• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pływanie  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Piotr Albiński (ur. 7 października 1969 w Szczecinie), polski pływak, specjalista stylu dowolnego. Olimpijczyk z Barcelony (1992), Brązowy medalista mistrzostw świata na basenie 25 m (1993), wielokrotny mistrz, rekordzista i reprezentant Polski.
  Pływanie sportowe[]

  Zawody pływackie odbywają się na pływalniach 50- (tzw. olimpijskich, ang. long course) i 25-metrowych (ang. short course). Na długich basenach rozgrywa się najważniejsze imprezy pływackie, takie jak: Igrzyska olimpijskie, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, Igrzyska Wspólnoty Brytyjskiej, Mistrzostwa Pacyfiku i inne tego typu zawody. Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy rozgrywane są także na krótkiej pływalni, jednak są to zawody mniej prestiżowe.

  Artur Paczyński (ur. 16 maja 1974), polski pływak specjalizujący się w stylu klasycznym, rekordzista Polski. Wicemistrz Europy 1996 z Rostocku na dystansie 200 m stylem klasycznym. Aktualnie jest trenerem pływania w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu.Otylia Jędrzejczak (ur. 13 grudnia 1983 w Rudzie Śląskiej) – polska pływaczka, mistrzyni olimpijska, mistrzyni świata, mistrzyni Europy, trzykrotna rekordzistka świata, rekordzistka Europy, trzykrotnie wybierana najlepszym sportowcem Polski.

  Pływalnia olimpijska, na której rozgrywane są zawody, ma wymiary 50x25 m, o głębokość minimum 2 metrów, posiada 10 torów (każdy o szerokości 2,5 m). Temperatura wody podczas zawodów wynosi od 25 °C do 28 °C. Po obu stronach basenu, na ścianach, znajdują się tablice elektroniczne podłączone do automatycznej aparatury pomiaru czasu. Ich dotknięcie skutkuje zarejestrowaniem wyniku końcowego lub międzyczasu.

  Przemysław Wilant (ur. 18 kwietnia 1977 w Stargardzie Szczecińskim), były polski pływak specjalizujący się w stylu grzbietowym, rekordzista i wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Na mistrzostwach Europy 2000 na basenie 25-metrowym w Walencji zdobył brązowy medal na dystansie 100 m stylem grzbietowym. W 2005 zakończył karierę zawodniczą i otworzył szkołę pływania dla dzieci i niemowląt Hipcio w Gorzowie Wielkopolskim. 2 stycznia 2009 otrzymał uprawnienia instruktora Polskiego Związku Pływackiego. Obecnie jest w kadrze trenerskiej MKP Słowianka Gorzów Wielkopolski.Piąte Mistrzostwa Europy w pływaniu na krótkim basenie odbyły się w Rostocku (Niemcy), w dniach 13 grudnia - 15 grudnia 1996 roku.

  Jeśli jakieś miasto chciałoby się ubiegać o organizację zawodów rangi globalnej, powinno dysponować kompleksem, na terenie którego m.in. znajdują się przynajmniej dwa baseny o wymiarach 'olimpijskich' (jeden do rywalizacji, drugi do rozgrzewki), a także spełniającym inne warunki, narzucone przez międzynarodową organizację pływacką – FINA. W Polsce powstaje coraz więcej basenów przystosowanych do organizacji takich imprez, między innymi: Floating Arena, która znajduje się w Szczecinie (w 2011 roku odbyły się tam mistrzostwa Europy na krótkim basenie) oraz Termy Maltańskie w Poznaniu, Aquasfera w Olsztynie i kilka innych. Niedawno powstał projekt pływalni olimpijskiej w Lublinie.

  Rafał Szukała (ur. 9 kwietnia 1971 w Poznaniu) – pływak, wicemistrz olimpijski (1992), pierwszy Polak, który został mistrzem świata na basenie 50-metrowym (1994), dwukrotny mistrz Europy (1989, 1993), trzykrotny olimpijczyk (1988, 1992, 1996), specjalista stylu motylkowego.Mistrzostwa Europy w pływaniu na krótkim basenie to zawody pływackie. Ich organizatorem jest LEN – Europejska Federacja Pływacka. Zawody odbywają się na krótkim basenie (25-metrowym). Są one mniej prestiżowe niż rozgrywane co dwa lata mistrzostwa Europy w pływaniu. W ramach zawodów rozgrywane są tylko konkurencje pływackie.

  Style pływackie[]

  W pływaniu sportowym wyróżnia się pięć stylów:

 • Styl motylkowy (motyl, motylek, delfin)
 • Styl grzbietowy (grzbiet)
 • Styl klasyczny (żabka)
 • Styl dowolny
 • Styl zmienny
 • Konkurencje pływackie[]

  Pływacy rywalizują obecnie w 26 indywidualnych konkurencjach olimpijskich:

 • 50 m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn,
 • 100 m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn,
 • 200 m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn,
 • 400 m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn,
 • 800 m stylem dowolnym kobiet,
 • 1500 m stylem dowolnym mężczyzn,
 • 100 m stylem motylkowym kobiet i mężczyzn,
 • 200 m stylem motylkowym kobiet i mężczyzn,
 • 100 m stylem grzbietowym kobiet i mężczyzn,
 • 200 m stylem grzbietowym kobiet i mężczyzn,
 • 100 m stylem klasycznym kobiet i mężczyzn,
 • 200 m stylem klasycznym kobiet i mężczyzn,
 • 200 m stylem zmiennym kobiet i mężczyzn,
 • 400 m stylem zmiennym kobiet i mężczyzn,
 • A także w 6 wyścigach sztafetowych:

  Joanna Budzis (ur. 4 marca 1990 w Elblągu) – polska pływaczka, olimpijka z Pekinu 2008, studentka Uniwersytetu Pittsburskiego.Matthew Nicholas Biondi, znany jako Matt Biondi (ur. 8 października 1965 w Palo Alto w Kalifornii, Stany Zjednoczone). Pływak amerykański. Trzykrotny uczestnik letnich olimpiad (w 1984, 1988 i 1992), podczas których zdobył osiem złotych medali, dwa srebrne i jeden brązowy.
 • 4 × 100 m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn,
 • 4 × 200 m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn,
 • 4 × 100 m stylem zmiennym kobiet i mężczyzn.
 • Do konkurencji nieolimpijskich zaliczane są dystanse:

 • 800 m stylem dowolnym mężczyzn,
 • 1500 m stylem dowolnym kobiet,
 • 50 m stylem motylkowym kobiet i mężczyzn,
 • 50 m stylem grzbietowym kobiet i mężczyzn,
 • 50 m stylem klasycznym kobiet i mężczyzn,
 • Oraz rozgrywane na pływalniach 25-metrowych:

 • 100 m stylem zmiennym kobiet i mężczyzn,
 • 4 × 50 m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn,
 • 4 × 50 m stylem zmiennym kobiet i mężczyzn,
 • Rekordy świata w pływaniu[]

  Pływanie niepełnosprawnych[]

  Pływanie jest również dyscypliną paraolimpijską, uprawianą przez osoby niepełnosprawne. W związku z tym, że pływanie jest uprawiane przez zawodników o różnym stopniu niepełnosprawności, zawodnicy przed udziałem w zawodach przechodzą proces klasyfikacji. Podczas klasyfikacji, na podstawie m.in. siły mięśni i ruchomości stawów, zawodnikom przydzielana jest klasa startowa. Na najważniejszych zawodach międzynarodowych, takich jak igrzyska paraolimpijskie czy mistrzostwa świata w pływaniu osób niepełnosprawnych, pływacy poszczególnych klas startowych rywalizują między sobą w oddzielnych konkurencjach, np. 100 metrów stylem dowolnym mężczyzn klasa S7. W niektórych zawodach stosowane są systemy punktowe (podobne do punktów FINA), w celu porównania wyników uzyskanych przez zawodników z różnych klas.

  Mistrzostwa świata w pływaniu znane też jako mistrzostwa świata w sportach wodnych, to zawody pływackie. Ich organizatorem jest FINA – Światowa Federacja Pływacka. Zawody odbywają się na długim basenie (50-metrowym). Są one bardziej prestiżowe i znane niż rozgrywane co dwa lata mistrzostwa świata w pływaniu na krótkim basenie. Zawody rozgrywane są w systemie eliminacje – półfinały – finały.I Mistrzostwa świata w pływaniu na krótkim basenie odbyły się w dniach 2-5 grudnia 1993 roku w Palma de Mallorca w Hiszpanii.

  Przepisy pływania osób niepełnosprawnych oparte są na przepisach pływania FINA. Różnica polega na dodaniu szeregu wyjątków od przepisów ogólnych, które umożliwiają osobom niepełnosprawnym rywalizację w zawodach. Na przykład, w stylu klasycznym przepisy pływania FINA (dla zawodników pełnosprawnych) wymagają dotknięcia ściany obiema dłońmi równocześnie przy nawrocie i na zakończenie wyścigu. Natomiast przepisy pływania osób niepełnosprawnych zezwalają na dotknięcie ściany jedną dłonią zawodnikom używającym do pływania tylko jednego ramienia. W pływaniu niepełnosprawnych dozwolonych jest również wiele pozycji startowych. Między innymi, wszyscy zawodnicy niepełnosprawni mogą startować z wody, a zawodnicy klas S1-3 (z największym stopniem niepełnosprawności) mogą uzyskać pomoc od swojego asystenta w celu utrzymania kontaktu stóp ze ścianą końcową pływalni przed rozpoczęciem wyścigu.

  Marek Petrusewicz (ur. 22 stycznia 1934 w Wilnie, zm. 3 października 1992) - pływak Stali Pafawagu Wrocław, wychowanek trenera Józefa Makowskiego. Specjalista w stylu klasycznym. Pierwszy polski rekordzista świata w pływaniu na 100 m stylem klasycznym. Pierwszy rekord świata ustanowił w dniu 18 października 1953 wynikiem 1:10.9 min., następny rekord na tym samym dystansie pobił 23 maja 1954 wynikiem 1:09.8 min. Pierwszy Polak, który wywalczył srebrny medal na Mistrzostwach Europy w Turynie w 1954 roku. Olimpijczyk z Helsinek (1952).Styl dowolny – styl pływacki, w którym w tak określonej konkurencji zawodnik może płynąć dowolnym sposobem. Wyjątkiem od tej reguły jest konkurencja stylu zmiennego w konkurencji indywidualnej i sztafety zmiennej, kiedy to styl dowolny oznacza każdy inny sposób pływania niż styl motylkowy (delfin), styl grzbietowy lub styl klasyczny (żabka). Po przepłynięciu każdej długości pływalni i przy zakończeniu wyścigu, pływak musi dotknąć ściany dowolną częścią ciała. Część ciała pływaka przez cały czas trwania wyścigu musi "łamać" powierzchnię wody, z takim wyjątkiem, że dozwolone jest całkowite zanurzenie się pływaka w czasie nawrotu i na dystansie nie dłuższym niż 15 metrów po starcie i po każdym nawrocie. Przed tym punktem głowa musi "złamać" powierzchnię wody. Start w stylu dowolnym rozpoczyna się skokiem ze słupka.

  Organizacją międzynarodową zarządzającą pływaniem niepełnosprawnych jest oddział Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego - IPC Swimming. IPC Swimming ustala przepisy techniczne pływania niepełnosprawnych i organizuje zawody międzynarodowe, m.in.: zawody pływackie w trakcie letnich igrzysk paraolimpijskich, mistrzostwa świata i mistrzostwa kontynentalne (np. mistrzostwa Europy).

  Katarzyna Dulian (ur. 28 lipca 1987 roku w Raciborzu) – polska pływaczka, specjalizująca się w stylu klasycznym. Na Mistrzostwach Europy w Trieście w 2005 zdobyła srebrny medal na 200 m stylem klasycznym.Basen pływacki (fr. bassin - miska, miednica) – sztuczny, obudowany zbiornik wody, w kształcie prostokąta; zazwyczaj o znormalizowanych wymiarach, przeznaczony do:

  Inne osiągnięcia[]

 • Michael Phelps (USA) zdobył podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach (2004) i Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie (2008) 14 złotych medali, w tym aż 8 w Pekinie, stając się olimpijczykiem wszech czasów.
 • Mark Spitz (USA) na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 r. roku zdobył 7 złotych medali.
 • Australijski pływak Ian Thorpe zdobył 11 złotych medali mistrzostw świata.
 • Thorpe, wygrywając 400 m stylem dowolnym na mistrzostwach świata w Perth w 1998, w wieku 15 lat i 3 miesięcy, stał się najmłodszym mistrzem świata w historii. Od tamtej pory aż do igrzysk w Atenach nie przegrał na tym dystansie.
 • Michael Phelps (USA) na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie 2008 zdobył 8 złotych medali ustanawiając przy tym 7 rekordów świata.

  IV Mistrzostwa świata w pływaniu na krótkim basenie odbyły się w dniach 1-4 kwietnia 1999 roku w Hongkongu w Chinach.30. Mistrzostwa Europy w Pływaniu pod patronatem Europejskiej Federacji Pływackiej (LEN) odbyły się w dniach 4 - 15 sierpnia 2010 roku w Budapeszcie.

  Znani pływacy[]

  W pływaniu światowym wybitną postacią był Johnny Weissmuller (USA), zdobywca 4 złotych medali na Igrzyskach Olimpijskich w 1924 i 1928 r., który pierwszy przepłynął 100 m w czasie poniżej minuty. Z kolei w skokach do wody gwiazdami w latach 70. i 80. XX w. byli Włoch Klaus Dibiasi i Amerykanin Greg Louganis. Amerykanin Mark Spitz na igrzyskach w Monachium zdobył aż 7 złotych medali. Bardzo blisko pobicia jego rekordu był inny Amerykanin Michael Phelps, który zdobył na igrzyskach olimpijskich w 2004 r. sześć złotych krążków, a cztery lata później w Pekinie zdobył 8 złotych medali i pobił rekord Spitza. Ośmiokrotnym mistrzem olimpijskim był w latach 80. i 90. inny Amerykanin – Matt Biondi. W latach 90. wielką gwiazdą światowego pływania był rosyjski sprinter, Aleksander Popow, nazywany carem pływania oraz Australijczyk Ian Thorpe.

  14. Mistrzostwa Świata w Pływaniu - zawody organizowane przez Światową Federację Pływacką (FINA), które odbyły się w dniach 16–31 lipca 2011 roku w Szanghaju (Chiny).Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Pływanie w Polsce[]

  Pierwsze mistrzostwa Polski w pływaniu odbyły się w Warszawie w 1929 r. 6 lat później Polacy wystartowali na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie. Jednak aż do 1960 r. w dorobku Polaków nie było ani jednego finału olimpijskiego. Do największych osiągnięć polskiego pływania zaliczano dwa rekordy świata na 100 m stylem klasycznym Marka Petrusewicza w 1953 i 1954 r. oraz jego srebrny medal zdobyty na mistrzostwach Europy. Po latach posuchy w 1980 r. pierwszy medal olimpijski wywalczyła Agnieszka Czopek. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych duże sukcesy międzynarodowe odnotował Artur Wojdat, rekordzista świata na 400 m stylem dowolnym i medalista olimpijski w 1988.

  XI Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska XI Olimpiady) odbyły się w dniach 1–16 sierpnia 1936 roku w Berlinie (III Rzesza).400 metrów stylem zmiennym- konkurencja pływacka będąca połączeniem 4 stylów (motylkowego (delfina), grzbietowego, klasycznego i dowolnego), zawodnicy płyną kolejno po 100 metrów każdym stylem. Jest rozgrywana na olimpiadzie.

  W ostatnich kilkunastu latach do światowych kronik pływackich wpisali się: Rafał Szukała – wicemistrz olimpijski w 1992 r. i mistrz świata w 1994 na 100 m stylem motylkowym, Alicja Pęczak – 3-krotna mistrzyni Europy na basenie 25 m w 1998 r., Otylia Jędrzejczak – 2-krotna mistrzyni świata na 200 m delfinem (2003, 2005), 5-krotna mistrzyni Europy w 2000, 2002, 2004 i 2006 r. i była rekordzistka świata na 200 m stylem motylkowym, wreszcie trzykrotna medalistka olimpijska z igrzysk w Atenach, Paweł Korzeniowski – mistrz świata na 200 m delfinem z Montrealu w 2005 r., Mateusz Sawrymowicz i Przemysław Stańczyk – mistrzowie świata z Melbourne w 2007 r.

  Mistrzostwa świata w pływaniu na krótkim basenie to zawody pływackie. Ich organizatorem jest FINA – Światowa Federacja Pływacka. Zawody odbywają się na krótkim basenie (25-metrowym). Są one mniej prestiżowe niż rozgrywane co dwa lata mistrzostwa świata w pływaniu. W ramach zawodów rozgrywane są tylko konkurencje pływackie.Ósme Mistrzostwa Europy w pływaniu na krótkim basenie odbyły się w Walencji w Hiszpanii, w dniach 14-17 grudnia 2000 roku.

  Po sukcesach Otylii Jędrzejczak pojawiło się wielu zdolnych pływaków, a Polacy znaleźli się w europejskiej i światowej czołówce. W 2005 r. z mistrzostw Europy na krótkim basenie w Trieste Polacy przywieźli 11 medali (w tym 5 złotych), zajmując drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Było to najwięcej medali w historii. Rekord ten został poprawiony (12 medali) rok później podczas Mistrzostw Europy w Helsinkach. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach reprezentowało nas 5 pływaków, rok później na Mistrzostwach świata w Montrealu była to już grupa ponad 15-osobowa. Od kilku lat trenerem kadry jest Paweł Słomiński, a wspomagają go Piotr Woźnicki Pływanie w Polsce wciąż się rozwija, a dzięki sukcesom zyskuje coraz większą popularność.

  Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Najwięcej rekordów Polski należy do Otylii Jędrzejczak- 10 na długim basenie i 4 na krótkim.

  Polskie sukcesy[]

  Medaliści Igrzysk Olimpijskich[]

 • Gold medal.svg Otylia Jędrzejczak, Ateny 2004, 200 m mot., 2:06.05
 • Silver medal.svg Rafał Szukała, Barcelona 1992, 100 m mot., 53.35
 • Silver medal.svg Otylia Jędrzejczak, Ateny 2004, 100 m mot., 57.84
 • Silver medal.svg Otylia Jędrzejczak, Ateny 2004, 400 m dow., 4:05.84
 • Bronze medal.svg Agnieszka Czopek, Moskwa 1980, 400 m zm., 4:48.17
 • Bronze medal.svg Artur Wojdat, Seul 1988, 400 m dow., 3:47.34
 • Medaliści Igrzysk Europejskich[]

 • Silver medal.svg Paweł Sendyk, Baku 2015, 50 m mot., 23.97
 • Bronze medal.svg Karol Zbutowicz, Baku 2015, 400 m zm., 4.22.22
 • Medaliści Mistrzostw Świata (basen 50 m)[]

 • Gold medal world centered-2.svg Rafał Szukała, Rzym 1994, 100 m mot., 53.51
 • Gold medal world centered-2.svg Otylia Jędrzejczak, Barcelona 2003, 200 m mot., 2:07.56
 • Gold medal world centered-2.svg Paweł Korzeniowski, Montreal 2005, 200 m mot., 1:55.02
 • Gold medal world centered-2.svg Otylia Jędrzejczak, Montreal 2005, 200 m mot., 2:05.61 (RŚ)
 • Gold medal world centered-2.svg Przemysław Stańczyk, Melbourne 2007, 800 m dow., 7:47.91
 • Gold medal world centered-2.svg Mateusz Sawrymowicz, Melbourne 2007, 1500 m dow.,14:45.94 (RE)
 • Silver medal world centered-2.svg Otylia Jędrzejczak, Fukuoka 2001, 100 m mot., 58.72
 • Silver medal world centered-2.svg Otylia Jędrzejczak, Barcelona 2003, 100 m mot., 58.22
 • Silver medal world centered-2.svg Otylia Jędrzejczak, Melbourne 2007, 400 m dow., 4:04.23
 • Silver medal world centered-2.svg Paweł Korzeniowski, Rzym 2009, 200 m mot., 1:53.23
 • Silver medal world centered-2.svg Konrad Czerniak, Szanghaj 2011, 100 m mot., 51.15
 • Silver medal world centered-2.svg Paweł Korzeniowski, Barcelona 2013, 200 m mot., 1:55.01
 • Silver medal world centered-2.svg Radosław Kawęcki, Barcelona 2013, 200 m grzb., 1:54,24 (RE)
 • Bronze medal world centered-2.svg Artur Wojdat, Perth 1991, 200 m dow., 1:48.70
 • Bronze medal world centered-2.svg Artur Wojdat, Perth 1991, 400 m dow., 3:49.67
 • Bronze medal world centered-2.svg Otylia Jędrzejczak, Montreal 2005, 100 m mot., 58.57
 • Bronze medal world centered-2.svg Bartosz Kizierowski, Montreal 2005, 50 m dow., 21.94
 • Bronze medal world centered-2.svg Otylia Jędrzejczak, Melbourne 2007, 200 m mot., 2:06.90
 • Bronze medal world centered-2.svg Konrad Czerniak, Barcelona 2013, 100 m mot., 51.46
 • Medaliści Mistrzostw Świata (basen 25 m)[]

 • Gold medal world centered-2.svg Radosław Kawęcki, Stambuł 2012, 200 m grzb., 1:48,48
 • Silver medal world centered-2.svg Artur Wojdat, Palma de Mallorca 1993, 200 m dow., 1:45.53
 • Silver medal world centered-2.svg Alicja Pęczak, Göteborg 1997, 100 m klas., 1:08.33
 • Silver medal world centered-2.svg Mariusz Siembida, Hongkong 1999, 50 m grzb., 24.41
 • Silver medal world centered-2.svg Alicja Pęczak, Ateny 2000, 100 m klas., 1:07.69
 • Silver medal world centered-2.svg Alicja Pęczak, Ateny 2000, 200 m klas., 2:24.24
 • Bronze medal world centered-2.svg Piotr Albiński, Palma de Mallorca 1993, 1500 m dow., 14:53.97
 • Bronze medal world centered-2.svg Rafał Szukała, Palma de Mallorca 1993, 100 m mot., 52.94
 • Bronze medal world centered-2.svg Marcin Maliński, Rio de Janeiro 1995, 200 m zm., 1:58.61
 • Bronze medal world centered-2.svg Marcin Maliński, Rio de Janeiro 1995, 400 m zm., 4:10.37
 • Bronze medal world centered-2.svg Alicja Pęczak, Rio de Janeiro 1995, 200 m klas., 2:26.65
 • Bronze medal world centered-2.svg Alicja Pęczak, Göteborg 1997, 200 m klas., 2:25.62
 • Bronze medal world centered-2.svg Bartosz Kizierowski, Hongkong 1999, 100 m dow., 47.75
 • Bronze medal world centered-2.svg Mariusz Siembida, Hongkong 1999, 100 m grzb., 53.27
 • Bronze medal world centered-2.svg Otylia Jędrzejczak, Ateny 2000, 200 m mot., 2:09.61
 • Bronze medal world centered-2.svg Paweł Korzeniowski, Manchester 2008, 200 m mot., 1:52:25
 • Bronze medal world centered-2.svg Mateusz Sawrymowicz, Manchester 2008, 1500 m dow., 14:43.37
 • Medaliści Mistrzostw Europy (basen 50 m)[]

 • Gold medal with cup.svg Rafał Szukała, Bonn 1989, 100 m mot., 54.47
 • Gold medal with cup.svg Artur Wojdat, Bonn 1989, 400 m dow., 3:47.78
 • Gold medal with cup.svg Artur Wojdat, Ateny 1991, 200 m dow., 1:48.10
 • Gold medal with cup.svg Rafał Szukała, Sheffield 1993, 100 m mot., 53.41
 • Gold medal with cup.svg Otylia Jędrzejczak, Helsinki 2000, 200 m mot., 2:08.63
 • Gold medal with cup.svg Bartosz Kizierowski, Berlin 2002, 50 m dow., 22.18
 • Gold medal with cup.svg Otylia Jędrzejczak, Berlin 2002, 200 m mot., 2:05.78 (RŚ)
 • Gold medal with cup.svg Otylia Jędrzejczak, Madryt 2004, 200 m mot., 2:06.47
 • Gold medal with cup.svg Sławomir Kuczko, Budapeszt 2006, 200 m klas., 2:12.12
 • Gold medal with cup.svg Paweł Korzeniowski, Budapeszt 2006, 200 m mot., 1:55.04
 • Gold medal with cup.svg Otylia Jędrzejczak, Budapeszt 2006, 200 m dow., 1:57.25
 • Gold medal with cup.svg Bartosz Kizierowski, Budapeszt 2006, 50 m dow., 21.88
 • Gold medal with cup.svg Otylia Jędrzejczak, Budapeszt 2006, 200 m mot., 2:07.09
 • Gold medal with cup.svg Paweł Korzeniowski, Eindhoven 2008, 200 m mot., 1:54,38
 • Gold medal with cup.svg Paweł Korzeniowski, Budapeszt 2010, 200 m mot., 1:55.00
 • Silver medal with cup.svg Marek Petrusewicz, Turyn 1954, 200 m klas., 2:42,5
 • Silver medal with cup.svg Leszek Górski, Split 1981, 400 m zm., 4:23,62
 • Silver medal with cup.svg Artur Wojdat, Bonn 1989, 200 m dow., 1:47,96
 • Silver medal with cup.svg Rafał Szukała, Bonn 1989, 200 m mot., 2:00,62
 • Silver medal with cup.svg Artur Wojdat, Ateny 1991, 400 m dow., 3:49,09
 • Silver medal with cup.svg Rafał Szukała, Ateny 1991, 200 m mot., 2:01,01
 • Silver medal with cup.svg Konrad Gałka, Wiedeń 1995, 200 m mot., 1:59.50
 • Silver medal with cup.svg Marcin Maliński, Wiedeń 1995, 400 m zm., 4:18.32
 • Silver medal with cup.svg Alicja Pęczak, Sewilla 1997, 200 m klas., 2:28.04
 • Silver medal with cup.svg Otylia Jędrzejczak, Helsinki 2000, 100 m mot., 58,97
 • Silver medal with cup.svg Otylia Jędrzejczak, Berlin 2002, 100 mot., 57,97
 • Silver medal with cup.svg Katarzyna Baranowska, Budapeszt 2006, 200 m zm., 2:13,36
 • Silver medal with cup.svg Otylia Jędrzejczak, Joanna Budzis, Agata Zwiejska, Paulina Barzycka Budapeszt 2006, 4x200 m dow., 7:56,32
 • Bronze medal with cup.svg Grażyna Dziedzic, Split 1981, 200 m klas., 2:35.35
 • Bronze medal with cup.svg Agnieszka Czopek, Split 1981, 200 m mot., 2:13.57
 • Bronze medal with cup.svg Agnieszka Czopek, Split 1981, 400 m zm., 4:50.75
 • Bronze medal with cup.svg Mariusz Podkościelny, Bonn 1989, 400 m dow., 3:49,29
 • Bronze medal with cup.svg Mariusz Podkościelny, Bonn 1989, 1500 m dow., 15:19,29
 • Bronze medal with cup.svg Ewa Synowska, Ateny 1991, 400 m zm., 4:47,92
 • Bronze medal with cup.svg Alicja Pęczak, Wiedeń 1995, 200 m klas., 2:30.59
 • Bronze medal with cup.svg Alicja Pęczak, Wiedeń 1995, 200 m zm., 2:17.42
 • Bronze medal with cup.svg Rafał Szukała, Wiedeń 1995, 100 m mot., 53.45
 • Bronze medal with cup.svg Mariusz Siembida, Marek Krawczyk, Marcin Kaczmarek, Bartosz Kizierowski, Sewilla 1997, 4x100 zm., 3:42.20
 • Bronze medal with cup.svg Mariusz Siembida, Stambuł 1999, 50 m grzb., 26,07
 • Bronze medal with cup.svg Otylia Jędrzejczak, Stambuł 1999, 200 m mot., 2:11,60
 • Bronze medal with cup.svg Alicja Pęczak, Stambuł 1999, 200 m klas., 2:28,93
 • Bronze medal with cup.svg Bartosz Kizierowski, Berlin 2002, 50 m grzb., 25.82
 • Bronze medal with cup.svg Otylia Jędrzejczak, Madryt 2004, 100 m mot., 58,85
 • Bronze medal with cup.svg Katarzyna Baranowska, Budapeszt 2006, 400 m zm., 4:40,02
 • Bronze medal with cup.svg Mateusz Sawrymowicz, Eindhoven 2008, 1500 m dow., 14:58,78
 • Bronze medal with cup.svg Konrad Czerniak, Budapeszt 2010, 100 m mot., 52.16
 • Medaliści Mistrzostw Europy (basen 25 m)[]

 • Gold medal with cup.svg Krzysztof Cwalina, Stavanger 1994, 50 m dow., 22.01
 • Gold medal with cup.svg Mariusz Siembida, Rostock 1996, 50 m grzb., 25.03
 • Gold medal with cup.svg Mariusz Siembida, Rostock 1996, 100 m grzb., 53.56
 • Gold medal with cup.svg Alicja Pęczak, Rostock 1996, 200 m klas., 2:26.11
 • Gold medal with cup.svg Alicja Pęczak, Sheffield 1998, 100 m klas., 1:07.71
 • Gold medal with cup.svg Alicja Pęczak, Sheffield 1998, 200 m klas., 2:25.18
 • Gold medal with cup.svg Alicja Pęczak, Sheffield 1998, 200 m zm., 2:12.05
 • Gold medal with cup.svg Alicja Pęczak, Walencja 2000, 100 m klas., 1:06.95
 • Gold medal with cup.svg Otylia Jędrzejczak, Antwerpia 2001, 200 m mot., 2:07.95
 • Gold medal with cup.svg Aleksandra Urbańczyk, Wiedeń 2004, 100 m zm., 1:00.75
 • Gold medal with cup.svg Katarzyna Baranowska, Triest 2005, 200 m zm., 2:10.25
 • Gold medal with cup.svg Paweł Korzeniowski, Triest 2005, 200 m mot., 1:50.89
 • Gold medal with cup.svg Katarzyna Baranowska, Triest 2005, 400 m zm., 4:33.70
 • Gold medal with cup.svg Beata Kamińska, Triest 2005, 100 m klas., 1:06.51
 • Gold medal with cup.svg Sławomir Kuczko, Triest 2005, 200 m klas., 2:07.01
 • Gold medal with cup.svg Katarzyna Baranowska, Helsinki 2006, 200 m zm., 2:09.47
 • Gold medal with cup.svg Otylia Jędrzejczak, Helsinki 2006, 200 m mot., 2:04.94 (RE)
 • Gold medal with cup.svg Paweł Korzeniowski, Helsinki 2006, 200 m mot., 1:52.33
 • Gold medal with cup.svg Paweł Korzeniowski, Debreczyn 2007, 400 m dow., 3:38.72
 • Gold medal with cup.svg Mateusz Sawrymowicz, Debreczyn 2007, 1500 m dow., 14;24,54
 • Gold medal with cup.svg Otylia Jędrzejczak, Debreczyn 2007, 200 m mot., 2:03,53 (RŚ)
 • Gold medal with cup.svg Radosław Kawęcki, Szczecin 2011, 200 m grzb., 1:49,15
 • Gold medal with cup.svg Konrad Czerniak, Szczecin 2011, 50 m dow., 20,88
 • Gold medal with cup.svg Konrad Czerniak, Szczecin 2011, 100 m mot., 49,62
 • Gold medal with cup.svg Mateusz Sawrymowicz, Szczecin 2011, 1500 m dow., 14:29,81
 • Gold medal with cup.svg Radosław Kawęcki, Szczecin 2011, 100 m grzb., 50,43
 • Gold medal with cup.svg Radosław Kawęcki, Chartres 2012, 200 m grzb., 1:48,51
 • Silver medal with cup.svg Dagmara Komorowicz, Stavanger 1994, 50 m grzb., 0:28,85
 • Silver medal with cup.svg Artur Paczyński, Rostock 1996, 200 m klas., 2:10,69
 • Silver medal with cup.svg Alicja Pęczak, Rostock 1996, 200 m zm., 2:13,07
 • Silver medal with cup.svg Alicja Pęczak, Walencja 2000, 200 m klas., 2:24,17
 • Silver medal with cup.svg Agnieszka Braszkiewicz, Walencja 2000, 50 m klas., 0:31,55
 • Silver medal with cup.svg Sławomir Kuczko, Wiedeń 2004, 200 m klas., 2:07,61
 • Silver medal with cup.svg Paweł Korzeniowski, Wiedeń 2004, 200 m mot., 1:53,19
 • Silver medal with cup.svg Aleksandra Urbańczyk, Wiedeń 2004, 200 m zm., 2:10,64
 • Silver medal with cup.svg Beata Kamińska, Triest 2005, 50 m klas., 0:30,71
 • Silver medal with cup.svg Katarzyna Dulian, Triest 2005, 200 m klas., 2:23,24
 • Silver medal with cup.svg Aleksandra Urbańczyk, Triest 2005, 200 m zm., 2:11,11
 • Silver medal with cup.svg Paweł Korzeniowski, Triest 2005, 400 m dow., 3:38,20
 • Silver medal with cup.svg Otylia Jędrzejczak, Helsinki 2006, 200 m dow., 1:54,39
 • Silver medal with cup.svg Przemysław Stańczyk, Helsinki 2006, 400 m dow., 3:39,92
 • Silver medal with cup.svg Mateusz Sawrymowicz, Helsinki 2006, 1500 m dow., 14:28,43
 • Silver medal with cup.svg Sławomir Kuczko, Helsinki 2006, 200 m klas., 2:06,61
 • Silver medal with cup.svg Katarzyna Baranowska, Helsinki 2006, 400 m zm., 4:32,78
 • Silver medal with cup.svg Katarzyna Baranowska, Debreczyn 2007, 200 m zm., 2:09,25
 • Silver medal with cup.svg Aleksandra Urbańczyk, Debreczyn 2007, 100 m zm., 1:00,53
 • Silver medal with cup.svg Paweł Korzeniowski, Debreczyn 2007, 200 m mot., 1:51,61
 • Silver medal with cup.svg Radosław Kawęcki, Stambuł 2009, 200 m grzb., 1:49,13
 • Silver medal with cup.svg Paweł Korzeniowski, Stambuł 2009, 200 m mot., 1:50,13
 • Bronze medal with cup.svg Alicja Pęczak, Espoo 1992, 100 m zm., 1:02,76
 • Bronze medal with cup.svg Alicja Pęczak, Espoo 1992, 50 m klas., 0:31,73
 • Bronze medal with cup.svg Alicja Pęczak, Rostock 1996, 100 m klas., 1:08,33
 • Bronze medal with cup.svg Przemysław Wilant, Walencja 2000, 100 m grzb., 0:53,21
 • Bronze medal with cup.svg Bartosz Kizierowski, Dublin 2003, 50 m dow., 0:21,54
 • Bronze medal with cup.svg Paweł Korzeniowski, Dublin 2003, 200 m mot., 1:53,68
 • Bronze medal with cup.svg Paweł Korzeniowski, Wiedeń 2004, 200 m dow., 1:45,58
 • Bronze medal with cup.svg Paweł Korzeniowski, Wiedeń 2004, 400 m dow., 3:41,36
 • Bronze medal with cup.svg Mateusz Sawrymowicz, Triest 2005, 1500 m dow., 14:38,86
 • Bronze medal with cup.svg Paulina Barzycka, Triest 2005, 200 m dow., 1:55,97
 • Bronze medal with cup.svg Paweł Korzeniowski, Helsinki 2006, 200 m dow., 1:44,41
 • Bronze medal with cup.svg Paweł Korzeniowski, Helsinki 2006, 400 m dow., 3:40,40
 • Bronze medal with cup.svg Beata Kamińska, Helsinki 2006, 200 m klas., 2:24,87
 • Bronze medal with cup.svg Aleksandra Urbańczyk, Helsinki 2006, 200 m zm., 2:24,87
 • Bronze medal with cup.svg Otylia Jędrzejczak, Debreczyn 2007, 100 m mot., 58,40
 • Bronze medal with cup.svg Paweł Korzeniowski, Debreczyn 2007, 200 m dow., 1:44,05
 • Bronze medal with cup.svg Łukasz Wójt, Rijeka 2008, 400 m zm., 4:05,13
 • Bronze medal with cup.svg Paweł Korzeniowski, Szczecin 2011, 400 m dow., 3:40,54
 • Bronze medal with cup.svg Aleksandra Urbańczyk, Ewa Ścieszko, Anna Dowgiert, Katarzyna Wilk, Szczecin 2011, 4 × 50 m zm., 1:48,70
 • Bronze medal with cup.svg Konrad Czerniak, Szczecin 2011, 50 m mot., 22,77
 • Rekordziści świata[]

 • Marek Petrusewicz, 100 m stylem klasycznym, 1:10,9 (18 października 1953, Wrocław)
 • Marek Petrusewicz, 100 m stylem klasycznym, 1:09,8 (23 maja 1954, Wrocław)
 • Artur Wojdat, 400 m stylem dowolnym, 3:47,38 (25 marca 1988, Orlando)
 • Otylia Jędrzejczak, 200 m stylem motylkowym, 2:05,78 (4 sierpnia 2002, Berlin)
 • Otylia Jędrzejczak, 200 m stylem motylkowym, 2:05,61 (28 lipca 2005, Montreal)
 • Otylia Jędrzejczak, 200 m stylem motylkowym (basen 25 m), 2:03.53 (13 grudnia 2007, Debreczyn)
 • Rekordziści Europy[]

 • Otylia Jędrzejczak, 200 m stylem motylkowym, 2.07,81 (18 września 2000, Sydney)
 • Otylia Jędrzejczak, 200 m stylem motylkowym (basen 25 m), 2:04,94 (7 grudnia 2006, Helsinki)
 • Mateusz Sawrymowicz, 1500 m stylem dowolnym, 14:45,94 (1 kwietnia 2007, Melbourne)
 • Paweł Korzeniowski, 200 m stylem motylkowym, 1:54,38 (21 marca 2008, Eindhoven)
 • Radosław Kawęcki, 200 m stylem grzbietowym, 1:54,24 (2 sierpnia 2013, Barcelona)
 • Lista polskich pływaków – finalistów IO, MŚ i ME[]

 • Anna Dowgiert
 • Dagmara Ajnenkiel
 • Piotr Albiński
 • Katarzyna Baranowska
 • Paulina Barzycka
 • Magdalena Białas
 • Kazimierz Bocheński
 • Agnieszka Braszkiewicz
 • Dorota Brzozowska
 • Joanna Budzis
 • Krzysztof Cwalina
 • Konrad Czerniak
 • Agnieszka Czopek
 • Łukasz Drzewiński
 • Katarzyna Dulian
 • Grażyna Dziedzic
 • Konrad Gałka
 • Łukasz Gąsior
 • Łukasz Gimiński
 • Leszek Górski
 • Gotfryd Gremlowski
 • Jakub Jasiński
 • Otylia Jędrzejczak
 • Marcin Kaczmarek
 • Beata Kamińska
 • Radosław Kawęcki
 • Bartosz Kizierowski
 • Alicja Klemińska
 • Andrzej Kłopotowski
 • Dagmara Komorowicz
 • Agata Korc
 • Paweł Korzeniowski
 • Marek Krawczyk
 • Sławomir Kuczko
 • Marcin Maliński
 • Artur Paczyński
 • Marek Petrusewicz
 • Alicja Pęczak
 • Mariusz Podkościelny
 • Michał Rokicki
 • Mateusz Sawrymowicz
 • Mariusz Siembida
 • Bartosz Sikora
 • Maciej Soszyński
 • Przemysław Stańczyk
 • Katarzyna Staszak
 • Ewa Synowska
 • Rafał Szukała
 • Bolesław Szuter
 • Jan Świtkowski
 • Aleksandra Urbańczyk
 • Anna Uryniuk
 • Przemysław Wilant
 • Artur Wojdat
 • Łukasz Wójt
 • Wojciech Wyżga
 • Agata Zwiejska
 • Paulina Barzycka (ur. 18 marca 1986 w Lublinie) - polska pływaczka specjalizująca się w stylu dowolnym na 100 i 200 metrów.Sheffield – miasto (city) i dystrykt metropolitalny (metropolitan borough) w północnej Anglii w hrabstwie metropolitalnym South Yorkshire. Liczba ludności przekracza 0,5 mln (530,3 tys. w 2007), co czyni je piątym co do wielkości miastem w Anglii. Dawniej miasto silnie uprzemysłowione, które dzisiaj bardziej przemienia się w akademickie. Uniwersytet w Sheffield (University of Sheffield) może się pochwalić 5 noblistami.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  7. Mistrzostwa Świata w Pływaniu pod patronatem Światowej Federacji Pływackiej (FINA) odbyły się w Rzymie, w dniach 1-11 września 1994.
  Starożytność – okres w historii Bliskiego Wschodu, Europy i Afryki Północnej nazywany też antykiem i obejmujący dzieje tych regionów od powstania pierwszych cywilizacji do około V wieku n.e.
  Zbiornik wodny – zagłębienie terenu wypełnione wodą stojącą (w przeciwieństwie do cieków – wód płynących).
  Andrzej Kłopotowski (ur. 9 sierpnia 1935 w Warszawie, zm. 12 lutego 2011 w Karwiku koło Pisza) – polski pływak, uczestnik XVII Letnich IO w Rzymie 1960.
  Asyria (akad. māt Aššur) – starożytne państwo semickie w północnej Mezopotamii istniejące od drugiej połowy III tysiąclecia p.n.e. do pierwszej połowy I tysiąclecia p.n.e.
  Jan Świtkowski (ur. 23 stycznia 1994 w Lublinie) – polski pływak. Brązowy medalista mistrzostw świata w 2015 roku w konkurencji 200 m stylem motylkowym.
  Styl motylkowy (motylek, delfin) – styl pływacki uważany za najtrudniejszy z czterech podstawowych stylów pływackich. Szybszy od niego jest tylko kraul. Styl motylkowy wymyślił w 1935 roku, fizyk Volney Wilson, który w czasie studiów zanalizował ruchy pływających ryb. W 1938 roku płynąc delfinem wygrał eliminacje olimpijskie, ale został później zdyskwalifikowany, ponieważ styl był nowy i oficjalnie nie uznany. Oficjalnie zaprezentowano go w 1952 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.178 sek.