługuje również przewozy w wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia.

  Gdańsk Główny – największa pasażerska stacja kolejowa w Gdańsku, położona na trasie Tczew – Gdynia. Mieści się w zabytkowym budynku przy ulicy Podwale Grodzkie, w Śródmieściu Gdańska. Obsługuje połączenia zarówno międzymiastowe jak i międzynarodowe. Ze stacji Gdańsk Główny odprawianych jest najwięcej pociągów trójmiejskiej SKM. Na stacji zatrzymują się pociągi pasażerskie wszystkich kategorii. Według kategoryzacji PKP stacja Gdańsk Główny ma najwyższą kategorię A.Stadler FLIRT – rodzina elektrycznych i spalinowo-elektrycznych zespołów trakcyjnych, produkowanych od 2004 w zakładach szwajcarskiej firmy Stadler Rail, a od 2007 również w polskim zakładzie tej firmy w Siedlcach. Pod koniec sierpnia 2013 liczba sprzedanych pojazdów tej rodziny wynosiła 910.

  W 2015 przewoźnik miał 11-procentowy udział w rynku mierzony pod względem liczby pasażerów (4. wynik w kraju) i 44-procentowy udział w rynku mierzony pod względem pracy przewozowej mierzonej w pasażerokilometrach (1. wynik w kraju).

  Spis treści

 • 1 Historia spółki
 • 2 Obsługiwane połączenia
 • 2.1 Express InterCity Premium
 • 2.2 Express InterCity
 • 2.3 InterCity
 • 2.4 Twoje Linie Kolejowe
 • 2.5 Międzynarodowe
 • 2.6 Okazjonalne
 • 2.7 Intercity Bus
 • 3 Tabor
 • 3.1 Lokomotywy elektryczne
 • 3.2 Lokomotywy spalinowe
 • 3.3 Elektryczne zespoły trakcyjne
 • 3.4 Wagony
 • 3.5 Pojazdy kolejowo-drogowe
 • 3.6 Tabor wypożyczony i testowy
 • 4 Obsługa podróżnych
 • 5 Marketing i promocja
 • 6 Siedziba i zaplecze techniczne
 • 7 Zatrudnienie
 • 8 Prezesi
 • 9 Nagrody i wyróżnienia
 • 10 Uwagi
 • 11 Przypisy
 • Katowice – dworzec kolejowy oraz największa i najważniejsza stacja kolejowa Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego mieszcząca się przy placu Wilhelma Szewczyka w ścisłym śródmieściu Katowic.Przewoźnicy kolejowi w Polsce – przedsiębiorstwa, które posiadają licencję na przewozy kolejowe na terenie Polski.

  Historia spółki[]

  Spółka została w 2001 wydzielona z PKP. 30 sierpnia otrzymała 50-letnią licencję na przewozy pasażerskie, a 1 września tego samego roku rozpoczęła działalność przewozową. Spółka przejęła obsługę przewozów kwalifikowanych, z których w 2000 skorzystało 10 milionów pasażerów. Do pracy w nowej firmie skierowano 1500 pracowników. 28 kwietnia 2005 przewoźnik przejął większościowy pakiet udziałów w Warsie.

  Polskie Linie Lotnicze „LOT” (PLL LOT, PLL „Lot”) – przedsiębiorstwo transportu lotniczego powstałe 1 stycznia 1929 roku z połączenia wszystkich działających w kraju linii lotniczych, polska spółka, będąca własnością Skarbu Państwa; właściciel spółek LOT Charters. Należy do aliansu Star Alliance. Jesienią 2013 roku zostaną uruchomione nowe połączenia: do Tajlandii, Japonii, Meksyku, na Kubę i Sri Lankę.Seria 163 kolei czeskich (dawna seria E 499.3) – oznaczenie normalnotorowych lokomotyw elektrycznych wyprodukowanych w latach 1984-1992 przez zakłady Škoda w Pilznie w Czechosłowacji. Lokomotywy tego typu są eksploatowane obecnie w Czechach, na Słowacji i we Włoszech, a od 2012 roku, również przez Przewozy Regionalne.

  2 stycznia 2008 spółka stała się spółką akcyjną, a 1 grudnia 2008 przejęła od PKP Przewozy Regionalne obsługę międzywojewódzkich pociągów pospiesznych. Przy okazji opisanego przejęcia do spółki trafiła także część taboru Przewozów Regionalnych, 4070 pracowników tej spółki i 1850 PKP Cargo. Posunięcie to spowodowało zwiększenie się liczby pasażerów z 14,7 mln (2008 rok) do 51,7 mln (2009 rok). Od tego czasu spółka notowała coroczny spadek liczby pasażerów mimo że przez cztery wcześniejsze lata utrzymywała się tendencja wzrostowa. Spadek liczby pasażerów udało się zatrzymać dopiero w 2015 roku po wprowadzeniu do ruchu składów Pendolino oraz skróceniu czasów podróży pomiędzy największymi miastami. Od czasu przejęcia połączeń wojewódzkich przewoźnik zaczął przynosić straty.

  Wagon sypialny – wagon kolejowy z miejscami do spania. W przedziałach zamiast miejsc siedzących znajdują się miejsca sypialne, najczęściej od jednego do trzech. Wagony sypialne są włączane do pociągów dalekobieżnych kursujących w porze nocnej.Trako (pełna nazwa Międzynarodowe Targi Kolejowe Trako) – największe w Polsce i drugie w Europie targi transportu kolejowego. Targi odbyły się w latach 1996, 1998 i 1999 w Gdyni, natomiast począwszy od 2001 wydarzenie ma miejsce w Gdańsku i jest organizowane co dwa lata w ramach Międzynarodowych Targów Gdańskich.

  W grudniu 2010 miały miejsce ogromne opóźnienia pociągów związane z atakiem ostrej zimy oraz zmianą rozkładu jazdy. W związku z nimi doszło do odwołania Wiceministra Infrastruktury Juliusza Engelhardta, prezesa PKP Andrzeja Wacha i Dyrektora Technicznego PKP IC Dariusza Fidyta. Dodatkowo ze stanowiska zrezygnował prezes PKP IC Grzegorz Mędza. 25 lutego 2011 spółka zawarła z Ministerstwem Infrastruktury umowę ramową na dofinansowanie przewozów międzywojewódzkich na okres 10 lat. Łączna wartość rekompensaty ma wynieść 4,5 mld zł, a praca eksploatacyjna 299 mln pockm.

  Juliusz Engelhardt (ur. 1 stycznia 1955 w miejscowości Transportnyj (Транспортный) na Kołymie) – polski profesor, ekonomista, były wiceminister infrastruktury.Pesa Gama – rodzina lokomotyw spalinowych i elektrycznych budowanych od 2012 przez zakłady Pesa Bydgoszcz. Zbudowano jeden egzemplarz – jako pierwsza powstała wersja elektryczna uniwersalna wyposażona w dodatkowy silnik spalinowy.

  źródła:

  źródła:


  Od czasu powstania spółki PKP Intercity powstawały kolejne konkurencyjne przedsięwzięcia. Przewozy Regionalne odtworzyły w 2009 w swojej ofercie pociągi międzywojewódzkie pod marką Interregio, oferując niższe ceny przejazdów niż w pociągach TLK. Dzięki rozbudowie sieci autostrad i dróg ekspresowych poszerza się także oferta przewoźników autobusowych. Nowym konkurentem PKP Intercity stał się Polski Bus, który zadebiutował w 2011, oferując m.in. bilety w cenach od 1 zł. Równocześnie na trasach wewnątrz kraju próbują sił kolejni przewoźnicy lotniczy, m.in. LOT, Eurolot (do 2015), OLT Express (do 2012) oraz wzrasta popularność carpoolingu. Wszystko to wymusza zmiany w ofercie Intercity.

  Spółka akcyjna (niem. Aktiengesellschaft, ang. Joint-stock company, fr. Société par actions, hiszp. Sociedad anónima) – rodzaj powszechnej w gospodarce wolnorynkowej spółki kapitałowej, której forma opiera się na obiegu akcji będących w posiadaniu akcjonariuszy. Kapitał zakładowy składa się z wkładów założycieli, którzy stają się współwłaścicielami spółki.Berlin-Warszawa-Express, BWE – nazwa międzynarodowych pociągów kategorii EuroCity kursujących od 30 września 2001 roku pomiędzy Berlinem Hauptbahnhof a Warszawą Wschodnią przez Frankfurt nad Odrą oraz Poznań Główny. Wspólny projekt BWE powstał z inicjatywy spółki PKP Intercity oraz Deutsche Bahn jako kontynuacja dotychczasowych pociągów kategorii EuroCity Varsovia, Berolina, Paderewski i Posnania.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Białystok – główna stacja kolejowa posiadająca dworzec kolejowy w Białymstoku. Według kategoryzacji PKP dworzec ma kategorię B.
  OLT Express – marka powstała w 2011 roku, pod którą obsługiwane były połączenia dwóch polskich przewoźników lotniczych – OLT Express Poland z siedzibą w Warszawie, posiadającego w swojej flocie samoloty odrzutowe Airbus A319 i Airbus A320, oraz OLT Express Regional z siedzibą w Gdańsku, operującego samolotami turbośmigłowymi ATR 42 i ATR 72. Linie obsługiwały pasażerskie loty rozkładowe oraz czarterowe. Te pierwsze oznaczone były symbolami „O2” (kod IATA) oraz „JEA” (kod ICAO) i odbywały się airbusami oraz ATR-ami, a zatem na koncesjach zarówno OLT Express Poland, jak i OLT Express Regional. Loty czarterowe oznaczone były kodem ICAO „YAP” i odbywały się tylko airbusami, a więc wyłącznie na koncesji OLT Express Poland.
  Open’er Festival – festiwal muzyki i sztuki, co roku gromadzący dziesiątki tysięcy widzów (od 20 tys. widzów w 2002 r. do 80 tys. podczas szczytowych edycji). Pierwsza, jednodniowa edycja odbyła się w Warszawie na torze Stegny, kolejne (2003–2005) na gdyńskim skwerze Kościuszki. W 2004 roku, festiwal trwał dwa dni. W 2006 r., skwer Kościuszki zaczął robić się zbyt ciasny, więc festiwal został przeniesiony na lotnisko Babie Doły – Kosakowo (obecnie lotnisko Gdynia-Kosakowo). Organizatorzy wydłużyli także festiwal do trzech dni. W 2005 r., dla 25 tysięcy festiwalowiczów zagrali m.in. Snoop Dogg, Faithless, Fatboy Slim, Lauryn Hill, The White Stripes i Underworld. Pierwszego dnia, sprzedano wszystkie bilety jednodniowe. Jubileuszowa, dziesiąta edycja odbyła się w 2011 r., a urodziny świętowano m.in. wydaniem okolicznościowego albumu „Open’er Dekada”, koncertami Prince’a i Coldplay, pokazem fajerwerków, wspólnym jedzeniem tortu. W 2012 r. festiwal przyjął nową formułę: Music & Arts. Do 2013 roku, sponsorem tytularnym festiwalu była marka Heineken. Organizatorem imprezy jest agencja koncertowa Alter Art.
  Express InterCity Premium (skrót EIC Premium) – nazwa pociągów kategorii InterCity uruchamianych przez spółkę PKP Intercity. Pociągi będą składały się z ED250, które będą kursować na CMK z prędkością 200 km/h.
  EuroCity (skrót EC) – międzynarodowa kategoria pociągów utworzona 31 maja 1987 r. przez zarządy kolejowe krajów Unii Europejskiej oraz Szwajcarii i Austrii.
  EP09 (typ 104E, 104Ea, 104Eb, 104Ec) – normalnotorowa pasażerska lokomotywa elektryczna produkowana w latach 1986-1997 w zakładach Pafawag Wrocław. Powstało 47 sztuk dla Polskich Kolei Państwowych. Od 2009 wszystkie lokomotywy eksploatowane są przez PKP Intercity. Jest to jedna z najszybszych lokomotyw polskiej produkcji.
  Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz – polska firma z siedzibą w Bydgoszczy produkująca oraz remontująca pojazdy szynowe dla transportu kolejowego (m.in. lokomotywy, zespoły trakcyjne, wagony) jak i miejskiego (tramwaje).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.108 sek.