• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • PKP Cargo  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Advanced World Transport a.s. (AWT) (dawniej OKD, Doprava, akciová společnost) - czeska firma logistyczna i transportowa, przewoźnik kolejowy i drogowy. Firma należy do koncernu wydobywczego New World Resources.Zagłębie Sosnowiec – polski wielosekcyjny klub sportowy z Sosnowca. Klub ma sekcje sportowe: piłka nożna, koszykówka i hokej na lodzie.
  ST44-1030 w dawnym malowaniu PKP Cargo
  Lokomotywa ET22 w barwach PKP Cargo
  Lokomotywa ST44 w Nakle Śląskim
  PKP Cargo, Zakład Przewozów Towarowych w Zielonej Górze, Punkt przeładunkowy kontenerów w Rzepinie
  Lokomotywa ET22-1133 na stacji Wasilków
  SM42-1501

  PKP Cargo – operator logistyczny, największy w Polsce i drugi w Unii Europejskiej operator kolejowych przewozów towarowych, notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Największym akcjonariuszem spółki jest PKP S.A., posiadająca 33,01% akcji PKP Cargo.

  Budynek byłej Dyrekcji Kolei w Bydgoszczy – zabytkowy budynek w Bydgoszczy, dawna siedziba Dyrekcji Pruskiej Kolei Wschodniej.Polskie Linie Lotnicze „LOT” (PLL LOT, PLL „Lot”) – przedsiębiorstwo transportu lotniczego powstałe 1 stycznia 1929 roku z połączenia wszystkich działających w kraju linii lotniczych, polska spółka, będąca własnością Skarbu Państwa; właściciel spółek LOT Charters. Należy do aliansu Star Alliance. Jesienią 2013 roku zostaną uruchomione nowe połączenia: do Tajlandii, Japonii, Meksyku, na Kubę i Sri Lankę.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Struktura terenowa
 • 3 Przewozy kolejowe
 • 3.1 Polska
 • 3.2 Pozostałe kraje
 • 4 Grupa kapitałowa
 • 4.1 Spółki zależne bezpośrednio kontrolowane przez PKP Cargo
 • 4.2 Spółki zależne pośrednio kontrolowane przez PKP Cargo
 • 4.3 Spółki zależne współkontrolowane przez PKP Cargo lub jej spółki zależne
 • 5 Tabor
 • 5.1 Lokomotywy
 • 5.2 Wagony
 • 5.3 Naprawa i serwis taboru kolejowego
 • 6 Terminale
 • 7 Bocznice
 • 8 Spedycja
 • 9 Intermodal
 • 10 Prezesi
 • 11 Siedziba
 • 12 Giełda Papierów Wartościowych
 • 13 Pozostałe informacje
 • 14 Przypisy
 • 15 Bibliografia
 • Pogoń Lwów – polski klub piłkarski z siedzibą we Lwowie. Kontynuator tradycji powołanego wiosną 1904 roku w IV Gimnazjum we Lwowie piłkarskiego Klubu Gimnastyczno-Sportowego IV-go Gimnazjum, działającego od 1907 do 1939 roku pod nazwą LKS Pogoń i reaktywowanego w 2009. Obecnie zajmuje 31. miejsce w tabeli wszech czasów polskiej ekstraklasy, będąc zarazem jednym z najbardziej utytułowanych przedwojennych polskich klubów piłkarskich (cztery tytuły mistrza Polski).Pociąg retro – pociąg specjalny złożony przeważnie z historycznych wagonów ciągniętych przez parowóz, zazwyczaj jest on kategorii pociągu osobowego

  Historia[]

  PKP Cargo S.A. powstało na mocy art. 14 ustawy z 8 września 2000 o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe (Dz. U. z 2000 r. Nr 84, poz. 948 z późn. zm.). Przepisy ustawy przewidywały m.in. utworzenie spółek przewozowych do prowadzenia działalności w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich i towarowych, mających kontynuować działalność przewozową PKP, w tym przewozy towarowe. Od 1 października 2001 PKP Cargo funkcjonowało w Grupie PKP S.A. Bazę majątkową spółki stanowiły zasoby Dyrekcji Kolejowych Przewozów Towarowych  Cargo, jednostki organizacyjnej PKP S.A. W 2009 spółka otrzymała certyfikat bezpieczeństwa – część A, potwierdzający akceptację systemu zarządzania bezpieczeństwem na terenie Unii Europejskiej, a w 2010 certyfikat bezpieczeństwa – część B.

  Tarnowskie Góry (śl. Tarnowský Góry, niem. Tarnowitz, czes.: Tarnovské Hory, Tarnovice, łac. Montes Tarnovicenses) – miasto i gmina w południowo-zachodniej Polsce, w województwie śląskim, siedziba powiatu tarnogórskiego, na północnym krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), historycznie na Górnym Śląsku. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa katowickiego.Poznań Franowo – największa w Wielkopolsce stacja towarowa, leżąca na odcinku Swarzędz – Poznań Starołęka. Posiada jedną z najnowocześniejszych górek rozrządowych z jednymi z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych szczękowych hamulców torowych, umożliwiających zmniejszenie prędkości wagonu i zwiększenie odstępu między nimi oraz ogromną zdolność przeładunkową. Proces przeładunku zaczyna się na tak zwanej grupie przyjazdowej. Rozrząd rozpoczyna sygnał tarczy manewrowej. Lokomotywa manewrowa, najczęściej SM42 spycha wagony na górkę, a manewrowy rozpina sprzęgi. Pod wpływem siły ciężkości odprzęgi staczają się na tory kierunkowe. Na terminalu zamontowano system rozrządu ASR, umożliwiający rozrząd od 1600 do 3500 wagonów na dobę a w godzinach szczytu od 250 do 300 wagonów. Na grupie odjazdowej następuje zestawienie składu, podpięcie lokomotywy liniowej, odprawienie i odjazd pociągu. Autorką projektu układu torowego stacji jest inż. Hanna Sułek.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  ET21, ET21M (dawniej E06; również oznaczenia prywatnych przewoźników: 3E, 3E/1, 3E/1M; typ 3E, 3E/1 i 3E/1M) – normalnotorowa towarowa lokomotywa elektryczna produkcji polskiej. Przez miłośników kolei i kolejarzy nazywana "kantem", "telewizorem" lub "sputnikiem".
  Port morski Świnoujście – polski port morski położony nad Zatoką Pomorską, na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego, na wyspach Uznam i Wolin. Port usytuowany w cieśninie Świny, w Świnoujściu, w województwie zachodniopomorskim. W porcie znajduje się nabrzeże przeładunkowe, terminal pasażerski oraz przystań jachtowa.
  Kopalnia Węgla Kamiennego Sośnica – kopalnia węgla kamiennego w Gliwicach, w województwie śląskim. Kopalnia należała do spółki Kompania Węglowa S.A. i zatrudniała około 3600 pracowników. Poziomy wydobywcze zakładu znajdują się na głębokości 750 i 950 m. W granicach kopalni pozostaje obszar górniczy o powierzchni 32,4 km².
  Sekcja Utrzymania i Napraw Taboru Zabytkowego „Skansen” Chabówka, potocznie „Skansen taboru kolejowego w Chabówce” istnieje w Chabówce koło Rabki Zdroju od 1993 roku. Obecnie Skansen znajduje się w strukturach PKP Cargo SA.
  Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.063 sek.