• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • P4

  Przeczytaj także...
  HSDPA (ang. High Speed Downlink Packet Access) – technologia używana w sieciach komórkowych budowanych w standardzie UMTS umożliwiająca przesyłanie danych z sieci w stronę terminala z teoretyczną przepływnością 21,6 Mbit/s (jest to wartość maksymalna, występująca tylko w niektórych sieciach). Jako pierwszy usługi na bazie HSDPA zaoferowała swoim abonentom amerykańska firma Cingular Wireless na przełomie roku 2005/2006. W lutym 2008 na świecie było już 174 sieci (w 76 krajach), w których można używać tej technologii.Tollerton Investments Limited - spółka kontrolowana przez greckiego biznesmena Panosa Germanosa. Jej siedziba znajduje się na Cyprze. Tollerton jest w posiadaniu pakietu 50,3% udziałów spółki P4, operatora sieci komórkowej Play. Spółka ta była wcześniej właścicielem polskich sklepów sieci Germanos, zanim zostały one przekonwertowane na salony sieci Play.
  3rd Generation Partnership Project (3GPP) - wspólny projekt kilku organizacji standaryzacyjnych mający na celu rozwój systemów telefonii komórkowej trzeciej generacji 3G.

  P4 Spółka z o.o. – operator sieci Play.

  Historia[]

  Spółka wcześniej znana jako Netia Mobile, zmieniła nazwę na P4 z dniem 13 października 2005 roku.

  Planowane na koniec 2006 r. rozpoczęcia działalności operacyjnej zostało przesunięte na pierwszy kwartał 2007 r. Powodem były problemy w otrzymaniu dostatecznej liczby pozwoleń na budowę stacji bazowych. W 2006 spółka posiadała 36 pozwoleń zamiast planowanych ok. 600 własnych stacji bazowych niezbędnych do uruchomienia sieci. W związku z tym operator złożył wniosek do Prezesa UKE o przedłużenie terminu wypełnienia zobowiązań przetargowych.

  Podmiot gospodarczy – obecnie termin kolokwialny wywodzący się z przepisów prawa wynikających z ustawy o działalności gospodarczej z 1988 roku. Ma za zadanie określać każdego uczestnika działalności gospodarczej, jak m.in. osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą, przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielnie oraz spółki osobowe bądź kapitałowe.13 października jest 286. (w latach przestępnych 287.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 79 dni.

  31 stycznia 2007 P4 przejęła spółkę "Germanos Polska" z siecią niemal 300 punktów sprzedaży w całym kraju.

  22 lutego 2008 roku Netia zawarła umowę sprzedaży 23,4% udziałów w P4 na rzecz Tollerton Investments Limited i Novator Telecom Poland S.a.r.l. za 130 mln euro. Tym samym wycofała się z inwestycji w tego operatora komórkowego. W rezultacie negocjacji, Netia SA, Tollerton i Novator podpisały wiążącą umowę, na mocy której spółka zależna Netia UMCS S.K.A. (wcześniej Netia Mobile) zgodziła się sprzedać 1605 udziałów w P4 na rzecz Tollerton (stanowią 3% udziałów w kapitale zakładowym P4) i 10 914 udziałów w P4 na rzecz Novator (20,4%).

  Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) – urząd administracji rządowej, obsługujący Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, będącego organem regulacyjnym w dziedzinie rynku usług telekomunikacyjnych i pocztowych.Novator Telecom Poland - firma kontrolowana przez islandzkiego miliardera Thora Björgólfssona. Firma ta posiada 49,7% udziałów czwartego operatora w Polsce sieci UMTS - P4.

  W październiku 2013 liczba aktywnych kart sim w Play przekroczyła 10 milionów, z czego 44% należy do właścicieli abonamentów.

  Baza techniczna[]

  Jako dostawcę infrastruktury do budowy sieci UMTS P4 wybrało Huawei. W ramach kontraktu Huawei zobowiązało się dostarczyć kompletne rozwiązania typu „end-to-end” dla sieci UMTS, oparte na technologii HSDPA, obejmujące system stacji bazowych UMTS, sieć szkieletową, inteligentną sieć mobilną 3G, platformę serwisową danych mobilnych 3G i telefony komórkowe 3G. Cała sieć UMTS oparta jest na specyfikacji 3GPP w wersji R4, a sieć szkieletowa - na architekturze systemów komutacji typu Softswitch.

  Netia SA – operator telekomunikacyjny, dostawca usług telewizyjnych, internetu stacjonarnego oraz mobilnego, a także telefonii stacjonarnej. Spółka publiczna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Akcje Netii od 23 września 2013 r. wchodzą w skład notowanego na GPW indeksu WIG30. Prezesem zarządu Netii SA jest Mirosław Godlewski.Netia SA – operator telekomunikacyjny, dostawca usług telewizyjnych, internetu stacjonarnego oraz mobilnego, a także telefonii stacjonarnej. Spółka publiczna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Akcje Netii od 23 września 2013 r. wchodzą w skład notowanego na GPW indeksu WIG30. Prezesem zarządu Netii SA jest Mirosław Godlewski.

  P4 poinformował, iż wybrał przedsiębiorstwo Comverse na swojego partnera w zakresie dostaw kompleksowych usług telekomunikacyjnych.

  Na dzień 9 grudnia 2008 P4 posiadała 2370 koncesji na wykorzystanie częstotliwości UMTS

  Udziałowcy[]

  W dniu 24.05.2016 dokonano wpisu do rejestru KRS, z którego wynika, że spółka PLAY HOLDINGS 2 S.Á.R.L. posiadająca 97 713 udziałów o łącznej wartości 48 856 500 zł, stała się właścicielem całości udziałów w spółce P4 Sp. z o.o.

  6 września 2016 roku spółka P4 poinformowała o zamiarze sprzedaży 100% udziałów. Obecnie (wrzesień 2016) zbierane są oferty od podmiotów zainteresowanych kupnem operatora.

  Germanos – sieć sklepów należąca do grupy Germanos, której obecnym właścicielem jest operator greckiej sieci Cosmote. Sklepy oferują produkty z branży elektronicznej, w szczególności telefonii mobilnej. Sieć ma swoje sklepy w Bułgarii, Macedonii, Grecji, Rumunii, na Cyprze i Ukrainie. Nazwa grupy i sieci sklepów pochodzi od nazwiska ich założyciela, greckiego biznesmena Panosa Germanosa.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Zarząd[]

 • Jørgen Bang-Jensen - CEO - prezes zarządu
 • Hans Axel Cronberg - CTO - członek zarządu ds. technicznych
 • Jacek Jakub Niewęgłowski CSO - członek zarządu ds. strategii
 • Robert Bowker - CFO - członek zarządu ds. finansowych
 • Bartosz Dobrzyński - CMO - członek zarządu ds. marketingu
 • Michał Wawrzynowicz - CCO - członek zarządu ds. sprzedaży/handlowych
 • Przypisy

  Telefonia komórkowa trzeciej generacji (3G) – telefoniczna sieć cyfrowa telefonii komórkowej bazująca na rozwiniętych w stosunku do 2.5G standardach i trzeciej generacji rodziny standardów IMT-2000. Dzięki poszerzonej pojemności sieci umożliwia ona wprowadzenie dodatkowych usług wykorzystujących transmisję wideo oraz transmisję pakietową (komutacje pakietów).UMTS (ang. Universal Mobile Telecommunications System, pol. Uniwersalny System Telekomunikacji Ruchomej) – najpopularniejszy obecnie standard telefonii komórkowej trzeciej generacji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sieć szkieletowa (ang. backbone network) – sieć telekomunikacyjna, w tym sieć komputerowa, przez którą przesyłana jest największa liczba informacji. Łączy zwykle mniejsze sieci (sieci lokalne), grupy robocze, przełączniki, sieci rozległe. Urządzenia wchodzące w strukturę sieci szkieletowej z reguły odpowiedzialne są za funkcjonowanie całej sieci na określonym obszarze.
  Przedsiębiorstwo (lub inaczej jednostka gospodarcza) – wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą. Najczęściej definiowanym celem działalności przedsiębiorstwa jest osiąganie zysku poprzez zaspokajanie potrzeb konsumentów. W jego skład mogą wchodzić mniej lub bardziej odrębne jednostki gospodarcze, nazywane zakładami. Nieco inne znaczenie ma przedsiębiorstwo w języku prawnym.
  Huawei Technologies Co. Ltd. (chin. 华为技术有限公司, Huáwei Jìshù Yǒuxiàn Gōngsī) – chiński koncern, specjalizujący się w produkcji urządzeń i rozwiązań telekomunikacyjnych, a także informatycznych, założony w 1988 roku. Znak 华 oznacza zarówno "chiński" jak i "znakomity", "wspaniały". Założycielem oraz prezesem firmy jest Ren Zhengfei. Siedzibą firmy jest Shenzhen, w prowincji Guangdong, w Chinach. Firma posiada również swoje ośrodki badawcze w następujących miastach Pekin, Chengdu, Nankin, Szanghaj, Hangzhou, Shenzhen, Wuhan, Xi’an, Ottawa, Bangalore, Dżakarta, Meksyk (miasto), Wijchen, Karaczi, Lahaur, Ferbane, Moskwa; Sztokholm, Stambuł, Dallas, Dolina Krzemowa.
  Stacja przekaźnikowa, stacja bazowa, BTS (ang. Base Transceiver Station) – w systemach łączności bezprzewodowej (np. popularnym GSM) urządzenie (często z wysokim masztem), wyposażone w antenę fal elektromagnetycznych, łączące terminal ruchomy (telefon komórkowy, pager) z częścią stałą cyfrowej sieci telekomunikacyjnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.