PKP Intercity

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ED250 Pendolino w barwach spółki

PKP Intercity (identyfikator literowy – PKPIC) – polski przewoźnik kolejowy należący do grupy PKP, który obsługuje kolejowe dalekobieżne przewozy pasażerskie: pośpieszne (pod markami Twoje Linie Kolejowe i InterCity) oraz ekspresowe (pod markami Express Intercity i Express Intercity Premium). Przewoźnik obsługuje również przewozy w wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia.

Gdańsk Główny – największa pasażerska stacja kolejowa w Gdańsku, położona na trasie Tczew – Gdynia. Mieści się w zabytkowym budynku przy ulicy Podwale Grodzkie, w Śródmieściu Gdańska. Obsługuje połączenia zarówno międzymiastowe jak i międzynarodowe. Ze stacji Gdańsk Główny odprawianych jest najwięcej pociągów trójmiejskiej SKM. Na stacji zatrzymują się pociągi pasażerskie wszystkich kategorii. Według kategoryzacji PKP stacja Gdańsk Główny ma najwyższą kategorię A.Stadler FLIRT – rodzina elektrycznych i spalinowo-elektrycznych zespołów trakcyjnych, produkowanych od 2004 w zakładach szwajcarskiej firmy Stadler Rail, a od 2007 również w polskim zakładzie tej firmy w Siedlcach. Pod koniec sierpnia 2013 liczba sprzedanych pojazdów tej rodziny wynosiła 910.

W 2019 przewoźnik miał 14,6% udziału w rynku mierzony pod względem liczby pasażerów (3. wynik w kraju) i 52,8% udział w rynku mierzony pod względem pracy przewozowej mierzonej w pasażerokilometrach (1. wynik w kraju).

Historia spółki[ | edytuj kod]

Spółka została w 2001 wydzielona z PKP. 30 sierpnia otrzymała 50-letnią licencję na przewozy pasażerskie, a 1 września tego samego roku rozpoczęła działalność przewozową. Spółka przejęła obsługę przewozów kwalifikowanych, z których w 2000 skorzystało 10 milionów pasażerów. Do pracy w nowej firmie skierowano 1500 pracowników. 28 kwietnia 2005 przewoźnik przejął większościowy pakiet udziałów w Warsie.

Katowice – dworzec kolejowy oraz największa i najważniejsza stacja kolejowa Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego mieszcząca się przy placu Wilhelma Szewczyka w ścisłym śródmieściu Katowic.112A – typ wagonów osobowych pierwszej klasy jeżdżący w składach PKP Intercity. Stosowano standardowe malowanie wagonu klasy pierwszej w wersji dla TLK lub EIC. Wagony były produkowane w latach 1969-1989 przez H. Cegielski – Poznań.

2 stycznia 2008 spółka stała się spółką akcyjną, a 1 grudnia 2008 przejęła od PKP Przewozy Regionalne obsługę międzywojewódzkich pociągów pospiesznych. Przy okazji opisanego przejęcia do spółki trafiła także część taboru Przewozów Regionalnych, 4070 pracowników tej spółki i 1850 PKP Cargo. Posunięcie to spowodowało zwiększenie się liczby pasażerów z 14,7 mln (2008 rok) do 51,7 mln (2009 rok). Od tego czasu spółka notowała coroczny spadek liczby pasażerów mimo że przez cztery wcześniejsze lata utrzymywała się tendencja wzrostowa. Spadek liczby pasażerów udało się zatrzymać dopiero w 2015 roku po wprowadzeniu do ruchu składów Pendolino oraz skróceniu czasów podróży pomiędzy największymi miastami. Od czasu przejęcia połączeń wojewódzkich przewoźnik zaczął przynosić straty. Trend ten został zatrzymany w 2016 roku, kiedy spółce udało się osiągnąć 48,4 mln zł zysku.

Przewoźnicy kolejowi w Polsce – przedsiębiorstwa, które posiadają licencję na przewozy kolejowe na terenie Polski.111A – wagon osobowy drugiej klasy jeżdżący w składach PKP Intercity i Przewozów Regionalnych. Posiada standardowe malowanie wagonu klasy drugiej w wersji dla TLK lub EIC.

W grudniu 2010 miały miejsce ogromne opóźnienia pociągów związane z atakiem ostrej zimy oraz zmianą rozkładu jazdy. W związku z nimi doszło do odwołania Wiceministra Infrastruktury Juliusza Engelhardta, prezesa PKP Andrzeja Wacha i Dyrektora Technicznego PKP IC Dariusza Fidyta. Dodatkowo ze stanowiska zrezygnował prezes PKP IC Grzegorz Mędza. 25 lutego 2011 spółka zawarła z Ministerstwem Infrastruktury umowę ramową na dofinansowanie przewozów międzywojewódzkich na okres 10 lat. Łączna wartość rekompensaty ma wynieść 4,5 mld zł, a praca eksploatacyjna 299 mln pockm.

H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o. – przedsiębiorstwo produkujące pojazdy szynowe założone w 1920 w Poznaniu. W 1997 spółka przyjęła obecną nazwę i weszła w skład grupy H. Cegielski – Poznań, a od 2010 jej wyłącznym akcjonariuszem i właścicielem jest Agencja Rozwoju Przemysłu.Polskie Linie Lotnicze „LOT” (PLL LOT, PLL „Lot”) – przedsiębiorstwo transportu lotniczego powstałe 1 stycznia 1929 roku z połączenia wszystkich działających w kraju linii lotniczych, polska spółka, będąca własnością Skarbu Państwa; właściciel spółek LOT Charters. Należy do aliansu Star Alliance. Jesienią 2013 roku zostaną uruchomione nowe połączenia: do Tajlandii, Japonii, Meksyku, na Kubę i Sri Lankę.

Dotacja do pasażerskich przewozów międzywojewódzkich i międzynarodowych w poszczególnych latach kształtowała się następująco:

 • 2015 - 484,4 mln zł (m/w) i 10,2 mln zł (m/n)
 • 2016 - 522,9 mln zł (m/w) i 15 mln zł (m/n)
 • 2017 - 545,5 mln zł (m/w) i 11 mln zł (m/n)
 • 2018 - 562,6 mln zł (m/w) i 11 mln zł (m/n).
 • źródła:

  źródła:

  Seria 163 kolei czeskich (dawna seria E 499.3) – oznaczenie normalnotorowych lokomotyw elektrycznych wyprodukowanych w latach 1984-1992 przez zakłady Škoda w Pilznie w Czechosłowacji. Lokomotywy tego typu są eksploatowane obecnie w Czechach, na Słowacji i we Włoszech, a od 2012 roku, również przez Przewozy Regionalne. Wagon sypialny – wagon kolejowy z miejscami do spania. W przedziałach zamiast miejsc siedzących znajdują się miejsca sypialne, najczęściej od jednego do trzech. Wagony sypialne są włączane do pociągów dalekobieżnych kursujących w porze nocnej.

  Od czasu powstania spółki PKP Intercity powstawały kolejne konkurencyjne przedsięwzięcia. Przewozy Regionalne odtworzyły w 2009 w swojej ofercie pociągi międzywojewódzkie pod marką Interregio, oferując niższe ceny przejazdów niż w pociągach TLK. Dzięki rozbudowie sieci autostrad i dróg ekspresowych poszerza się także oferta przewoźników autobusowych. Nowym konkurentem PKP Intercity stał się Polski Bus, który zadebiutował w 2011, oferując m.in. bilety w cenach od 1 zł. Równocześnie na trasach wewnątrz kraju próbują sił kolejni przewoźnicy lotniczy, m.in. LOT, Eurolot (do 2015), OLT Express (do 2012), Ryanair oraz wzrasta popularność carpoolingu. Wszystko to wymusza zmiany w ofercie Intercity.

  Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis. Trako (pełna nazwa Międzynarodowe Targi Kolejowe Trako) – największe w Polsce i drugie w Europie targi transportu kolejowego. Targi odbyły się w latach 1996, 1998 i 1999 w Gdyni, natomiast począwszy od 2001 wydarzenie ma miejsce w Gdańsku i jest organizowane co dwa lata w ramach Międzynarodowych Targów Gdańskich.

  16 marca 2020 ze względu na trwającą pandemię COVID-19 przewoźnik rozpoczął sukcesywne zawieszanie realizowanych przez siebie połączeń, w efekcie czego w pierwszych dniach kwietnia przewoźnik realizowało jedynie około 20% swojej standardowej oferty, a zawieszone były m.in. wszystkie połączenia międzynarodowe, Express InterCity Premium i Express InterCity. Doprowadziło to do spadku liczby biletów o około 91%. W okresie od 20 marca do 5 kwietnia przewoźnik wraz z liniami lotniczymi LOT i przewoźnikiem autobusowym Polonus przeprowadzili akcję #LOTdoDomu, w ramach której do Polski wróciły osoby, które utknęły za granicą ze względu na zamknięcie granic związane z pandemią. W ramach akcji przewoźnik zrealizował 68 dodatkowych kursów, w których z lotniska Chopina do domu powróciło ponad 3 tys. osób.

  Częstochowa, Częstochowa Osobowa – największa stacja kolejowa Częstochowy, znajduje się w śródmieściu. Jest jednym z najnowocześniejszych dworców kolejowych w Polsce. W klasyfikacji PKP należy do dworców kategorii A, czyli obsługujących ponad 2 miliony pasażerów rocznie.Juliusz Engelhardt (ur. 1 stycznia 1955 w miejscowości Transportnyj (Транспортный) na Kołymie) – polski profesor, ekonomista, były wiceminister infrastruktury.

  Obsługiwane połączenia[ | edytuj kod]

  Pociąg InterCity Krakus w 2002

  W początkowym okresie funkcjonowania spółka uruchamiała pociągi kwalifikowane kategorii Express, InterCity, EuroCity i EuroNight. W 2002 wprowadzono markę nocnych pociągów pospiesznych Nocny Express, a 12 grudnia 2004 przewoźnik uruchomił dzienne połączenia pospieszne pod nazwą InterRegion. Obie marki zastąpione zostały od 4 kwietnia 2005 szyldem Tanie Linie Kolejowe. Nowy produkt miał być konkurencją dla pociągów pospiesznych Przewozów Regionalnych. Przewagę nad konkurencją miało zapewniać m.in. obowiązkowe rezerwowanie miejsc i lepszy tabor przy podobnej cenie biletu. Pozostawiono podział na pociągi dzienne i nocne – w tych drugich w dalszym ciągu jeździła ochrona.

  Pesa Gama – rodzina lokomotyw spalinowych i elektrycznych budowanych od 2012 przez zakłady Pesa Bydgoszcz. Zbudowano jeden egzemplarz – jako pierwsza powstała wersja elektryczna uniwersalna wyposażona w dodatkowy silnik spalinowy.Spółka akcyjna (niem. Aktiengesellschaft, ang. Joint-stock company, fr. Société par actions, hiszp. Sociedad anónima) – rodzaj powszechnej w gospodarce wolnorynkowej spółki kapitałowej, której forma opiera się na obiegu akcji będących w posiadaniu akcjonariuszy. Kapitał zakładowy składa się z wkładów założycieli, którzy stają się współwłaścicielami spółki.

  1 grudnia 2008 PKP Intercity przejęła od PKP Przewozy Regionalne obsługę międzywojewódzkich pociągów pospiesznych. Spółka przez pewien czas nie unifikowała pociągów pośpiesznych przejętych od PKP PR ze swoimi pociągami TLK, ostatecznie 2 listopada 2009 pociągi pośpieszne i TLK zostały zunifikowane pod marką TLK. W 2009 powstała także kategoria Express InterCity, gdy zastąpiono nią wszystkie pociągi kategorii Express i InterCity. W grudniu 2014 do oferty weszły połączenia Express InterCity Premium i przywrócono kategorię InterCity.

  Berlin-Warszawa-Express, BWE – nazwa międzynarodowych pociągów kategorii EuroCity kursujących od 30 września 2001 roku pomiędzy Berlinem Hauptbahnhof a Warszawą Wschodnią przez Frankfurt nad Odrą oraz Poznań Główny. Wspólny projekt BWE powstał z inicjatywy spółki PKP Intercity oraz Deutsche Bahn jako kontynuacja dotychczasowych pociągów kategorii EuroCity Varsovia, Berolina, Paderewski i Posnania.Białystok – główna stacja kolejowa posiadająca dworzec kolejowy w Białymstoku. Według kategoryzacji PKP dworzec ma kategorię B.

  W rozkładzie jazdy 2019/2020 pociągi PKP IC zatrzymują się w ponad 400 miejscowościach w Polsce.

  Pociągi      EIP,      EIC i      EC/EN
  w rozkładzie jazdy 2014/2015

  Express InterCity Premium[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Express InterCity Premium.

  Pociągi kategorii Express InterCity Premium kursują od 14 grudnia 2014. Są one prowadzone pociągami ED250 Pendolino i obsługują relacje łączące Warszawę z Bielskiem-Białą, Gliwicami, Gdynią, Jelenią Górą, Katowicami, Kołobrzegiem, Krakowem, Rzeszowem i Wrocławiem. Są to pociągi osiągające największą prędkość na polskiej sieci kolejowej - na niektórych odcinkach rozkładowa prędkość to 200km/h

  Warszawa Gdańska – stacja kolejowa w Warszawie. Obiekt znajduje się przy ul. Słomińskiego. dojazd zapewniają liczne linie autobusowe i tramwajowe, a także metro (stacja Dworzec Gdański). Na stacji zatrzymują się pociągi:OLT Express – marka powstała w 2011 roku, pod którą obsługiwane były połączenia dwóch polskich przewoźników lotniczych – OLT Express Poland z siedzibą w Warszawie, posiadającego w swojej flocie samoloty odrzutowe Airbus A319 i Airbus A320, oraz OLT Express Regional z siedzibą w Gdańsku, operującego samolotami turbośmigłowymi ATR 42 i ATR 72. Linie obsługiwały pasażerskie loty rozkładowe oraz czarterowe. Te pierwsze oznaczone były symbolami „O2” (kod IATA) oraz „JEA” (kod ICAO) i odbywały się airbusami oraz ATR-ami, a zatem na koncesjach zarówno OLT Express Poland, jak i OLT Express Regional. Loty czarterowe oznaczone były kodem ICAO „YAP” i odbywały się tylko airbusami, a więc wyłącznie na koncesji OLT Express Poland.

  Pociągi Pendolino są klimatyzowane, umożliwiają przewóz rowerów, posiadają strefę barową, strefę ciszy oraz przysługuje w nich darmowy poczęstunek. Zgodnie z kontraktem podpisanym 28 sierpnia 2018, zawartym między firmą Alstom Konstal a PKP Intercity, w pociągach zostanie zainstalowana sieć wi-fi. W pociągach EIP nie sprzedaje się biletów na pokładzie.

  Open’er Festival – festiwal muzyki i sztuki, co roku gromadzący dziesiątki tysięcy widzów (od 20 tys. widzów w 2002 r. do 80 tys. podczas szczytowych edycji). Pierwsza, jednodniowa edycja odbyła się w Warszawie na torze Stegny, kolejne (2003–2005) na gdyńskim skwerze Kościuszki. W 2004 roku, festiwal trwał dwa dni. W 2006 r., skwer Kościuszki zaczął robić się zbyt ciasny, więc festiwal został przeniesiony na lotnisko Babie Doły – Kosakowo (obecnie lotnisko Gdynia-Kosakowo). Organizatorzy wydłużyli także festiwal do trzech dni. W 2005 r., dla 25 tysięcy festiwalowiczów zagrali m.in. Snoop Dogg, Faithless, Fatboy Slim, Lauryn Hill, The White Stripes i Underworld. Pierwszego dnia, sprzedano wszystkie bilety jednodniowe. Jubileuszowa, dziesiąta edycja odbyła się w 2011 r., a urodziny świętowano m.in. wydaniem okolicznościowego albumu „Open’er Dekada”, koncertami Prince’a i Coldplay, pokazem fajerwerków, wspólnym jedzeniem tortu. W 2012 r. festiwal przyjął nową formułę: Music & Arts. Do 2013 roku, sponsorem tytularnym festiwalu była marka Heineken. Organizatorem imprezy jest agencja koncertowa Alter Art.Malbork – stacja kolejowa w Malborku, w województwie pomorskim, w Polsce. Stacja powstała w 1852 Budynek dworca (z 1891), budynek ekspedycji towarowej i szalet są wpisane do rejestru zabytków. Ostatnia renowacja miała miejsce w 2012.

  Express InterCity[ | edytuj kod]

  Przedział menedżerski w pociągu EIC

  Kategoria pociągów uruchamianych przez PKP Intercity, używająca najnowszego taboru przewoźnika dostosowanego do prędkości 160 km/h. We wszystkich pociągach tej kategorii znajdują się wagon restauracyjny lub wagon barowy obsługiwany przez WARS, przysługuje darmowy poczęstunek oraz jest sieć wi-fi. W części składów znajdują się: wagony posiadające przedziały menedżerskie, wagony przystosowane do przewozu osób na wózkach inwalidzkich, wagony przystosowane do przewozu rowerów i nart oraz wagony z placem zabaw dla dzieci.

  Express InterCity Premium (skrót EIC Premium) – nazwa pociągów kategorii InterCity uruchamianych przez spółkę PKP Intercity. Pociągi będą składały się z ED250, które będą kursować na CMK z prędkością 200 km/h.EuroCity (skrót EC) – międzynarodowa kategoria pociągów utworzona 31 maja 1987 r. przez zarządy kolejowe krajów Unii Europejskiej oraz Szwajcarii i Austrii.

  InterCity[ | edytuj kod]

  Pociągi kategorii InterCity powróciły do oferty w grudniu 2014. Do ich obsługi wykorzystywany jest tabor którego zakup został dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej: nowe, bądź zmodernizowane wagony oraz EZT FLIRT³ i Dart. Składy IC prowadzą również wagony barowe/restauracyjne, a ceny biletów pociągów są takie same jak pociągów TLK.

  EP09 (typ 104E, 104Ea, 104Eb, 104Ec) – normalnotorowa pasażerska lokomotywa elektryczna produkowana w latach 1986-1997 w zakładach Pafawag Wrocław. Powstało 47 sztuk dla Polskich Kolei Państwowych. Od 2009 wszystkie lokomotywy eksploatowane są przez PKP Intercity. Jest to jedna z najszybszych lokomotyw polskiej produkcji.Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz – polska firma z siedzibą w Bydgoszczy produkująca oraz remontująca pojazdy szynowe dla transportu kolejowego (m.in. lokomotywy, zespoły trakcyjne, wagony) jak i miejskiego (tramwaje).

  Pociągi IC objęte są umową PKP IC – MIR na dofinansowanie międzywojewódzkich przewozów pasażerskich.

  Twoje Linie Kolejowe[ | edytuj kod]

  Wagony TLK w 2009
   Osobny artykuł: Twoje Linie Kolejowe.

  Najniższa kategoria pociągów uruchamianych przez PKP Intercity, cechująca się niższymi cenami biletów aniżeli pociągi EIC i EIP. Pod tą marką uruchamianych jest 266 pociągów, które zatrzymują się na około 350 stacjach. 14 grudnia 2014 spółka zrezygnowała z włączania w składy pociągów TLK wagonów barowych/restauracyjnych nawet na najdłuższych trasach.

  EP05 – seria 27 normalnotorowych pasażerskich lokomotyw elektrycznych przebudowanych na potrzeby Polskich Kolei Państwowych w latach 1973-1977 z lokomotyw EU05 w ZNTK Gdańsk.PKP Cargo SA – operator kolejowych przewozów towarowych, funkcjonujący od 2001 roku. Do 30 października 2013 roku był publicznym operatorem kolejowych przewozów towarowych.

  Pierwsze pociągi Tanich Linii Kolejowych pojawiły się 4 kwietnia 2005. Pociągi TLK obsługiwały wówczas zaledwie 12 połączeń dziennie. Wraz ze zmianą rozkładu jazdy w grudniu 2009, przeklasyfikowano wszystkie pociągi pośpieszne i część Expresów na TLK. Liczba połączeń TLK wzrosła wówczas z 24 do 377. 1 stycznia 2011 zmieniono nazwę marki z dotychczasowych Tanich Linii Kolejowych na Twoje Linie Kolejowe.

  InterCity (skrót IC) – kategoria pociągów uruchamianych przez przewoźników kolejowych w wielu krajach Europy (w Polsce przez spółkę PKP Intercity pod nazwą Express InterCity).Szczecin Główny (do 1945 niem. Stettin Hauptbahnhof) – najważniejszy ze szczecińskich dworców, usytuowany przy ul. K. Kolumba na Nowym Mieście na lewym brzegu Odry. Jedna z najstarszych stacji kolejowych na terenie Polski.

  Spółka docelowo planuje wszystkie pociągi TLK zastąpić pociągami InterCity.

  Pociągi TLK objęte są umową PKP IC – MIR na dofinansowanie międzywojewódzkich przewozów pasażerskich.

  Międzynarodowe[ | edytuj kod]

  Przewoźnik uruchamia również pociągi międzynarodowe EuroCity, EuroNight i międzynarodowe pośpieszne. Od 9 grudnia 2013 na odcinkach krajowych kursują jako Twoje Linie Kolejowe, InterCity lub Express InterCity.

  Składy pociągów międzynarodowych EuroCity i EuroNight są klimatyzowane i posiadają wagon restauracyjny. Część z nich ma również wagony przystosowane do przewozu osób na wózkach inwalidzkich, wagony przystosowane do przewozu rowerów i sprzętu turystycznego. W części pociągów tych klas jest dostępna sieć wi-fi.

  Andrzej Wach (ur. 1955 w Skierniewicach) – były prezes zarządu, były dyrektor generalny PKP S.A., równocześnie b. szef Grupy PKP. Mieszka w Jaktorowie pod Warszawą.Alstom Konstal – zakład będący częścią francuskiego koncernu Alstom, zajmujący się produkcją taboru szynowego, głównie wagonów metra i tramwajów oraz podzespołów dla pociągów Pendolino i TGV.

  Okazjonalne[ | edytuj kod]

  PKP Intercity uruchamia również pociągi okazjonalne: w 2005 spółka uruchomiła pociągi specjalne na pogrzeb Jana Pawła II, który odbył się w Watykanie, w 2012 uruchomiła około 70 pociągów dodatkowych z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 a w 2016r. 46 dodatkowych połączeń na Światowe Dni Młodzieży 2016.

  Product placement (w polskim prawie także lokowanie produktu, co jest kalką językową z ang. product placement) – jedno z narzędzi marketingowych służące promocji produktów i usług.Ulica Grójecka – główna ulica warszawskiej dzielnicy Ochota, biegnąca od pl. Artura Zawiszy do wiaduktu linii kolei radomskiej na granicy z dzielnicą Włochy, gdzie przechodzi w al. Krakowską. Według stołecznej drogówki, jest jedną z najniebezpieczniejszych w Warszawie ulic. W 2012 doszło na niej do 24 wypadków.

  Intercity Bus[ | edytuj kod]

  Intercity Bus

  Przewoźnik uruchamia również połączenia autobusowe Intercity Bus w sytuacjach kiedy ruch pociągów nie jest możliwy ze względu na pracę modernizacyjne lub jako oferta uzupełniająca do popularnych miejscowości wypoczynkowych, które nie posiadają dostępu do sieci kolejowej. Od końca 2014 roku przez rok Intercity Busy całkowicie zastąpiły pociągi łączące Warszawę z Białymstokiem ze względu na całkowite zawieszenie ruchu na części linii nr 6, spowodowane przez prace modernizacyjne prowadzone przez PKP PLK.

  Google Maps — serwis internetowy umożliwiający wyszukiwanie obiektów, oglądanie map i zdjęć lotniczych powierzchni Ziemi oraz udostępniający pokrewne im funkcje. Został stworzony w 2005 roku przez Google, jest darmowy dla niekomercyjnych użytkowników.Gliwice – węzłowa stacja kolejowa w Śródmieściu Gliwic przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 12. Dworzec kolejowy w Gliwicach jest drugim pod względem wielkości dworcem kolejowym Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, według kategoryzacji PKP oznaczony kategorią A.

  Zlecanie realizacji połączeń innym przewoźnikom[ | edytuj kod]

  W marcu 2018 PKP Intercity po raz pierwszy zleciło obsługę połączenia innemu przewoźnikowi, pociągi jeżdżące po trasie Jasło – Zagórz uruchamiane przez SKPL kursują pod marką TLK.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Wi-Fi – potoczne określenie zestawu standardów stworzonych do budowy bezprzewodowych sieci komputerowych. Szczególnym zastosowaniem Wi-Fi jest budowanie sieci lokalnych (LAN) opartych na komunikacji radiowej czyli WLAN. Zasięg od kilku metrów do kilku kilometrów i przepustowości sięgającej 300 Mb/s, transmisja na dwóch kanałach jednocześnie. Produkty zgodne z Wi-Fi mają na sobie odpowiednie logo, które świadczy o zdolności do współpracy z innymi produktami tego typu. Logo Wi-Fi jest znakiem handlowym należącym do stowarzyszenia Wi-Fi Alliance. Standard Wi-Fi opiera się na IEEE 802.11.
  Przedsiębiorstwo kolejowe – publiczne lub prywatne przedsiębiorstwo świadczące usługi transportu towarów i/lub pasażerów koleją. Wyłącza się przedsiębiorstwa, których jedyną działalnością jest świadczenie usług w zakresie transportu pasażerów metrem, tramwajem i/lub koleją miejską.
  Silnik elektryczny asynchroniczny, silnik indukcyjny - jest maszyną elektryczną zmieniającą energię elektryczną w energię mechaniczną, w której wirnik obraca się z poślizgiem w stosunku do wirującego pola magnetycznego wytworzonego przez uzwojenie stojana.
  Wrocław Główny – dworzec kolejowy i największa z osobowych stacji kolejowych we Wrocławiu. Jeden z nielicznych w Polsce, który ma halę peronową. Położony na liniach kolejowych prowadzących z południowego wschodu (Opole oraz Lubliniec) i południa (Świdnica oraz Kłodzko) na zachód (Jelenia Góra oraz Legnica), północ (Poznań) i północny zachód (Głogów), a przez stację Wrocław Nadodrze – na północny wschód (Oleśnica).
  Siemens EuroSprinter – rodzina lokomotyw elektrycznych produkowanych przez Siemensa przeznaczonych do prowadzenia różnego rodzaju pociągów towarowych lub pasażerskich.
  Stacja postojowa jest obiektem infrastruktury kolejowej służącym wyłącznie do postoju, czyszczenia, naprawy, zaopatrywania i formowania składów pociągów pasażerskich na torach do tego przeznaczonych.
  Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna (PKP S.A.) – powstała w wyniku komercjalizacji istniejącego od 1926 przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Ich jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, który reprezentuje obecnie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Spółka pełni dominującą rolę w Grupie PKP. Do jej podstawowych zadań należą:

  Reklama