• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • P/2007 R5

  Przeczytaj także...
  Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.Koma – pyłowo-gazowa „atmosfera” o zazwyczaj kulistym kształcie, otaczająca jądro komety i powstająca w miarę zbliżania się do Słońca pod wpływem jego promieniowania. Termin pochodzi od łacińskiego słowa coma, co znaczy włosy.
  Kometa krótkookresowa – kometa obiegająca Słońce w czasie poniżej 200 lat, najczęściej nie oddalająca się od niego na większą odległość niż orbita Neptuna. Komety takie krążąc wewnątrz Układu Słonecznego, wielokrotnie mogą przechodzić obok planet, co w znaczący sposób może zmieniać ich trajektorie. Ulegają one także stosunkowo szybkiemu procesowi degradacji, gdyż częste odwiedziny w pobliżu Słońca i wzrost temperatury powodują uwalnianie się z ich jąder wielkiej ilości materiału gazowo-pyłowego, przez co tracą one swoją masę.

  322P/SOHOkometa krótkookresowa, należąca do rodziny komet Jowisza.

  Odkrycie[ | edytuj kod]

  Kometa została odkryta za pomocą instrumentów obserwatorium słonecznego SOHO. Jako pierwszy na zdjęciach przesłanych przez SOHO dostrzegł ją Terry Lovejoy na początku września 1999 roku. Otrzymała wtedy oznaczenie C/1999 R1. Ponownie obserwowano ją we wrześniu 2003 roku (nadano jej oznaczenie C/2003 R5), lecz nie zdawano sobie sprawy, że jest to ten sam obiekt, gdyż w ramach programu SOHO odkrywano do tej pory wyłącznie jednopojawieniowe komety muskające Słońce. W 2005 roku niemiecki student studiów doktoranckich Sebastian F. Hönig uznał, że może to być ta sama kometa, gdyż orbity wyliczone przy jej pojawieniach się w 1999 i 2003 roku były bardzo podobne. Wyliczył, że kolejne przejście obiektu obok Słońca powinno nastąpić 21 września 2007 roku. Kometa pojawiła się w polu widzenia kamery LASCO sondy SOHO dokładnie w wyliczonym przez niego czasie, co było potwierdzeniem, iż jest to kometa okresowa. Była to pierwsza oficjalnie potwierdzona kometa okresowa odkryta na fotografiach sondy SOHO. Otrzymała wtedy numer P/2007 R5 (SOHO).

  Grupa Kreutza – grupa komet muskających Słońce, których peryhelium orbity znajduje się tuż przy fotosferze Słońca. Tak niewielka odległość od Dziennej Gwiazdy powoduje, że zdecydowana większość komet tej grupy ulega całkowitemu wyparowaniu. Nazwa tej grupy komet pochodzi od niemieckiego astronoma Heinricha Kreutza, który jako pierwszy wykazał w 1888 roku, że komety z tej rodziny są ze sobą powiązane.Jądro kometarne – lodowo-skalna bryła znajdująca się we wnętrzu głowy komety (tzw. komy) podczas trwającego zjawiska aktywności kometarnej. Rozmiary jąder komet znacząco się różnią, najczęściej mieszczą się jednak w przedziale od kilku do kilkuset kilometrów.

  Właściwości i orbita[ | edytuj kod]

  Kometa należy do grupy komet muskających Słońce. Ze względu na jej orbitę zaliczana jest do rodziny komet Jowisza. Jej okres obiegu to 3,99 roku. Jest to małe ciało, którego jądro jest ledwie nieco większe od rozmiarów boiska piłkarskiego (200 m). Nie przejawia aktywności typowej dla komet – nie ma warkocza ani komy. Początkowo niektórzy naukowcy uważali, że może to być planetoida, jednak przy zbliżeniu do Słońca na odległość ok. 5% odległości Ziemia–Słońce jej jasność wzrosła około milion razy, co jest typowe dla komet.

  Kometa rodziny Jowisza – kometa krótkookresowa należąca do rodziny komet pozostających pod silnym wpływem grawitacji Jowisza. W swoim ruchu orbitalnym komety rodziny Jowisza poruszają się pomiędzy Słońcem a Jowiszem. Komety te nie pochodzą z rozpadu jednej większej komety, lecz na ich obecny kształt orbit miał wpływ Jowisz.Warkocz kometarny – strumień gazów i pyłu wydobywający się z komety pod wpływem oddziaływania wiatru słonecznego. Z uwagi na różnorodność wydobywających się z komety substancji, posiada ona dwa odrębne warkocze - gazowy oraz pyłowy, z których każdy skierowany jest w innym kierunku.

  Nowsze badania wykonane przy pomocy teleskopów naziemnych oraz Kosmicznego Teleskopu Spitzera wykazały, że obiekt może być jednak planetoidą, o czym świadczy brak aktywności, większa gęstość, wyższe albedo i krótszy czas obrotu wokół własnej osi niż w przypadku znanych komet, czy rozmiar znacznie większy od komet Kreutza o porównywalnej jasności, które zwykle ulegają zniszczeniu przez Słońce zanim osiągną peryhelium swojej orbity. Gdyby to się potwierdziło, byłaby to planetoida o najmniejszym peryhelium ze wszystkich znanych planetoid.

  Komety muskające Słońce (ang. Sungrazing comet) – komety, które przechodząc przez punkt przysłoneczny swojej orbity, przechodzą ekstremalnie blisko powierzchni Słońca. Podczas takich spotkań może dojść do rozpadu tych komet, bądź mogą one ulec destrukcji w koronie słonecznej.Peryhelium, perihelium (zlatynizowany wyraz pochodzenia greckiego, od gr. peri, przy i helios, Słońce) – punkt na orbicie ciała niebieskiego obiegającego Słońce, znajdujący się w miejscu największego zbliżenia obu ciał. Przeciwieństwem peryhelium jest aphelium. W odniesieniu do orbity okołoziemskiej stosuje się odpowiednio perygeum i apogeum, zaś w ogólnym przypadku, np. orbit wokół gwiazd – perycentrum i apocentrum.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • lista komet okresowych
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 322P/SOHO w bazie Jet Propulsion Laboratory (ang.) [data dostępu: 2016-08-16]
  2. Matthew M. Knight et al. Comet 322P/SOHO 1: An asteroid with the smallest perihelion distance?. „The Astrophysical Journal Letters”. 823 (1), s. L6, 2016-05-12. DOI: 10.3847/2041-8205/823/1/L6. arXiv:1604.07790 (ang.). 
  3. IAUC 7251 (ang.). W: Central Bureau for Astronomical Telegrams [on-line]. Międzynarodowa Unia Astronomiczna, 1999-09-09. [dostęp 2016-08-16].
  4. SOHO's new catch: its first officially periodic comet (ang.). ESA, 2007-09-25. [dostęp 2016-08-16].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • 322P/SOHO w bazie Jet Propulsion Laboratory (ang.)
 • 322P/SOHO w bazie Minor Planet Center (ang.)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Diagram orbity 322P/SOHO w bazie Jet Propulsion Laboratory (ang.)
 • Lista komet okresowych, czyli posiadających okres obiegu wokół Słońca mniejszy niż 200 lat. Przedstawia ona oznaczenia oficjalne komet (według standardu IAU) oraz nazwiska odkrywców. "P" w nazwie oznacza kometę o okresie do 200 lat (lub z udokumentowaną wcześniejszą obserwacją wskazującą na periodyczność dłuższą nawet niż 200 lat), natomiast "D" informuje o fakcie rozpadu komety, zderzeniu się jej z jakąś planetą, zagubieniu komety lub też jednorazowości jej przejścia w pobliżu naszej Dziennej Gwiazdy (obiekt spoza Układu Słonecznego).Słońce (łac. Sol, Helius, gr. Ἥλιος Hḗlios) – gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety tego układu, planety karłowate oraz małe ciała Układu Słonecznego. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
  SOHO (ang. Solar and Heliospheric Observatory) – projekt badawczy współtworzony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). W ramach projektu, 2 grudnia 1995 roku, w stronę Słońca została wystrzelona rakieta, która wyniosła bezzałogową sondę kosmiczną na orbitę okołosłoneczną.
  Jet Propulsion Laboratory (pl. Laboratorium Napędu Odrzutowego) – jedno z centrów badawczych NASA, znajduje się w miejscowości Pasadena w stanie Kalifornia, ok. 50 km na północ od Los Angeles. JPL jest odpowiedzialny za prowadzenie lotów bezzałogowych dla NASA, jest centrum dowodzenia dla prób przeprowadzanych przez NASA w przestrzeni kosmicznej poza strefą przyciągania Ziemi.
  Kosmiczny Teleskop Spitzera (ang. SST Spitzer Space Telescope, wcześniej znany jako Space Infrared Telescope Facility) – należący do NASA teleskop kosmiczny, przeznaczony do obserwacji kosmosu w zakresie promieniowania podczerwonego.
  Minor Planet Center – organizacja działająca pod auspicjami Międzynarodowej Unii Astronomicznej odpowiedzialna za zbieranie danych obserwacyjnych małych ciał Układu Słonecznego (planetoid i komet). Działa przy Smithsonian Astrophysical Observatory (SAO), które jest częścią Center for Astrophysics (CfA) wraz z Harvard College Observatory (HCO).
  Albedo (białość) – stosunek ilości promieniowania odbitego do padającego, jest parametrem określającym zdolność odbijania promieni przez daną powierzchnię.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.