• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pływanie  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Piotr Albiński (ur. 7 października 1969 w Szczecinie), polski pływak, specjalista stylu dowolnego. Olimpijczyk z Barcelony (1992), Brązowy medalista mistrzostw świata na basenie 25 m (1993), wielokrotny mistrz, rekordzista i reprezentant Polski.

  Pływanie – metoda poruszania się w wodzie wykorzystywana przez człowieka, zwierzęta oraz maszyny. Jest popularną aktywnością rekreacyjną, szczególnie w krajach o cieplejszym klimacie i naturalnych zbiornikach wodnych. Pływanie jest też dyscypliną sportową. Istnieje wiele stylów pływania. Do najpopularniejszych należą żabka, kraul, grzbietowy, motylkowy i, ze względu na prostotę, piesek.

  Artur Paczyński (ur. 16 maja 1974), polski pływak specjalizujący się w stylu klasycznym, rekordzista Polski. Wicemistrz Europy 1996 z Rostocku na dystansie 200 m stylem klasycznym. Aktualnie jest trenerem pływania w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu.Otylia Jędrzejczak (ur. 13 grudnia 1983 w Rudzie Śląskiej) – polska pływaczka, mistrzyni olimpijska, mistrzyni świata, mistrzyni Europy, trzykrotna rekordzistka świata, rekordzistka Europy, trzykrotnie wybierana najlepszym sportowcem Polski.

  Spis treści

 • 1 Historia pływania
 • 1.1 Pływanie jako dyscyplina sportowa
 • 2 Pływanie sportowe
 • 2.1 Style pływackie
 • 2.2 Konkurencje pływackie
 • 2.3 Rekordy świata w pływaniu
 • 2.4 Pływanie niepełnosprawnych
 • 2.5 Inne osiągnięcia
 • 3 Znani pływacy
 • 4 Pływanie w Polsce
 • 4.1 Polskie sukcesy
 • 4.1.1 Medaliści Igrzysk Olimpijskich
 • 4.1.2 Medaliści Igrzysk Europejskich
 • 4.1.3 Medaliści Mistrzostw Świata (basen 50 m)
 • 4.1.4 Medaliści Mistrzostw Świata (basen 25 m)
 • 4.1.5 Medaliści Mistrzostw Europy (basen 50 m)
 • 4.1.6 Medaliści Mistrzostw Europy (basen 25 m)
 • 4.1.7 Rekordziści świata
 • 4.1.8 Rekordziści Europy
 • 4.1.9 Lista polskich pływaków – finalistów IO, MŚ i ME
 • 5 Zobacz też
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Przemysław Wilant (ur. 18 kwietnia 1977 w Stargardzie Szczecińskim), były polski pływak specjalizujący się w stylu grzbietowym, rekordzista i wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Na mistrzostwach Europy 2000 na basenie 25-metrowym w Walencji zdobył brązowy medal na dystansie 100 m stylem grzbietowym. W 2005 zakończył karierę zawodniczą i otworzył szkołę pływania dla dzieci i niemowląt Hipcio w Gorzowie Wielkopolskim. 2 stycznia 2009 otrzymał uprawnienia instruktora Polskiego Związku Pływackiego. Obecnie jest w kadrze trenerskiej MKP Słowianka Gorzów Wielkopolski.Piąte Mistrzostwa Europy w pływaniu na krótkim basenie odbyły się w Rostocku (Niemcy), w dniach 13 grudnia - 15 grudnia 1996 roku.

  Historia pływania[]

  Umiejętność pływania człowiek wykorzystywał w czasach starożytnych, o czym świadczą rysunki sprzed czterech tysięcy lat z Asyrii, Libii i Egiptu. Pierwsza technika pływacka, stosowana w starożytności i średniowieczu, zwana obecnie piesek, polegała na położeniu się na brzuchu. Głowa uniesiona była nad wodą a ramiona pracowały naprzemianstronnie pod powierzchnią. Starożytni umiejętność pływania stawiali na równi z umiejętnością pisania i czytania. Pierwszy oficjalny konkurs pływacki zorganizowano w Japonii w 35 r. p.n.e.

  Rafał Szukała (ur. 9 kwietnia 1971 w Poznaniu) – pływak, wicemistrz olimpijski (1992), pierwszy Polak, który został mistrzem świata na basenie 50-metrowym (1994), dwukrotny mistrz Europy (1989, 1993), trzykrotny olimpijczyk (1988, 1992, 1996), specjalista stylu motylkowego.Mistrzostwa Europy w pływaniu na krótkim basenie to zawody pływackie. Ich organizatorem jest LEN – Europejska Federacja Pływacka. Zawody odbywają się na krótkim basenie (25-metrowym). Są one mniej prestiżowe niż rozgrywane co dwa lata mistrzostwa Europy w pływaniu. W ramach zawodów rozgrywane są tylko konkurencje pływackie.

  Pływanie jako dyscyplina sportowa[]

  W 1796 powstał pierwszy klub pływacki Upsala Simsällskap w Uppsala w Szwecji. Klub istnieje do dnia dzisiejszego i szczyci się tytułem najstarszego klubu na świecie

  W 1869 r. powstało w Londynie towarzystwo pływackie i rozegrano pierwsze zawody. Pływanie jest w programie igrzysk olimpijskich od samego początku. Do igrzysk w 1908 r. olimpijczycy pływali na otwartych akwenach – od tej pory zaczęto organizować zawody w krytych pływalniach. Na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach (2004) zawody zostały rozegrane na pływalni otwartej – bez dachu, ponieważ organizatorzy nie zdążyli wybudować go na czas. W roku 1973 zaczęto organizować mistrzostwa świata w pływaniu. Do konkurencji pływackich należą: pływanie w basenie, pływanie w płetwach, pływanie długodystansowe, rozgrywane na otwartych akwenach, pływanie synchroniczne uprawiane przez kobiety, skoki do wody, które dzielą się na skoki z trampoliny oraz z wieży, podczas których zawodnicy wykonują punktowane figury podczas lotu, oraz piłka wodna.

  Joanna Budzis (ur. 4 marca 1990 w Elblągu) – polska pływaczka, olimpijka z Pekinu 2008, studentka Uniwersytetu Pittsburskiego.Matthew Nicholas Biondi, znany jako Matt Biondi (ur. 8 października 1965 w Palo Alto w Kalifornii, Stany Zjednoczone). Pływak amerykański. Trzykrotny uczestnik letnich olimpiad (w 1984, 1988 i 1992), podczas których zdobył osiem złotych medali, dwa srebrne i jeden brązowy.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mistrzostwa świata w pływaniu znane też jako mistrzostwa świata w sportach wodnych, to zawody pływackie. Ich organizatorem jest FINA – Światowa Federacja Pływacka. Zawody odbywają się na długim basenie (50-metrowym). Są one bardziej prestiżowe i znane niż rozgrywane co dwa lata mistrzostwa świata w pływaniu na krótkim basenie. Zawody rozgrywane są w systemie eliminacje – półfinały – finały.
  I Mistrzostwa świata w pływaniu na krótkim basenie odbyły się w dniach 2-5 grudnia 1993 roku w Palma de Mallorca w Hiszpanii.
  Marek Petrusewicz (ur. 22 stycznia 1934 w Wilnie, zm. 3 października 1992) - pływak Stali Pafawagu Wrocław, wychowanek trenera Józefa Makowskiego. Specjalista w stylu klasycznym. Pierwszy polski rekordzista świata w pływaniu na 100 m stylem klasycznym. Pierwszy rekord świata ustanowił w dniu 18 października 1953 wynikiem 1:10.9 min., następny rekord na tym samym dystansie pobił 23 maja 1954 wynikiem 1:09.8 min. Pierwszy Polak, który wywalczył srebrny medal na Mistrzostwach Europy w Turynie w 1954 roku. Olimpijczyk z Helsinek (1952).
  Styl dowolny – styl pływacki, w którym w tak określonej konkurencji zawodnik może płynąć dowolnym sposobem. Wyjątkiem od tej reguły jest konkurencja stylu zmiennego w konkurencji indywidualnej i sztafety zmiennej, kiedy to styl dowolny oznacza każdy inny sposób pływania niż styl motylkowy (delfin), styl grzbietowy lub styl klasyczny (żabka). Po przepłynięciu każdej długości pływalni i przy zakończeniu wyścigu, pływak musi dotknąć ściany dowolną częścią ciała. Część ciała pływaka przez cały czas trwania wyścigu musi "łamać" powierzchnię wody, z takim wyjątkiem, że dozwolone jest całkowite zanurzenie się pływaka w czasie nawrotu i na dystansie nie dłuższym niż 15 metrów po starcie i po każdym nawrocie. Przed tym punktem głowa musi "złamać" powierzchnię wody. Start w stylu dowolnym rozpoczyna się skokiem ze słupka.
  Katarzyna Dulian (ur. 28 lipca 1987 roku w Raciborzu) – polska pływaczka, specjalizująca się w stylu klasycznym. Na Mistrzostwach Europy w Trieście w 2005 zdobyła srebrny medal na 200 m stylem klasycznym.
  Basen pływacki (fr. bassin - miska, miednica) – sztuczny, obudowany zbiornik wody, w kształcie prostokąta; zazwyczaj o znormalizowanych wymiarach, przeznaczony do:
  IV Mistrzostwa świata w pływaniu na krótkim basenie odbyły się w dniach 1-4 kwietnia 1999 roku w Hongkongu w Chinach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.136 sek.