PARK

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

PAR(K) – Programowany Automat Rachunków (Krakowianowych) – programowany mechaniczno-przekaźnikowy automat rachunkowy skonstruowany i wykonany w 1956 przez Gerarda Kudelskiego, który wówczas był pracownikiem Wydziału Geodezji Politechniki Warszawskiej. Kudelski zbudował go “sposobem gospodarczym”, i był jednocześnie autorem rozwiązania tzw. Programowanego Automatu Rachunków (Krakowianowych), w skrócie PAR(K), w którym urzą­dzeniem wyjścia i obliczeniowym była specjalnie zakupiona maszyna do fakturowania firmy Rheinmetall. Maszyna fakturująca została uzupełniona o urzą­dzenia wejścia (czytniki dalekopisowe taśmy papierowej) i przekaźnikowe układy sterujące.

Programowanie komputerów to proces projektowania, tworzenia, testowania i utrzymywania kodu źródłowego programów komputerowych lub urządzeń mikroprocesorowych (mikrokontrolery). Kod źródłowy jest napisany w języku programowania, z użyciem określonych reguł, może on być modyfikacją istniejącego programu lub czymś zupełnie nowym. Programowanie wymaga dużej wiedzy i doświadczenia w wielu różnych dziedzinach, jak projektowanie aplikacji, algorytmika, struktury danych, znajomość języków programowania i narzędzi programistycznych, wiedza nt. kompilatorów, czy sposób działania podzespołów komputera. W inżynierii oprogramowania, programowanie (implementacja) jest tylko jednym z etapów powstawania programu.Maszyna licząca do prostych prac rachunkowo-organizacyjnych umożliwiająca pisanie tekstu oraz wykonywanie co najmniej 4 podstawowych działań zgodnie z ustalonym programem. Jest rozwinięciem maszyn do księgowania i fakturowania.

Program pamiętany był w tablicy połączeń. Programowanie polegało na łączeniu wybranych gniazd.

PAR(K) służył do rozwiązywania układów równań liniowych przede wszystkim przy pomocy rachunku krakowianów. W 1957 r. PAR(K) został przekazany Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie . Można zaliczyć go do komputerów zerowej generacji.

Jego rozwinięciem był PAR(C), czyli Przekaźnikowy Automat do Rachunków (Cyfrowych), zbudowany w 1961 r. w Zakładzie Obliczeń Geodezyjnych AGH także pod kierownictwem Gerarda Kudelskiego.

Połączenie maszyny do pisania i kalkulacyjnej. Podstawowym zastosowaniem jest wystawianie faktur. Były sterowane całkowicie ręcznie lub automatycznie programem w tablicy programowej. Niektóre miały możliwość podłączenia dziurkarki. Zastąpiona przez automat obrachunkowy, a następnie komputer.Politechnika Warszawska (PW) – państwowa wyższa uczelnia w Warszawie. Jest jedną z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Politechnika Warszawska zajmuje od lat 1. miejsce w Polsce w "Rankingu Szkół Wyższych" wśród uczeni technicznych publikowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a w świecie 374. pośród wszystkich typów uczelni.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Rozwój elektronicznych maszyn matematycznych w Polsce, [w:] Elektroniczne maszyny matematyczne / Józef Knysz / Katalog HINT, [w:] Rozwój techniki w PRL [online], Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 1965, s. 559 [dostęp 2018-10-10] (pol.).???
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Konstrukcje polskie: Sposobem gospodarczym, [w:] Adam B. Empacher, Maszyny liczą same? / Adam B. Empacher / Katalog HINT, Wiedza Powszechna, 1960, s. 111-112, 114 [dostęp 2018-10-08] (pol.).
  2. Ryszard Tadeusiewicz (red.), Wczoraj, dzis i jutro polskiej informatyki, 2011.


  Komputery zerowej generacji to maszyny konstruowane przed pojawieniem się uniwersalnych, elektronicznych maszyn cyfrowych, o możliwościach dzisiejszych prostych i średnich kalkulatorów programowanych.Rheinmetall AG – niemiecka spółka akcyjna założona w 1889 z siedzibą w Düsseldorfie. Zajmuje się produkcją na potrzeby przemysłu obronnego i samochodowego w fabrykach w Düsseldorfie, Kassel i Unterlüß.
  Przekaźnik elektryczny - urządzenie elektryczne lub elektroniczne zaprojektowane do wywołania ustalonej nagłej zmiany stanu w jednym lub więcej obwodach wyjściowych przy spełnieniu odpowiednich warunków wejściowych. Przekaźnik reaguje na zmianę pewnej wielkości fizycznej wejściowej (np. napięcia, natężenia prądu, ciśnienia płynu, temperatury itp.) w taki sposób, że po przekroczeniu pewnej jej wartości sygnał wyjściowy zmienia się skokowo (z reguły pomiędzy jedną z dwóch wartości: włącz/wyłącz).
  Reklama